Infrasauny
Pro své vlastnosti a jednoduchou obsluhu se těší stále větší oblibě sauny fungující na principu infračerveného záření. Při výběru je třeba se zaměřit na typ použitého topidla, jež zásadně ovlivňuje účinky infrasauny.
Prvním aspektem pořízení infrasauny je pohodlí. Infrasauny využívají jako zdroj energie elektřinu, jejich provoz je přesto velice úsporný, jedno saunování stojí jen několik korun. Rychlejší je i jejich nahřátí oproti klasické sauně, některé typy jsou připraveny prakticky okamžitě.
Instalují se výhradně v interiéru, jsou tak k dispozici suchou nohou.
Na rozdíl od finské či parní sauny, v nichž je vlhké prostředí i vysoká teplota vzduchu, prospívá návštěva infrasany astmatikům, většině alergiků, nepředstavuje nebezpečí pro kardiaky ani pro uživatele s křečovými žilami.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Sauna:
Stavební příprava pro saunu
Jak se správně saunovat
Sauny a saunová kamna
________________________________________________________________________
Co nabízí trh
Pořídit si lze infrasaunu samostatně stojící nebo vestavěnou, s čtvercovým či obdélníkovým půdorysem, případně rohovou. Může být typizovaná, vyrobená na zakázku či svépomocí z komponentů.
Modely v nižší cenové relaci nabídnou povětšinou jen prohřátí organismu, skutečně zdraví prospěšné jsou až dražší modely s kvalitními zářiči, jejichž ceny začínají okolo 40 tisíc korun. Renomovaní výrobci nabízejí i delší záruku, obvykle 6 až 10 let, záruční i pozáruční servis.
Jak funguje infrasauna
Oproti klasické sauně se v infrasauně neohřívá vzduch, ale používá se infračervené záření pro přímé prohřívání lidských tkání. Funguje tedy obdobně jako slunce, ale bez škodlivého UV záření.
Typy infrasaun určené pro soukromé účely používají zpravidla zářiče se střední (IR B) a dlouhou (IR C) vlnovou délkou. Některé moderní zářiče vydávají téměř kompletní spektrum záření (IR A, B, C), ale je nutno přihlédnout k rozvrstvení podílu jednotlivých IR úrovní, protože vlnová délka infrapaprsků zásadně ovlivňuje funkci infrasauny. Je dobré si zapamatovat, že čím kratší je vlnová délka záření, tím intenzivněji působí na naše tělo.
Karbonové zářiče
Mají podobu tenkého panelu, instalují se na stěny, distribuce infračervených paprsků je u nich nejrovnoměrnější. Mohou být vzhledem k nižší provozní teplotě (kolem 50 °C) instalovány i do podlahy, kde fungují obdobně jako podlahové vytápění, čímž přispívají k celkovému prohřátí organismu a zamezují pocitu chladných nohou. Minusem zářičů je zhruba dvojnásobně dlouhá doba nahřátí sauny na provozní teplotu.
Minimální životnost udávaná výrobci je 10 tisíc provozních hodin, což za předpokladu saunování 3× týdně po 40 minutách představuje 96 let užívání.
Keramické zářiče
Zářiče jsou tvořeny keramickými trubicemi, které při provozu dosahují povrchové teploty 250 až 300 °C, proto musí být zasazeny do kovového pouzdra. To zároveň slouží jako odrážecí zrcadlo, přední část je opatřena ochrannou kovovou mřížkou. Náhřev infrasauny je rychlejší, minimální životnost zářičů se udává 5 tisíc provozních hodin.
Fullspektrální zářiče
Představují nejmodernější a nejúspornější typ saunových topidel, vydávají rovněž krátkovlnné záření, které proniká nejhlouběji pod kůži. Pokud je preferencí při užívání infrasauny zdravotní stránka, měl by být zářič doplněn RedGlass filtrem, jenž záření filtruje ještě více do pásma IR-A.
Fullspektrální systém více zářičů
Umožňuje volit mezi více typy zářičů, nejčastěji keramickým IR-C a fullspektrálním zářičem. Uživatel si tak může vybrat, ve kterém IR spektru se aktuálně chce saunovat, tzn., potřebuje-li spíš prohřát svaly, vypotit se nebo podpořit detoxikaci organismu.
Vlnové délky záření
Krátké infračervené vlny: IR-A (780–1 400 nm) proniknou nejhlouběji do kůže, čímž napomáhají regeneraci a zvyšování imunity.
Střední infračervené vlny: IR-B (1 400–3 000 nm) aktivují pocení, napomáhají uvolnění svalů, což je ideální například po náročné sportovní aktivitě, přispívají ke zvýšení krevního oběhu.
Dlouhé infračervené vlny: IR-C (> 3 000 nm) pronikají vnější vrstvou epidermis, používají se především k relaxaci a detoxikaci organismu.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem