Zazimování dílny
Připravit na zimu dílnu na chalupě obnáší některé specifické kroky, které nemusíte dělat v dílně umístěné v trvale obývaném domě. Obvykle to znamená ochránit vybavení proti mrazu a zlodějům.
Následující rady jsou určeny především těm, kteří rekreační obydlí s dílnou neužívají přes zimu. Několikatýdenní nepřítomnost v tomto období znamená nejen zvýšené riziko vykradení, ale také nutnost počítat s vlivy nízkých teplot v prostorách, které mnohdy nejsou zateplené a mohou promrzat.
Odraďte zloděje
O zabezpečení chat a chalup si můžete přečíst řadu článků i na našem webu, ale obecně platí, že je nutné co nejvíce ztížit zlodějům možnost vniknutí do objektu nebo uvnitř nenechat cenné věci k odnesení a ty větší buď upoutat k sobě navzájem, k různým kotvicím zamykacím systémům, nebo je uzamknout do odolné bedny.
U bohatě vybavené dílny se, spíše než její složité vyklízení na zimu, vyplatí zabezpečení vstupů kombinací bezpečnostních zámků, mříží, petlic či závor, které nelze snadno vypáčit nebo odvrtat a případně i další doplňková opatření typu světla s pohybovým čidlem. Důležité je i znemožnit průhled skrze okna nebo alespoň veškeré cennější nástroje a nářadí zavřít do skříně, zakrýt závěsem nebo uskladnit tak, aby nebyly vidět na první pohled. Zloděj vždycky zvažuje, za co mu příslušné riziko stojí. A máte-li v dílně cenné nářadí a nástroje, musíte do jejího zabezpečení něco investovat a případnému pokusu o vyloupení předcházet vytvořením co největšího množství nepřekonatelných překážek.
Bariéra proti mrazu
Klesnou-li v zimě ve vaší dílně teploty pod nulu, nářadí to vadit nebude. Přesněji řečeno manuálnímu a elektrickému nářadí. Ale například u benzínové řetězové pily, sekačky či křovinořezu je lepší odčerpat zbývající náplně, protože jim neprospívá přemrznutí a může docházet k znehodnocení palivové směsi i mazacích olejů. V prostorách, kde můžou teploty dlouhodobě poklesnout pod nulu, ostatně není vhodné ani skladování těchto náplní v kanystrech či originálních obalech.
Stejně tak by neměly být mrazu vystaveny ani akumulátory, barvy, náplně ve sprejích, hmoty ve výtlačných kartuších či PU pěny. Nelze-li tyto materiály před mrazem ochránit, přestěhujte je na zimu do obytných prostor nebo pro jejich skladování vyrobte izolovanou bednu.
Podobně je před zamrznutím nutné ochránit tekutiny ve skleněných obalech, protože sklo může popraskat.
Může se ovšem stát, že potřebujete udržet v dílně některá zařízení v pohotovosti i pro případný zimní provoz. Bývá to například elektrocentrála, benzínová pila pro zpracování případných polomů nebo sněhová fréza. V takovém případě uskladněte nářadí či alespoň náplně (benzín, olej) v domě tak, aby nepromrzaly nebo přidejte do nádrže některý z přípravků, které zamezí zamrzání vody v benzínu a vytváření ledových krystalků (např. Velfobín).
Dobré rady
- Nezapomeňte, že náklady na zazimování, ale i na případné vytápění dílny v chladnějších měsících, můžete výrazně snížit jejím zateplením. – V dílně lze často udělat i poměrně levné a jednoduché dodatečné vnitřní zateplení.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem