Zahrada s Babylónskou věží
Zahrada, do které vás zveme, je jiná než rozlehlé pozemky s pečlivě naplánovanou a dokonale udržovanou zelení, jaké často představujeme. Přesto má své kouzlo.
Keramička Klára Jánská přesídlila do Blatné před osmi lety. Protože se věnuje hlavně tvorbě dekorativní zahradní keramiky, rozumělo se, že by u domu měla být i zahrada. Ovšem prioritou byl dostatečně velký prostor pro ateliér a keramickou dílnu. Sen o velké zahradě tedy musel trochu ustoupit praktickým požadavkům. A tak je Klára majitelkou dvorku se zahrádkou ve tvaru širokého U, které ohraničuje obytné stavení, dílna, hospodářský domek a zeď sousední zahrady.
Trochu neučesaná zahrada
Zdánlivě si zde roste vše samo, jak chce, plevel nevyjímaje. Taková trochu divoká zahrádka ale má jisté kouzlo, zvláště když v ní na každém kroku objevíte nějakou zajímavou keramickou plastiku – na dlážděném dvorku, kolem vstupních dveří, na oknech, u zahradního krbu, na vyvýšeném obrubníku, mezi kytičkami na záhonu i v květináčích, v korýtku s vodou, na dřevěných paletách a špalcích… Barevné keramice a zeleni vytváří příjemné a klidné pozadí bleděmodrá fasáda okolních staveb.
Dědictví po malíři a nový záhon
Zahradu před lety založili manželé Riedelbauchovi. Jejich dílem je zvýšený záhon v centrální části zahrádky a zahradní kamenný krb s posezením. Na vstupních dveřích domu je stále připomíná kovová vizitka a malířská paleta se štětcem – Rudolf Riedelbauch je totiž malíř.
„Po nějakém čase jsem začala zahradu a dvorek upravovat,“ říká keramička, „ale stále není na všechno dost času, většinu ho trávím v keramické dílně. Vidíte, ani jsem před vaší návštěvou nestačila vytrhat plevel,“ omlouvá se Klára.
Dvorek je vydlážděný drobnými kamennými kostkami. Majitelce se zdál moc prázdný, tak uprostřed vytvořila kulatý záhon lemovaný na sucho skládanou nízkou kamennou zídkou a zasadila do něj kdouloň. „Je to ovocný strom, jehož plody jsou vzhledem podobné jablku či hrušce. Syrové se nekonzumují, ale mohou se z nich vařit džemy, zavařovat kompoty, sušit křížaly. Stromek je krásný hlavně na jaře, kdy kvete velkými bílými voňavými květy,“ vysvětluje keramička. „Pod ním mám ještě bylinky.“ Ani kamenná obruba kolem záhonu není jen tak ledajaká – výtvarnice do ní místo několika kamenů vsadila čtyři keramické obličeje.
Dvorek s přehlídkou keramiky
Majitelka zabydlela svou keramikou nejvíc dvorek. Dominantní plastikou je tady Babylónská věž stojící na špalku mezi kdouloní a vyvýšenou zahrádkou. Společnost jí dělá květináč-domeček a strašidelná hlava Smrtky ležící pod vodou v kamenném korýtku. Další keramické věže a domečky-květináče našly místo u záhonu s kdouloní.
Květníky osázené pestrými kytkami, bylinkami, sukulenty nebo malými jehličnany společně s plastikami domečků, věží, mořské panny, andělky, lesní žínky, draka a jiných bájných bytostí vytvářejí na dvorku malebná uskupení. Jedno je před vchodem do obytného stavení, kde na první pohled zaujme keramická židle. „Dalo by se na ní klidně i sedět, ale je tu spíš na ozdobu,“ poznamenává výtvarnice.
Před ateliérem a dílnou vidíme mezi zelení další keramická díla, za všechny jmenujme aspoň nápadnou Matku Země a Dona Quijota na koni. Nejen keramiku a kameny i některé dřevěné prvky jako kolovrátek či pokroucené klacky využila majitelka pro výzdobu dvorku a zahrádky.
Není třeba keramické plastiky stěhovat na zimu někam dovnitř? „Nechávám je venku i přes zimu. Jsou ze šamotové hlíny, tvarované z ruky a s barevnou glazurou, vydrží. Jen nesmí mít prohlubně, do kterých by mohla natéct voda a zmrznout,“ vysvětluje keramička.
Zvýšený záhon s vrbou
Střední část pozemku zabírá zvýšený záhon přístupný po třech schodech, v jehož středu roste rozložitá kroucená vrba. Pod ní se ve stínu ukrývají tři malá jezírka. Klára k již rostoucím květinám přisadila další. A tak se na zahrádce od jara do podzimu stále něco zelená a kvete: hvězdník, mák, krásenky, mochna, listopadky, floxy, růže, kopretiny, řebříček, zvonky, pivoňky, mahonie. K těm užitečným patří majoránka, šalvěj, máta, medvědí česnek, jahůdky, rakytník a černý jeřáb. Vzadu u zdi porostlé břečťanem se ukrývá starý dřevěný altán.
Užitková zahrádka
Z květinového záhonu přecházíme do užitkové zahrádky. Kromě záhonů se zeleninou a bylinkami ohraničenými pleteným proutěným plůtkem, tu rostou i ovocné stromy – třešeň, hrušeň, jabloň, meruňka. Zahrádka má i živé obyvatele, přesněji obyvatelky. Vzadu stojí malý kurník pro dvě slepičky jménem Koko a Pipi. Ale nejsou jediné, kdo na zahradě žije. „Mám ještě psa Ferdu a tříbarevnou kočku, kterou ale z legrace oslovujeme Vaše výsosti,“ směje se Klára.
Zahrádka pro radost
Pokud někdy smutně vzdycháte nad fotografiemi úžasných zahrad vypiplaných do nejmenších detailů, nesmutněte. Jak vidíte, kouzelné venkovní zákoutí se dá vytvořit i na malém dvorečku či trávníku, stačí je zabydlet pár milými věcmi, zkombinovat kámen, zeleň, dřevo a přidat nějaký barevný akcent. Na dvorku a zahrádce u keramičky Kláry jsme se totiž cítili báječně, i když nebylo vypleto.
Text: Iva Tvrzová
Foto: Vladimír Hájek
Portrétní foto: Kamila Berndorffová