Objevte hliněné omítky
Stavění z hlíny opravdu není návratem do středověku, je to trend, který stojí za pozornost. Například realizace hliněných omítek jsou zajímavé na pohled, prospívají zdraví a práci s nimi zvládne i laik.
Vlastnosti hliněných stavebních materiálů jsou v řadě ohledů srovnatelné se standardně používanými materiály. V řadě ohledů, jako je například schopnost přirozené regulace vlhkosti v domě, zabránění prostupu par do konstrukcí, akumulační vlastnosti a pocit tepelné pohody, hlína běžné materiály převyšuje.
Vzhled i zdraví
Hlínou omítnuté stěny vtisknou interiéru nezaměnitelný vzhled a nelze opomenout ani jejich blahodárný vliv na lidské zdraví. Umí totiž nastolit tepelnou pohodu, prospívají alergikům, jejich příznivé parametry tepelné vodivosti navíc v konečném důsledku ušetří náklady na vytápění. Hlínou lze samozřejmě omítat domy i zvenčí, což dokládají dodnes funkční tradiční stavby v Česku i po celém světě.
Nevýhodou může být jejich vyšší cena oproti standardním omítkovým směsím na bázi cementu, a přece jen o něco náročnější aplikace. Můžete si samozřejmě objednat specializované řemeslníky, ale pro spoustu lidí je osvojení postupů práce s těmito materiály zajímavou výzvou. Existují nejrůznější kurzy a workshopy, kde vás odborníci s hlínou naučí pracovat a řadu názorných videí s příslušnými postupy najdete na YouTube.
Při práci s těmito materiály můžete uplatnit vlastní tvořivost, kontakt s hlínou je příjemný při zpracování i v hotovém stavu po dokončení stavby.
Na co hliněné omítky použít
- Hrubé hliněné omítky
- Jemné hliněné omítky
- Hliněný pačok (nátěr)
- Omazávky roubených a laťových konstrukcí
- Omazávky hlínou k ochraně dřeva v konstrukcích proti ohni
- Omazávky povrchu krbů, pecí, originálně stavěných kamen a pilířů
Výhody a nevýhody hliněných omítek
+ Požární bezpečnost: omazávky hlínou se tradičně využívaly k ochraně dřeva v konstrukcích proti ohni.
+ Vlhkost v interiéru: hliněné konstrukce i omítky ji dokážou regulovat.
Akumulace tepla: hlína se vyznačuje velmi dobrou schopností uchovávat po určitou dobu teplo.
– Eroze: destruktivnímu působení klimatických vlivů na povrch hliněné konstrukce i povrchy lze zabránit správným zpracováním materiálu i zabránění přístupu vody, například dostatečným přesahem střechy.
– Kondenzace vlhkosti: už při návrhu konstrukce nebo při opravách staveb je nutné docílit toho, aby vodní páry kondenzovaly mimo hliněnou konstrukci.
Text a foto: Richard Guryča