Obývák v zeleni
Krásné letní dny v nás budí touhu trávit více času venku. Ideálním způsobem, jak si pobyt v zahradě ještě víc zpříjemnit, je vybudování zázemí pro relaxaci a odpočinout si ve stínu zeleně.
Stinné místo pro umístění zahradního lehátka najdeme i pod korunou stromu. Nicméně i jednoduchá konstrukce z trámků, kterou necháme porůst zelení, vinnou révou nebo ji zastíníme bílou plachtou nám pomůže prostor k odpočinku lépe vymezit a vytvořit tak zónu s jasně definovanou funkcí. Od zvědavých pohledů z okolí ji pak lze ještě odclonit třeba ledabyle zavěšeným závěsem nebo lehkou konstrukcí, jíž necháme porůst popínavou rostlinou. Takový prostor pak můžeme vybavit například pohodlnou zahradní pohovku, lehátkem nebo sezením s křesílky.
Místo pro setkání s přáteli nebo soukromá oáza
Zatímco vybavená letní kuchyně je ideálním místem pro setkání s přáteli či pořádání rodinných oslav, zahradní altán představuje spíš klidné útočiště, kde se můžeme nikým nerušeni ukrýt s knihou a naplno odpočívat. V tomto duchu navrhuje své zahradní altány i architekt Petr Šindelář pod značkou Kiju-Kiju. Jednoduchý tvar altánu s promyšlenými detaily ve spojení s voňavým dřevem splyne se zahradou a vytvoří prostor zasvěcený relaxaci. Součástí altánu pak může být i krb nebo sauna, jež altán pozvedne na soukromé wellness centrum. Jestliže chceme altán využívat především k odpočinku, mělo by tomu odpovídat i jeho umístění v zahradě, tedy v nějakém klidném zákoutí zahrady mimo hlavní komunikační trasy.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Relaxace v zahradě:
Jak si co nejlépe užít posezení v altánu či pod pergolou
Útulné posezení
Přenosná ohniště
Zastřešení a zastínění pergoly
Spoje na pergolách
Stavíme pergolu
________________________________________________________________________
Letní kuchyně
Pokud představu o ideálním odpočinku nejvíc naplňuje setkávání s přáteli u dobrého jídla, pak možná zatoužíte po venkovní kuchyni, kde si všechny gurmánské požitky budete moci dopřávat na čerstvém vzduchu. Podoby vysněné letní kuchyně se mohou dost lišit. Zatímco někomu stačí obyčejný zahradní gril a velký stůl místo kuchyňské linky umístěný pod starou jabloní, jiný by raději moderně vybavenou kuchyni s veškerým komfortem a k tomu navíc ještě pár vymožeností, jakými je třeba pec nebo udírna. Pokud vás láká spíš druhá varianta, pak vězte, že se jedná o poměrně náročný projekt, jehož výsledek vám ale bude činit radost řadu let.
U starých chalup je ideální k tomuto účelu využít stará hospodářská stavení, otevřít jejich stěny a propojit je s venkovním prostorem. Voda i elektřina jsou často v dosahu a kouzlo zahrady tím nijak neutrpí. Jen v případě, že v takové kuchyni chcete umístit krb či jinou formu ohniště, nezapomínejte na bezpečnost staveb v okolí.
V zeleni
Při budování relaxační zóny v zahradě pamatujte, že by měla zachovávat kontakt se zelení zahrady. Častou chybou je postupné uzavírání takových staveb kvůli slunci, větru, dešti či chladu ve jménu prodloužení sezóny jejich využití. Ale právě čerstvý vzduch, sluneční paprsky a vlahý letní větřík jsou tím, co je na zahradním odpočinku to nejlepší.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem