Výhody barev ve spreji
Jsou pohotové, okamžitě připravené k použití a s trochou praxe s nimi lze dosáhnout kvalitního jednolitého nástřiku. To jsou jen některé výhody barev ve sprejích.
Mezi další přednosti těchto výrobků patří jednoduché nanášení, rychlé zasychání, široká možnost použití a pestrá škála odstínů. Celou řadu aerosolových nátěrových hmot je navíc vhodné využít v této aplikační formě i proto, že se hodí pro různé speciální účely, ať už jde o menší rozsah oprav poškozeného laku na karoserii či kovovém nábytku, nebo nástřiky plotýnek, grilovacích roštů či různých menších kovových součástek nebo oprava kamen či výfuků žáruvzdornými barvami. Práce je rychlá, spotřeba barvy minimální, neušpiníte štětce ani žádné další nádoby a zbytek barvy ve spreji opět snadno uzavřete a uchováte.
Skladování těchto typů nátěrů zpravidla vyžaduje teplotu nad bodem mrazu a případné očištění trysky před dlouhodobým uzavřením nádobky víčkem, ale jinak je barva velmi dobře chráněna před vysycháním a vydrží i několik let.
Dodržujte postup
Mnoho kutilů nahlíží na barvy ve spreji spíše skepticky jednak proto, že jim časti přijdou oproti běžným nátěrovým hmotám zbytečně drahé a rovněž proto, že není úplně jednoduché docílit s nimi dokonalý nástřik bez stékajících kapek. Je však nutné dobře zvolit situace, kdy má smysl je použít a kdy s nimi snadněji docílíte lepších výsledků než se štětcem či stříkací pistolí. Je také velmi důležité naučit se barevné spreje správně používat. Určitě se vyplatí přečíst si návod a dodržet vzdálenost od barveného předmětu, čas protřepání plechovky či dobu potřebnou na zaschnutí vrstvy barvy před nanesením další.
Je rovněž podstatné připravit povrch před nástřikem tak, jak to vyžaduje návod k použití daného typu barvy. Poměrně tenká, lesklá a hladká vrstva nástřiku dokáže nepříjemně zvýraznit jakékoli nedostatky na povrchu včetně různých vrypů a jiných kosmetických vad. Chcete-li docílit celistvého povrchu bez chyb, nechte stříkaný předmět nejprve opískovat.
Firma Colorlak, která patří mezi největší tuzemské výrobce nátěrových hmot ve sprejích, doporučuje několik „zlatých“ pravidel, jejichž dodržení by vám mělo zaručit úspěch.
„Sprej není fotoaparát, takže trysku nestiskávejte přerušovaně. Chcete-li získat rovnoměrnou vrstvu barvy, stříkejte barvu plynule horizontálně nebo vertikálně na barvený předmět. Nanášíte-li barvu zleva doprava, je dobré tento směr zachovat na celém předmětu,“ radí odborníci z Colorlaku na internetových stránkách.
Také radí nepokládat barvený předmět na zem, což spousta lidí při použití sprejů automaticky dělá. Je však důležité, abyste měli při stříkání volný pohyb a mohli barvený předmět plynule obcházet, takže je lepší položit ho na nějaký pracovní stůl či truhlářské kozy nebo zavěsit na drátěný hák.
Používejte pistoli
Za 150 až 200 korun si můžete pořídit užitečnou pomůcku v podobě stříkací pistole na spreje. Je to vlastně jednoduchý nástavec, který se nasadí na nádobku a umožní přesnější nasměrování a rovnoměrnější nanášení barevné vrstvy.
Rovnoměrný nástřik je pro výslednou kvalitu nátěru klíčový a při barvení menších předmětů ho snadněji docílíte i otáčením výrobku. Výtvarníci používají často tzv. malířský kruh (točnu), jejíž pořízení do dílny se vyplatí, pokud barvu ve spreji používáte častěji. Plynule otáčet barveným předmětem však můžete i při jeho zavěšení na hák nebo položení na kousek kartonu nebo dřevěné podložky.
Mezi další osvědčená pravidla, která se vyplatí dodržet, patří i nejprve vyzkoušet sprej na kusu nějakého dřeva, kovu či papíru. Ověříte konzistenci i vzhled barvy, které se mohou u různých výrobců samozřejmě odlišovat. Snáze pak dosáhnete nanesení celistvé vrstvy při nástřiku „na ostro“.
Vrstvení barvy
Zlepšit kvalitu výsledného nátěru lze i tak, že na předmět nejprve nastříkáte jednu vrstvu barvy jako základ či podkladní vrstvu. Narozdíl od obvyklé lakýrnické praxe ji však nenecháte úplně zaschnout a ještě do vlhkého nátěru nastříkáte další, finální vrstvu. Obě vrstvy se spojí, což přispěje k větší celistvosti barevné vrstvy.
Doporučuje se však vyzkoušet tento postup nejprve nanečisto, protože některé barvy ve spreji vyžadují, aby byla první podkladová vrstva zcela suchá.
Dobré rady
- Pře nákupem dobře vybírejte, protože ve sprejích existují barvy základní, univerzální, rychleschnoucí či barvy na plasty.
- Ve spreji lze koupit i barvy žáruvzdorné, nátěrové hmoty na radiátory, syntetiku i barvy na akrylové bázi, stejně jako bezbarvý lak.
- Ze sortimentu toho typu nátěrových hmot si vyberete i barvy na nábytek, lednice, nárazníky automobilů či roury od kamen.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock