Spaní na míru
Kvalitní spánek je důležitou součástí našeho života, a proto se snažíme postele přizpůsobit tak, aby nám stoprocentně vyhovovaly po všech stránkách.
Může se stát, že v místnosti, kde spíme, nechceme mít postel stále vytaženou, proto si rádi pořídíme takovou, která bude mít výsuvnou část. Možná rádi spíme nízko či naopak vysoko nad zemí. Také rádi pod lůžkem uvítáme vhodně řešený úložný prostor. Nebo se stane, že místo postele pro dva, potřebujeme rovnou pro tři lidi. Důležité ale je, že všechny naše požadavky mohou být splněny!
Na míru prostoru
Pokud máme na chalupě ložnici, kam se nevejde žádný sériově vyráběný nábytek, budeme si muset nechat vyrobit postel na míru. Atypický nábytek je sice o něco dražší, ale můžeme si ho nechat zhotovit z masivního dřeva.
Jednou z možností je navštívit interiérové studio, kde nám dokonce odpustí cenu za návrh v případě, že si postel u nich opravdu necháme vyrobit. Jestliže se rozhodneme využít služeb architekta, musíme počítat s tím, že se platí zvlášť. Ceny se pohybují okolo 6 tisíc korun za návrh středně velké místnosti, ale může to být ještě mnohem víc Se skicou, kterou od architekta dostaneme, půjdeme navštívit truhlářskou dílnu, kde šikovní truhláři postel na míru vyrobí. Poradí si i s návrhem postele do rohu nebo pro tři lidi.
Výsuvná a sklápěcí postel
Někdy nám rozloha ložnice nedovolí, abychom do ní umístili velkou postel pro dva, protože v takovém případě by v místnosti nebyl prostor téměř pro nic jiného. Řešením je postel výsuvná, jejíž jedna část se ráno po probuzení zasune a po ustlání ji můžeme využívat jako gauč. Oproti rozkládacím celočalouněným pohovkám jsou výsuvné postele lepší o to, že na nich spíme na matraci, kterou si můžeme vybrat dle našich potřeb a v případě opotřebování koupit novou.
Způsob rozkládání takových postelí se liší. Nejčastěji volíme variantu, kdy složíme obě lůžka na sebe, a po rozložení se matrace položí vedle sebe a utvoří tak lůžko o rozměrech 180 × 200 cm. Nebo je postel tvořena větším jednolůžkem a vysunovací půlenou matrací, která se promění v gaučovou opěrku. Další možností je postel se spodním výsuvným lůžkem, které po vysunutí není ve stejné rovině, ale je níž než vrchní část postele. To nám umožní zasouvat ho pod postel i s matrací.
Sklápěcí postele jsme dřív vídali spíše v zahraničních filmech a dnes jsou k vidění i na chalupách. Jde o to, že postel je pevně přišroubovaná ke zdi čelní nebo boční stranou a při rozkládání ji stačí tažením sklopit. Mechanismy takových typů lůžek jsou různé a lze je umístit třeba do velké skříně nebo výklenku.
Nízká a vysoká
Zdali zvolit nízkou či vysokou postel je věc individuální. Vysoká je například vhodná pro alergiky a starší lidi, ale je pohodlná pro každého, nízké postele jsou v módě a v interiéru hezky vypadají, ale hodí se spíše pro lidi bez pohybových problémů. Musíme myslet na to, že k nízké posteli budeme ráno i večer dělat dřep, se kterým mají problém i mladší generace. Čím vyšší postel, tím lépe se vstává. Do této skupiny patří postele, jejichž lůžka jsou 70 až 80 cm nad podlahou.
Úložné prostory
Každý úložný prostor navíc je vítán, a proto si rádi necháme vyrobit takovou postel, která bude mít velké zasouvací šuplíky, do kterých můžeme dávat třeba povlečení, sezónní oděvy nebo peřiny. Mohou být dlouhé, které se táhnou přes celou postel, z každé strany dva nebo čtyři na jedné straně.
Kde najít architekta
Mimo interiérová studia lze oslovit architekta přímo na stránkách www.cka.cc, kde nalezneme kompletní seznam registrovaných profesionálů v oboru a to rovnou s honorářovým sazebníkem. Po rozkliknutí rubriky Architekti s profilem si můžeme ve filtru nastavit, jaký typ autorizace potřebujeme. V tomto případě to bude obor interiérová tvorba.
Rozměry
Nejčastější velikost postele je 90 × 200 cm. Další běžné jsou 80 × 200, 140 × 200, 160 × 200 a 180 × 200 cm. Dětské postele jsou menší a mají rozměry 80 × 140 cm. Jiné velikosti si už budeme muset nechat vyrobit na zakázku.
Dobré rady
Při výběru postele bychom měli dobře zvážit, jak ji budeme využívat. Důležité je vědět, zdali bude primárně sloužit jako jednolůžko a jako pohovka přes den, nebo bude natrvalo dvojlůžkem.
Pořádně pročítejme smlouvu s výrobcem! Měly by se v ní objevit sankce za zpoždění dodávky nábytku. Standard je 0,01 až 0,05 % z ceny postele za každý den prodlení.
Jestliže nejste s prací architekta spokojeni, můžete se svých práv dovolávat u České komory architektů.
Text: Karolína Waberová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Vladimír Hájek, Pavel Veselý a Shutterstock