Proč a jak třídit odpad i na výletech?
Letní túry a výlety, ať už v lese či po cizím městě, jsou skutečným balzámem na duši. Při pobytu v přírodě si odpočineme od všedních starostí, a kromě příjemných zážitků nabije většinu z nás obrovským množstvím energie. Ani tehdy bychom však neměli zapomínat třídit odpad…
Kolik jsme toho zachránili tříděním odpadu v roce 2018?
Pojďme se nejprve podívat na čísla, která jasně ukazují, že má třídění odpadu smysl. Čeho všechno se nám společným úsilím podařilo minulý rok dosáhnout? Podle údajů na webu Samosebou.cz jsme:
· vytřídili 841 601 tun obalového odpadu (papír, plasty, sklo, nápojové kartony a kovy) – tolik by vážilo 71 žižkovských věží;
· 225 000 tun papíru skončilo v modrých kontejnerech – to znamená, že jsme jen za minulý rok zachránili přes 2 200 000 stromů!
Třídění odpadu umožňuje jeho recyklaci – a díky recyklaci můžeme vyrábět druhotné suroviny. To souvisí i s ochranou životního prostředí, protože šetříme primární zdroje, které potřebujeme k výrobě nových produktů (například kvůli výrobě papíru nemusíme kácet tolik stromů, u skla těžit tolik křemičitých písků, u plastů zase můžeme ušetřit ropu atd.). Zkrátka a dobře, třídění odpadu dává smysl, ať už se na to díváme jakkoliv.
Jak a proč třídit odpad v přírodě?
V lese většinou kontejner na tříděný odpad nenajdeme… Proto platí pravidlo „co si přineseme, to také odneseme“.
Odpad zase tolik neváží, abychom ho nezvládli kousek nést a vytřídit jej při nejbližší vhodné příležitosti. Síť barevných kontejnerů čítá přes 400 000 nádob a narazíme na ně snad v každé obci.
Čistá příroda není samozřejmostí a jak bude vypadat, může svým chováním ovlivnit každý z nás. Poházené odpadky jsou nejen neestetické, ale přírodě dá zabrat, než si s nimi poradí a tak se může lehce stát, že namísto hub budou naše pravnoučata jednou sbírat třeba námi odhozené PET láhve. Ty mají v přírodě průměrnou dobu rozpadu 100 let…
Ani ta žvýkačka nezmizí jen tak – její rozklad trvá více než 50 let.
A špaček od cigarety? Ani ten nezmizí mávnutím kouzelného proutku – v přírodě bude dělat „okrasu“ cca 15 let, kromě toho můžeme jeho odhozením způsobit lesní požár…
No a sklo? Tak to už by řešila jiná civilizace – jeho rozklad by v přírodě trval nejméně 10 000 let. A to by byla trochu ostuda, no ne?
Pohozený odpad může navíc znamenat nebezpečí pro lidi i zvířat a nesmíme zapomínat ani na to, že se z něj mohou uvolňovat nebezpečné a toxické látky, které kontaminují půdu.
Chcete o třídění odpadu vědět víc? Podívejte se na Samosebou.cz, kde se dozvíte třeba i to, jak třídit odpad na vodě. Najdete tam například kampaň Čistou přírodou, se kterou poznáte nejen krásy České republiky, ale zároveň se také dozvíte velké množství informací o zpracovávání odpadů.
Komerční prezentace