Správná péče o dřevo
Dřevo je ekologický přírodní materiál, který bez správného ošetření lehce podléhá opotřebování. Naštěstí existují způsoby, kterými lze jeho životnost prodloužit. Základem péče o dřevo je dostatečná ochrana. To platí pro dřevo v interiéru i v exteriéru. Nechte se inspirovat praktickými radami, jaký typ ochrany dřeva zvolit, aby si co nejdéle zachovalo krásný a přirozený vzhled.
Dřevo časem bez úpravy degraduje. Mezi jeho přirozené nepřátele patří vlhkost, UV záření a dřevokazné organismy. Proto je potřeba mu věnovat pozornost, zvlášť pokud se jedná o dřevo v exteriéru. Základem dlouhé životnosti je totiž prevence a ochrana.
Dokonalý podklad
Před každou úpravou dřeva je důležité pořádně očistit povrch. Tento princip platí nejen v případě čerstvého dřeva, ale i při obnovení starých nátěrů. „Podklad pod novou vrstvou musí být bez nečistot a pořádně vyschnutý, v opačném případě riskujete, že čerstvý nátěr bude nerovnoměrný,“ upozorňuje Monika Linghartová, odbornice na barvy a laky z projektových marketů HORNBACH. „Pokud plánujete použít vodou ředitelné barvy, nezapomeňte odstranit i případnou mastnotu,“ dodává.
Před nanesením nátěru obruste dřevo do hladka, tmelem vyrovnejte případná poškození a očistěte ho. Tmel nechte pořádně vytvrdnout. „Může se stát, že po zaschnutí se tmel propadne. V takovém případě naneste další vrstvu. Až vyschne, můžete takto upravený povrch přebrousit,“ radí Monika Linghartová z HORNBACHU. Pokud chcete dřevo dlouhodobě chránit, nejdřív ho natřete hloubkovou penetrací a až následně na ně naneste několik vrstev vrchního nátěru. Před zahájením nanášení nátěru mějte na mysli, že mezi jednotlivými vrstvami musíte počítat s časem na vyschnutí povrchu. Po první vrstvě laku se na dřevě mohou objevit poškození, která před tím nebyla vidět. Povrch ještě jednou přebruste a nalakujte.
Vhodný způsob ošetření
Dřevo je možné ošetřit třemi způsoby – lazurou, olejem nebo lakem. Kterou formu ochrany zvolit záleží na druhu dřeva a požadovaném výsledném efektu.
Lazura pro přirozenou kresbu dřeva
„Pro ochranu měkkého dřeva, jako je jedle, smrk, borovice nebo lípa, jsou nejvhodnější lazury. Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. Existují v klasických barevných odstínech, případně je možné si přesný odstín nechat namíchat na míru,“ vysvětluje Monika Linghartová z HORNBACHU. Čím je zabarvení tmavší, tím vyšší je ochrana pro UV záření. Lazury na dřevě vytvoří film, který silně odpuzuje vodu. Proto jsou ideální pro konstrukční části, jako jsou dřevěná okna a dveře.
Olej zdůrazní přírodní charakter
Olej je vhodný na ošetření tvrdých druhů dřeva, jako jsou buk, javor, olše, ořech, kaštan. Chrání a ošetřuje dřevo, které je díky němu odolné a lze jej více zatížit. „Napuštěním olejem se zdůrazní přírodní charakter dřeva a jeho typická povrchová struktura zůstane zachována. Ve venkovních prostorech však bezbarvý olej neposkytuje dostatečnou UV ochranu,“ upozorňuje M. Linghartová. Oleje na dřevo jsou tónované pro různé typy dřeva, například teak nebo modřín.
Lakování dřeva
Další možností je lakování – lak na dřevěném povrchu vytvoří stabilní vrstvu odolnou vůči povětrnostním podmínkám. „Lakovaný povrch je efektní, ale citlivý na poškození. Pokud v něm vznikne prasklina, do které vnikne voda, dřevo napučí a lak roztrhne. Lazury a oleje oproti tomu vytvoří ochrannou vrstvu, která zůstává difúzně otevřená,“ vysvětluje Monika Linghartová z HORNBACHU. Lak na dřevo se proto hodí spíše pro nábytek v interiéru. Barevný nátěr zvolte v případě, že potřebujete překrýt starší barvu, nebo se přírodní odstín nehodí do interiéru.
Obnovení zašedlého povrchu dřeva
Pokud je dřevo zašedlé, existují dvě možnosti, jak jej obnovit – čističem na dřevo nebo obroušením. Čistič na dřevo se nanáší štětcem a nechá se působit po dobu přibližně hodiny. Dřevo čistič vsákne, čímž se obnoví jeho přirozená krása. „V případě, že na některých místech zůstanou šedé fleky, naneste další nátěr. Pokud je vše v pořádku, opláchněte dřevo vodou pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe,“ radí Monika Linghartová z HORNBACHU. Před dalším postupem nechte povrch uschnout ve stínu.
Druhou možností obnovy je zbroušení dřeva. Před natřením se povrch dřeva jemně přebrousí, ideálně více brusnými papíry s různou zrnitostí, přičemž platí pravidlo, že je potřeba začít tím s hrubším zrnem a pokračovat stále jemnějším. „Pokud po obroušení chcete dřevo natřít, je důležité je ošetřit impregnací proti houbám a škůdcům. Pokud je dřevo umístěné v chráněném závětří, stačí hladké povrchy natřít jednou a v řezu dvakrát,“ doporučuje specialistka z HORNBACHU.
Více informací na: www.hornbach.cz
Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ