Jak vybírat vchodové dveře
Při výběru vchodových dveří hraje rozhodující roli vzhled, ale i materiálové provedení, bezpečnostní prvky i tepelně izolační vlastnosti. Někdy je nejlepší nechat vyrobit repliku.
Vzhledem k nepřeberné nabídce vchodových dveří na trhu by možná leckoho nenapadlo, že by mohl mít při jejich shánění problém. Jenže pokud chcete dveře se všemi moderními vymoženostmi typu bezpečnostních zámků či izolačního prosklení a zároveň potřebujete, aby nepůsobily ve sto let staré chalupě jako pěst na oko, nebude výběr až tak jednoduchý. Nemluvě o tom, když je objekt památkově chráněný.
Pokud si v těchto případech přece jen nevyberete z různých typů dveří v historizujícím provedení nebo nenarazíte na design natolik neutrální, že nebude vzhled domu nijak narušovat, nezbude vám pravděpodobně jiné řešení než nechat vyrobit repliku. Bude to sice dražší, ale i původně jednoduché a nijak zvlášť nezabezpečené dveře se mohou proměnit v bytelnou bariéru proti zlodějům i pronikání chladu, aniž by ztratily cokoli ze své původní krásy. Rozhodně je nijak nedemontujte a neničte dřív, než je přesně změří, zakreslí a vyfotografuje výrobce repliky, případně to udělejte sami.
Plast nebo dřevo
Budeme-li brát v úvahu všechny situace, v nichž dveře vybíráte, tedy i ty, kdy vás neomezuje historický vzhled nebo památková ochrana objektu, lze zvážit využití výhod všech dostupných materiálů, tedy nejen dřeva.
Stejně jako u oken dává řada lidí před přírodními materiály přednost plastu. Výhodou plastových vchodových dveří je poměr užitné hodnoty a ceny. Plastové profily výborně izolují a netrpí tvarovými deformacemi. Na výběr je k dispozici mnoho dekorů imitujících různé druhy dřev a další povrchy včetně hliníku, ale zvolit samozřejmě můžete klasickou bílou či slonovou kost. Mezi přednosti tohoto materiálu lze zahrnout i to, že plastové vchodové dveře nevyžadují žádnou zvláštní péči a vydrží vám několik desetiletí.
Zvolíte-li moderní vchodové dveře z tradičního dřeva, získáte přírodní vzhled i energetickou úspornost. Vynikajících tepelně izolačních parametrů lze totiž docílit i s dřevěnými profily, které jsou vhodné i do nízkoenergetických a pasivních domů.
U dřevěných dveří od renomovaných výrobců se zpravidla můžete spolehnout na to, že povrch dveří je opatřen odolnou úpravou, která dřevo chrání mnoho let. I přesto budou dveře vyžadovat pravidelnou péči včetně občasné obnovy laku či nátěru. To lze počítat mezi jejich nevýhody oproti téměř bezúdržbovým plastům, stejně jako vyšší náchylnost k drobným tvarovým deformacím. Přesto je pro chataře a chalupáře v řadě případů volba dřeva téměř nezbytností nebo přinejmenším důvodem k přemýšlení i přes některé nevýhody. Kombinaci tradičních zdicích a omítkových materiálů a dřeva lze totiž plnohodnotně nahradit jen stěží, vždy půjde alespoň o částečný kompromis v autenticitě i vzhledu.
Nezdolný hliník
Chcete-li však některým nevýhodám dřeva předejít, přitom se co nejvíce přiblížit jeho vzhledu, připadá v úvahu i volba dřevohliníkových výrobků.
Dřevohliníkové dveře, podobně jako dřevohliníková okna, představují nový, ale stále více vyhledávaný trend spojení dřeva coby přírodního materiálů dveří na vnitřní straně a extrémně odolného hliníku na straně vnější. Je to dobrá volba především pro nízkoenergetické a pasivní domy a neřeší situaci, kdy je nutné zachovat dřevo i z pohledové vnější strany, ale jde o natolik výhodnou materiálovou kombinaci, že za úvahu rozhodně stojí.
Dřevohliníkové dveře nepotřebují žádnou údržbu povrchové úpravy z vnější strany, nenatírají se, jsou barevně stálé a extrémně odolné. Konstrukční provedení a použité materiály zároveň garantují optimální úsporu energií, protože kombinace použitých materiálů umožňuje docílit velmi výhodného koeficientu prostupu tepla.
Vchodové dveře z hliníku jsou nejodolnější a tvarová pevnost hliníku zajistí kromě jiného i přesný chod dveří bez jakýchkoliv deformací na celá léta. Hliník odolává i poškození povrchu, přitom vyžaduje minimální péči. Moderní hliníkové profily mají i velmi dobré tepelně izolační schopnosti.
Hliník plní i kritéria bezpracné údržby, která zahrnuje jen občasné očištění. Dveře z tohoto materiálu odolávají horku i mrazům, nemění svůj tvar, nerezaví, vyznačují se dlouhou životností a mohou bez dalších investic sloužit opravdu dlouhou dobu. Nehodí se samozřejmě pro každý typ domu, ale třeba pro chaty, moderní dřevostavby i pro řadu starších domů jistě najdete odpovídající design hliníkových dveří, které budou se stavbou v dokonalé vzhledové shodě.
Plastové dveře | Minimální údržba, příznivá cena, široký výběr povrchových dekorů |
Dřevěné dveře | Tradiční vzhled, dobré tepelně- izolační vlastnosti |
Dřevohliníkové dveře | Vynikající tepelněizolační vlastnosti, zvýšená odolnost i životnost |
Hliníkové dveře | Neomezená životnost, pevnost a odolnost, nízké nároky na údržbu |
Kopírovat i repasovat
- Přesnou repliku tradičních dřevěných dveří nabízí mnoho truhlářských dílen a zkušení řemeslníci dokážou vyrobit i kopie vchodových dveří, které byly složitě dekorované a ručně vyřezávané.
- V některých případech představuje ideální možnost obnovy vchodových dveří také jejich kompletní repasování. I při déle trvající rekonstrukci je tedy dobré hned na počátku pořizovat fotodokumentaci původních dveří (i oken) nebo nákresy včetně kótování rozměrů.
- Přesné repliky původních dveří bývají často nezbytností u památkově chráněných domů, kde je ovšem někdy možnost snížit pořizovací náklady získáním příslušných dotací.
Prosklené, nebo plné?
Na otázku, zda zvolit vchodové dveře plné, nebo prosklené, neexistuje jednoznačná odpověď. Prosklené dveře přispějí k přirozenému osvětlení předsíně či haly, Při zasklení čirým sklem pak umožní kontrolu prostoru za dveřmi. Nechcete-li být viděni, můžete zvolit některé z mnoha neprůhledných skel. Jakékoli prosklení však činí vchodové dveře zranitelnějšími, takže je nutné výhody a nevýhody skla dobře zvážit. Lze samozřejmě volit sklo bezpečnostní, případně chráněné fólií či mřížemi, nebo pustit sklo do chodby jen skrze nadsvětlík nade dveřmi.
Text: Richard Guryča
Foto: Autor a archiv firem