Zima na chalupě
Zapomínat starých přátelství pro nová je jako vyměňovat plody za květy.
Zabraňte škodám způsobeným mrazem!
Trávník postříkejte proti zimním plísním.
Chraňte rostliny v zahradě jak před sluncem a větrem, tak i před mrazem. Základem je, aby ochranný obal byl vzdušný, protože rostliny i v zimě dýchají.
Rododendrony, kaliny a další stálezelené dřeviny pořádně zalijte, kdykoliv to bude možné. Často neumrznou, ale uschnou!
Skalku přikryjte chvojím. Mulčovací kůra ani textilie nejsou vhodné, protože zabraňují přístupu světla, které rostlinky potřebují i v zimě.
S příchodem prvních mrazíků uzavřete přívody vody a vypusťte vodu z kohoutků a hadic. Hadice pak uložte na suchém místě, prodlouží se jejich životnost.
Zabraňte úplnému zamrznutí vodní hladiny v jezírku, protože při něm nedochází k výměně plynů mezi vodou a vzduchem a ve vodě dojde kyslík a hromadí se škodlivé plyny. Stačí například instalovat vzduchovací kompresor.
Máte-li zkušenosti, že vám občas zamrzne voda i v chatě, zkuste kolem vodovodních trubek natáhnout samoregulační topný kabel s termostatem.
Přestaňte používat okenní ventilačku. Větrat v zimě byste měli otevřením celých oken, po pěti minutách bude vzduch vyměněný.
Tip
Pokud se chystáte jet na hory provozovat zimní sporty jako lyžování, snowboardování či sáňkování, sjednejte si kromě úrazového pojištění i pojištění odpovědnosti, čímž se budete chránit při zranění jiné osoby. Ale myslete na to, že žádné pojištění vám nepomůže, pokud budete pod vlivem alkoholu.
Text: Martina Lžičařová, foto: Shutterstock