Tesařská kladiva
Na trhu jsou k dispozici kladiva určená pro nejrůznější profese. Speciální kladiva si obvykle vybírají řemeslníci, kteří potřebují spolehlivý nástroj s konstrukcí přizpůsobenou požadavkům své práce.
Spousta příležitostných domácích řemeslníků si vystačí s několika velikostmi běžného zámečnického kladívka po celý život. A při pohledu na ceny značkových řemeslnických výrobků možná leckoho napadne, že platit několik set korun za nástroj k přibíjení hřebíků je zbytečný luxus. Ale s profesionálními kladivy objevíte vskutku nové dimenze zatloukání!
Stavění i bourání
Nabídka špičkového ručního řemeslnického nářadí včetně speciálních kladiv je v současné době natolik široká, že se vyplatí trochu pátrat po informacích a udělat si jasno v tom, co se vám bude nejvíce hodit. Na spoustu prací doma v dílně a kolem chalupy samozřejmě postačí několik univerzálních kladiv, ale pokud se poohlížíte po něčem speciálním, je právě tesařské kladivo tím, na co byste měli zaměřit pozornost.
Jednoduše proto, že jde stále ještě o poměrně velmi univerzální nástroj, který usnadňuje celou škálu obvyklých prací spojených s chatou a chalupou. Může jít třeba o stavbu pergoly či terasy, výměnu staré střešní krytiny za novou, opravu plotu nebo zbourání starého oplocení a stavbu nového, stejně jako montáž palubkových obkladů či jakoukoli jinou činnost, která zahrnuje přibíjení nebo naopak vytahování většího množství hřebíků, případně obojí.
Přesně v těchto případech je profesionální kladivo nesrovnatelné v komfortu obsluhy, která se projevuje jednak dokonalou vyvážeností, ergonomií a spoustou drobných vychytávek, mezi něž patří třeba zdrsnělá plocha dopadající na hlavičku hřebíku. Teprve při práci s tímto typem kladiva vám dojde, kolikrát vám to staré po hlavičce hřebíku sklouzlo a jak často byl nepřesný úder důvodem k ohnutí a následnému pracnému vytahování zpola zatlučeného hřebíku, které jde ostatně s tesařským kladivem rovněž velmi snadno.
Údery i páčení
Řemeslnické tesařské kladivo práci usnadňuje i jinými způsoby a jeho konstrukce je vedena především myšlenkou ulehčit profesionálům každodenní pracovní nasazení. Pro dlouhotrvající práci s kladivem se proto dělá antivibrační úprava topůrka, která tlumí rázy a šetří ruku.
Abyste při výběru náhodou nesáhli vedle, je dobré vědět, že vedle tesařských kladiv s čelistmi na tahání hřebíků existují i kladiva sádrokartonáře, zedníky či autoklempíře. V čem jsou tedy výhody těchto speciálních kladiv? Konstrukce každého z nich vychází vstříc nejčastějším způsobům používání kladiva při řemeslných pracích určitého typu. Je jasné, že karosář bude nejčastěji potřebovat spíše nedestruktivní a částečně tlumený úder gumovou paličkou, při čalounění nábytku či rámování pak bude ideální nástroj k zatloukání velmi tenkých a jemných hřebíčků, typický tvar kladiva potřebují i bednáři, klempíři nebo pokrývači pracující například s břidlicí.
Tesařská kladiva přitom nereprezentují vyložený speciál, ale spíše univerzální nástroj pro různé typy obvyklých prací se dřevem, u nějž se nevylučuje i použití k oklepnutí kusu omítky nebo dělení cihly. Především je však toto kladivo určeno k zatloukání a velmi snadnému vytahování hřebíků, ale funguje i jako účinná páka při rozebírání dřevěných konstrukcí či odstraňování palubkových obkladů. Zdrsnělá úderná plocha na hlavě zabraňuje sklouzávání, magnet v některých značkách kladiv udrží hřebík a zabrání jeho pádu, což oceníte zejména při balancování na žebříku nebo na střeše. Tesařské kladivo, které má kulatý tvar hlavy, obecně usnadňuje údery do kulatých hlav hřebíků.
Nejpoužívanější typy kladiv
- Zámečnické kladivo – základní, nejpoužívanější typ pro univerzální práce. Zámečnické kladívko by nemělo chybět v žádné domácnosti a dílně, a to nejlépe ve dvou hmotnostních variantách 500 g a 1000 g.
- Tesařské kladivo – je určeno pro použití ve stavebnictví a při práci se dřevem na konstrukci střech, podlah a jiné truhlařině. Je opatřeno čelistmi, kterými je možné tahat hřebíky nebo je použít například trhání starých podlahových desek či obložení nebo bourání dřevěných konstrukcí.
- Kladivo s křížovým nosem – lehký nástroj pro zatloukání malých hřebíčků a cvočků. Křížová úprava úderné plošky kladívka slouží k udržení hřebíčku při začátku jeho zatloukání.
- Speciální kladiva – jde například o sádrokartonářská a zednická kladiva nebo kladiva pro pokrývače. Existují i nýtovací kladiva určená k rozklepávání nýtů.
- Palice a paličky – s kovovou hlavou slouží k zatloukání pevných, odolných materiálů. Palice a paličky gumové, případně s jinak měkčenými konci jsou určeny k zatloukání, ohýbání či vyrovnávání materiálů, náchylných k poškození.
Pozor na topůrko
Kladivo se skládá z topůrka a hlavy a to, co odlišuje profesionální nástroje od hobby nářadí, je kvalita propojení obou částí. Je důležitá zejména pro bezpečnost práce, protože zaručuje, že hlava kladiva při práci z topůrka nesklouzne a nezpůsobí zranění.
U tradičních nástrojů je hlava kladiva upevněna na topůrko klínkem, u moderních speciálů se využívá technologie pevného slisování obou částí k sobě a jejich zajištění epoxidovými lepidly. Existují i kladiva kovaná z jednoho kusu oceli. Některá kladiva mají pod hlavou límec, který chrání topůrko i pevnost spoje při neopatrném úderu mimo hlavu kladiva. Pokud pracujete s kladivem často a zejména v riskantních opozicích, tedy například nad hlavou či blízko obličeje, investujte do kvalitního značkového nářadí. Můžete tak předejít úrazu v důsledku ulomení hlavy kladiva.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem