Pily do dílny
Ruční elektrické či akumulátorové pily patří k základnímu dílenskému vybavení a často je využijete i na stavbě či na zahradě. Nabízíme vám přehled typů pil, které byste měli vyzkoušet.
Díky rozmanité nabídce ručních pil na elektrický či akumulátorový pohon to možná vypadá, že časy manuálních řezných nástrojů skončily. Ve skutečnosti to tak ovšem není, ostatně i celá řada profesionálů stále upřednostňuje jednoduchost, přesnost a nenáročnost práce s ručními nástroji. Od věci v takových případech není ani nulová spotřeba energie a minimální hluk. Kutilové však mají „mašinky“ rádi, práce s motorovým pohonem je méně namáhavá a s elektrickou pilou samozřejmě zvládnete vše rychleji.
Pokosové pily
Termín „pokos“ znamená spojení dvou obrobků do úhlu 90 stupňů, případně i do jakéhokoli jiného úhlu. K řezání, které umožní přesné spojení materiálu pod jakýmkoli úhlem, slouží pokosové pily.
Pokosová pila je tedy ruční nebo stolní (elektrická či akumulátorová) pila používaná ke zhotovování úhlových řezů v nejrůznějších stavebních materiálech. V dílně je skvělou pomůckou při řezání ukončovacích lišt, latí či rámečků na obrazy a pro další drobnější práce, ale využijete ji i k přířezů desek nebo pro dokončovací práce při pokládce podlah.
Ruční pokoska je konstruována jako jednoduchý rám pojíždějící nad základnou z lehké slitiny, v níž jsou vyznačeny použitelné úhly. Nastavení úhlu řezu příčně i na pokos se obvykle dělá ručně.
Elektrické nebo akumulátorové pokosové pily mají oproti tomu velmi snadné nastavování úhlů řezu pomocí tlačítek a dražší typy bývají vybaveny laserem k vyznačení přesného řezu. S příslušným typem kotouče však lze elektrické či akumulátorové pokosové pily využít i pro řezání kovů a plastů. Existují v přenosné i stolní variantě, vždy ovšem potřebují pevnou základnu, na niž se postaví a upevní.
Pokosovou pilu můžete koupit za méně než dva tisíce, ale i za více než dvacet tisíc korun. Kritériem pro výběr je kromě ceny především rozměr kotouče a z něj vyplývající maximální hloubka řezu, výkon a hmotnost pily.
Okružní a ponorné pily
U řezání s ruční okružní pilou chrání kotouč při „zakusování“ do dřeva či jiného materiálu zavěšený, postupně se odklápějící kryt. Proto je řezání s „maflem“ poměrně bezpečné, i když vyžaduje určitou obezřetnost a praxi. Konstrukce pily včetně ergonomického madla však přispívá k univerzální použitelnosti tohoto nástroje, umožňujícího širší a pohotovější použití než má stolní kotoučová pila.
Ruční kotoučové pily jsou vhodné zejména k podélným řezům, které lze s tímto nástrojem dělat rychle a velmi přesně, navíc je možné přesnost a komfort řezu ještě zvýšit použitím různých pomůcek. Zvládnout se dají i příčné řezy, omezení spočívá jen v hloubce prořezu. Přesnost řezu zajistí naváděcí ryska či pravítko, které jsou součástí příslušenství. Pomocí snadného nastavení výšky kotouče je možné regulovat i hloubku řezu, řez pod úhlem umožňuje nastavitelné stranové naklonění.
Kritériem pro výběr je rozsah možností aretace pily a snadnost nastavení různých poloh, ale zejména výkon. Pily s příkonem od 600 W do zhruba 1 200 W a otáčkami s hodnotou cca 3 000/min. najdete v kategorii hobby, u robustnějších přístrojů s příkonem i kolem 2 000 W jsou větší síla a převažující kovové díly v konstrukci vykoupeny vyšší hmotností. Kvalitnější pily mívají funkci pozvolného rozběhu kotouče pro bezpečnější práci a hladší řez.
Ruční okružní pila v kombinaci s mohutnou vodicí lištou umožňuje „zanoření“ řezu do materiálu v kterémkoli místě, což je v řadě situací velmi výhodné. Tato varianta nářadí se označuje jako ponorná pila.
Přímočaré pily
Přímočaré pily jsou určeny k řezání dřeva a dřevitých materiálů, ale s příslušným plátkem řežou i plech, plasty či keramiku. Jsou lehké, snadno se ovládají, dobře padnou do ruky a práce s nimi je relativně bezpečná. Nejsou však ideální v případech, kdy požadujete dokonale přesný řez, protože pilový plátek je pružný a má tendenci odchylovat se od zvoleného úhlu řezání.
To, že kmitající plátek řeže při pohybu směrem vzhůru k pile, zaručuje rychlé a snadné prořezávání materiálem, ale zároveň to způsobuje vylamování třísek na horním okraji řezu. Lze to řešit různými nástavci či olepením okraje dřeva.
Očekáváte-li od této pily hlavně základní práci se dřevem, vybírejte si spíše lehčí mezi lehčími výrobky a můžete se obejít bez volitelné rychlosti, nastavitelných úhlů náklonu plátku či rychloupínacího systému. Za poměrně nízkou cenu se musíte smířit s nižším výkonem a menší maximální rychlostí, což zpomaluje tempo řezání. Při běžném občasném používání vás to však omezovat nebude.
Pro univerzální využití pily zvolte možnost nastavení rychlostí kmitu pilového plátku nezbytnou kvůli řezání různých materiálů. V kombinaci se správným typem plátku lze vhodnou rychlostí ovlivnit i přesnost řezu. Pomalejší kmitání s jemnějším ozubením plátku je lepší pro pečlivěji a přesněji provedené řezy, zatímco vysoká rychlost s většími zuby zrychlí a usnadní i řezání silnějších dřevěných profilů, případně vybírejte i podle toho, zda má pila rychloupínací systém pro bleskovou výměnu různých typů plátků. Přístroje mívají podobou ergonomii, ale výjimku tvoří pily s takzvaným hříbkovým madlem, které se lépe vedou oběma rukama a jsou vhodnější pro složité řezy.
Pila může být vybavena i funkcí předkmitu, která spočívá v kyvadlovém pohybu pilového plátku vpřed a vzad během řezání. To vede k nižšímu odporu řezaného materiálu a snazšímu vypadávání pilin z linie řezu a z prostoru mezi zuby pily. Výsledkem je rychlejší řezání a nižší šance zaseknutí plátku v řezaném materiálu.
Šavlové pily
Tyto pily s dlouhým štíhlým pilovým listem využijete především pro rychlé řezání dřeva, kovů a plastů. V nabídce nářadí je najdete i pod názvem elektrické ocasky, který odkazuje na manuální variantu této pily.
Robustnější varianty těchto silných a výkonných pil se hodí k rychlým přířezům trámů, latí či prken na stavbě, ale zvládnou i pořez poměrně silných větví nebo tenčích kmenů. Nutnost obouručního držení a vyšší vibrace předurčují tuto pilu spíše k hrubé práci, která však jde velmi rychle od ruky.
S pilou se snadno vyřežou třeba stavební otvory do stěn dřevostaveb, ale s příslušným listem můžete zkrátit i kovovou trubku nebo tyč. Šavlová pila je dobrá, i když poměrně těžká, i na prořez větví stromů či keřů v zahradě, kde je ovšem praktičtější akumulátorová varianta přístroje. Například oproti řetězové pile je s ocaskou snazší a bezpečnější manipulace, v případě některých typů tu je i možnost uchopení jednou rukou.
K řezání jsou tyto pily vybaveny listy o délce 140 až 400 mm a se zdvihem 22 až 32 mm. Ozubení upínaných výměnných listů směřuje proti upínací stopce, takže pila řeže jen při zpětném pohybu listu. Počet kmitů lze regulovat (obvykle od 500 do 2 700 kmitů/min).
Pilu pohání elektromotor s příkonem od 400 do 1 200 W. Hmotnost přístrojů se pohybuje od 3 do 4,5 kilogramu. Většina renomovaných značek používá pilové listy s půlpalcovou stopkou. Jednotliví výrobci však mají odlišné rychloupínací systémy. Nejrozšířenějším je systém SDS.
Většina ocasek umožňuje nastavit tři až čtyři stupně předkmitu, dražší typy pil pro profesionální řemeslníky mají konstantní elektroniku, což pile umožní dodržet stejný počet kmitů bez ohledu na zatížení. Ocasky bývají vybaveny rovněž ochranou proti náhodnému zapnutí a rychlobrzdou, která zastaví chod listu jednu až dvě sekundy po vypnutí spínačem.
Další vhodné typy pil
- Řetězové pily najdou v dílně či na stavbě využití zejména ve variantě na elektrický pohon. Slouží k hrubým rychlým řezům latí a trámu, ale lze s nimi vyřezat i složitější tvary různých otvorů.
- Pily na kámen, ale i na dlažbu, obkládačky, beton či cihly se konstrukcí trochu podobají pokosové pile, protože řezný kotouč se i v tomto případě přitlačuje pomocí madla na řezaný materiál shora.
- Stolní kotoučové pily patří k nejčastěji používaným univerzálním dílenským pilám zejména při práci s dřevem. Jsou stabilní, ale v lehčích variantách i snadno přenosné a pro přesné podélné řezy jsou ideální.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem