Odzimování sekačky

I když po skončení sezóny sekačku pečlivě vyčistíte a ošetříte, než se s ní na jaře znovu rozjedete po trávníku, musíte jí zajistit odpovídající servis.

Čistota sekačky bývá často podceňována, přitom nedostatečná péče se výrazně podepíše na její spolehlivosti i životnosti. Pokud jste snad zanedbali očistu před zazimováním, musíte ji na jaře udělat jako první věc.

Nebezpečná tráva

Zaměřte se zejména na přischlé zbytky posekané trávy na schránce sekačky, nožích a kolečkách. Pečliví buďte u motorových typů, kde hrozí vzplanutí uschlé trávy nalepené na výfuku či žebroví válce. Pomocníkem vám bude dřevěná nebo plastová špachtle a kartáč s tvrdými štětinami. Nakonec můžete sekačku opláchnout hadicí, dbejte však na to, aby se voda nedostala do motoru nebo ložisek kol.
Na čistou a suchou sekačku lze aplikovat údržbový sprej, který redukuje přichytávání zbytků trávy a podstatně tak usnadňuje údržbu.

Promazání

Dalším krokem bude promazání pohyblivých částí, ložisek kol a u tříkolových sekaček čepu zatáčení předního kola. Používejte vhodný olej nebo vazelínu, olej můžete ještě kápnout na ovládací lanka, čepy táhla nastavení výšky atd.

Ostrost nožů

Důležitá je i předsezónní kontrola nožů. Sekačka s tupým nožem trávu spíše škube, vrcholky listů jsou roztřepené, trávník rychle ztrácí vlhkost a zasychá. Pro udržení kvality sečení je třeba nůž nabrousit zhruba po 25 hodinách provozu. Broušení nože je trochu věda, musí se brousit tak, aby byl dobře vyvážen, jinak je zdrojem nadměrných vibrací, které zvyšují opotřebení sekačky. Je tudíž jistější svěřit ho odborníkovi. Poškozené nože musíte vyměnit, u modelů s nožovými čepelemi je měňte ve chvíli, kdy vykazují znaky opotřebení, což může být několikrát i do roka.

Vyměňte olej, doplňte palivo

U motorové sekačky vás čekají před sezónou ještě další servisní úkony. Motor potřebuje pro hladký a bezproblémový chod dobře mazat, během provozu se ale do oleje uvolňují kovové mikročástice, které jeho účinky postupně snižují, z toho důvodu je třeba jej měnit. Doporučenou četnost u pravidelně používané sekačky a druh oleje najdete v návodu od výrobce. U nové sekačky se obvykle olej mění po prvních 5 hodinách provozu a následně každých dalších 50 hodin, minimálně však jednou ročně.
Protože před uložením na zimu je nutné vypustit benzín, neboť současná paliva obsahují nestabilní biologické složky, které na sebe vážou vodu a gelovatí, bude sekačka potřebovat také palivo.

Vyčistěte filtry

Podívat byste se měli u benzínové sekačky také na filtry. Palivový filtr na základě konstrukce stačí buď jen vyčistit, nebo ho vyměnit za nový, předejdete tak problémům s vynecháváním motoru ve vyšších otáčkách.
Sekačka se zaneseným vzduchovým filtrem špatně startuje, má vysokou spotřebu paliva a nízký výkon, neboť motor potřebuje pro kvalitní spalování dostatečný přísun vzduchu. Usazený prach a nečistoty postupně snižují průchodnost filtru, a proto je třeba po každých 25 pracovních hodinách vyčistit a před sezónou raději vyměnit za nový.

Ještě svíčky

Také zapalovací svíčka by se měla každý rok vyměnit. Nejenže vadná svíčka způsobí řadu provozních problémů, ale bez funkční svíčky benzínový motor vůbec nenastartujete.

Robot chce své

Před čištěním robotické sekačky buď vyndejte baterii, nebo zajistěte pojistku, aby nedošlo k nechtěnému zapnutí stroje. Co se týče baterie, mohou tyto sekačky disponovat systémem pro trvalé nabití i během zimní nečinnosti. Pokud jej sekačka nemá, bude nutné baterii před prvním sekáním dobít v nabíjecí stanici, kterou po zimě uvedete do chodu.
Vymezovací kabely lze nechat přes zimu v zemi, ale kontakty a konce kabelů je nutné před připojením zkontrolovat a zoxidované konce očistit. Většinou stačí kontaktní plochy několikrát přejet klasickou gumovací pryží, u větší oxidace jemným brusným papírem. Před spuštěním zkontrolujte také nastavení samotné sekačky.

Dobrá rada

Jestliže si na údržbu sami netroufáte, nechte sekačku zkontrolovat v autorizovaném servisu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Odzimování sekačky