Domácí rámování obrazů
Obrazy, kresby, plakáty, koláže, fotografie, první kresby či keramické výtvory vašich dětí, to vše si můžete doma celkem snadno, a navíc originálně zarámovat.
S jakýmkoli výtvarným dílem lze samozřejmě zajít do rámařství, ale s nabídkou hotových výměnných rámů či různých komponentů můžete lépe uplatnit svoje představy a rovněž ušetříte. S většinou těchto materiálů se pracuje velmi snadno a intuitivně, důležitá je ovšem volba vhodného materiálu rámu a systému uchycení. V řadě případů rámovanému dílu velmi prospěje i pasparta.
Vhodný materiál
Běžně dostupný výměnný rám se obvykle skládá z krycího skla (může to být i akrylát), z pozadí a ze samotného rámu ze dřeva, hliníku, kovu či plastu, který někdy imituje vzhled dřeva. Lidé mají v oblibě i skleněné klip rámy, které představují jednoduchý systém zafixování fotografie, plakátu či grafiky mezi dvě skla. Tento systém je výhodný i kvůli neutrálnímu designu bez dominujícího rámu, takže se hodí do každého interiéru.
Zajímavou možností je i použití kolážového rámu, který se skládá z několika malých rámů různých tvarů a barev. Rovnou na zdi si tak můžete vytvořit zpravidla fotografickou koláž, která může zachytit třeba vaši svatbu či narození dítěte.
Výběr pasparty
Rám vybírejte podle typu obrazu tak, aby spolu ladily, ale zároveň aby vynikal obraz. Zarámování se dělá především proto, aby se obraz oddělil od okolního interiéru a nesplýval s ním.
Důležitá je i pasparta. Jedná se o kartonovou obrubu obrazu s estetickou i ochrannou funkcí. Pasparta vytváří kolem obrazu neutrální prostor, který mu dovolí vyniknout a zároveň tvoří ochranný vzduchový prostor mezi obrazem a sklem. Hodí se především do dřevěného i kovového rámu. Pokud rámujete nějaké skutečně cenné umělecké dílo, měla by pasparta dokonce splňovat některé „muzejní“ standardy, což je například doporučený či nulový obsah určitých chemických látek, zbarvení či odolnost vůči vlhku.
Malé obrazy (do formátu 13 × 18 cm) nejlépe vyniknou se širší paspartou. U větších velikostí rámovaných artefaktů by se měla šíře pasparty snížit a záměrně zmenšit. Optimální dojem z obrazu vzniká díky tomu, že je spodní okraj pasparty o něco širší než horní. Tím se obraz opticky „udrží“. Harmonický dojem umocní, pokud bude šířka levého a pravého okraje shodná se šířkou horního okraje.
Postup rámování
U hotového rámu jednoduše vložíte list do pasparty, případně ho oboustrannou páskou či lepidlem přilepíte na podložku, která tvoří zadní stranu. V takovém případě je jen nutné přesně vyměřit obrázek na střed. Jinou možností je vyrobit rám na míru z rámových profilových lišt, které jsou k sehnání například v hobbymarketech.
- Vyberte rámový profil o dostatečné délce a na jeho zadní straně v ohybu vyznačte přesný rozměr pro vnitřní okraj. Pozor si dejte také na to, že protilehlé rámové profily musí mít stejnou délku.
- Šikmý řez veďte podél vyznačené linie v úhlu 45° co nejpřesněji, aby k sobě jednotlivé části přesně pasovaly.
- Na řezné plochy naneste lepidlo, spojte rámové profily, zkontrolujte pravoúhlost a upevněte.
- Do hotového rámu nejprve zasuňte oříznuté a očištěné sklo.
- Obraz zafixujte pomocí kolíčků, které se vtloukají mezi rám a zadní stranu obrazu. Grafika nebo kresba se lepí z rubové strany k paspartě lepicí páskou.
- Zkontrolujte, zda je obraz umístěn rovně, sklo čisté a meziprostor bez prachu a nečistot a upevněte pomocí dodaných prvků pozadí.
Čím rámovat?
Plakáty: Úzké lišty ve výrazných barvách či z nerezové oceli, dřeva či kovu
Akvarelové malby: Rámy v pastelových barvách
Olejové obrazy: Tmavé dřevěné rámy či bez zlatého okraje, zlaté zdobené rámy
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock