Aby byl nábytek pořád pěkný

Jinak samozřejmě postupujeme při údržbě a drobných opravách nábytku z masivu, jinou péči vyžadují povrchy laminované nebo lakované.


Pořídíte-li si nový kousek nábytku, možná se vám zdá zbytečné hned jej opatřovat nějakým ochranným nátěrem. Ale vyplatí se to. Vosky, oleje a další ochranné nátěry bývají antistatické, odpuzují špínu a prach a také oprava povrchu bývá snadnější.

Nábytek z masivu

Pro ošetření porézních povrchů se hodí nejlépe olej, který nabízí výrobce v čisticí sadě. Pokud ji nedodává, lze sáhnout například po oleji na pracovní desky a nábytek od firmy PNZ. Olej je nutné nanést v dostatečné vrstvě, nechat chvíli působit, pak přebytek setřít a suchým hadříkem vyleštit.

Na méně porézní nábytek použijeme včelí vosk (Attis, HG apod.). Je však citlivý na vodu, která na něm zanechává skvrny a mapy, proto lze horní desky stolů a kuchyňský nábytek vůbec ošetřit ještě voděodolným voskem, který sice ztvrdne, ale je příjemný na omak.

Prach z navoskovaného nábytku odstraňujeme suchým hadříkem, nanejvýš mírně navlhčeným v mýdlové vodě. Podle intenzity používání je nutné nátěr voskem občas zopakovat. Ten předchozí je však třeba odstranit. Starý nátěr vymyjeme benzinem a potom nejlépe ještě lihem. Benzin sice vosk rozpustí, ale dokonale neodmastí, což je vždy vhodné udělat. Při práci použijeme starý hadr.

Oprava škrábanců a podobných drobných poškození je na tomto povrchu snadná, stačí vyčistit místo brusnou houbičkou a znovu převoskovat.

Lakovaný nábytek

Z lakovaného nábytku běžně stíráme prach suchých hadříkem. Čas od času můžeme použít navlhčenou kůži, s níž povrch vyčistíme a nakonec vytřeme zcela do sucha. Při větším znečištění použijeme vlhký hadr se slabým roztokem běžného čisticího prostředku bez dezinfekční složky. Po zaschnutí lze použít jemnou leštěnku na nábytek (např. Pronto).

Oprava lakovaného nábytku není snadná. S jednodušším poškozením nám může pomoci retušovač škrábanců (např. Scratch Cover). Pokud se odchlípne dýha (zjistíme to poklepáním – postižené místo vydává dutý zvuk), vyplníme rýhu voskovým tmelem vhodné barvy nebo včelím voskem a přeleštíme.

Již odchlípnutou dýhu nejdříve změkčíme přes vlhký hadřík teplou žehličkou. Snažíme se pod ní vyškrábnout staré lepidlo a vpravit tam citlivě klih či jiné speciální lepidlo. Pak místo zatížíme nebo přitáhneme truhlářskými svorkami. Nábytek s hodně poškozenou dýhou (propálenou, odchlíplou s chybějícími částmi) svěříme odborníkovi.

Opravujeme-li dýhu na nábytku natřeném šelakovou politurou, smyjeme nejprve polituru z opravované plochy čpavkovou vodou. Pak odchlípnuté kousky dýhy přilepíme klihem, zatížíme a znovu natřeme šelakem.

text: Marie Rubešová

foto: Karolína Némethová, Petr Zhoř, Pavel Teodosijev, Shutterstock a archiv firem

Aby byl nábytek pořád pěkný

Uložit

Aby byl nábytek pořád pěkný