Uklízíme zahradu
Než se zahrada uloží k zaslouženému zimnímu spánku, měli bychom stihnout generální úklid, jímž ji výrazně podpoříme v tom, aby se na jaře opět ukázala v plné kráse.
Nejprve bychom měli sesbírat zbylé popadané plody, rostliny zbavit posledních odkvetlých květenství, seschlých plodů a suchých lodyh či větviček. O úpravu si říkají stromy, skalky i záhony a v neposlední řadě trávník. Pokud z dřevin převládají v zahradě listnáče, dusí se teď pod těžkou mokrou dekou ze spadaného zahnívajícího listí. Je tedy nejvyšší čas vyzbrojit se potřebnými nástroji a jít zahradě na pomoc.
Střih a řez
Keře včetně keřových růží můžeme ještě v době, kdy nehrozí mrazíky, tzn. zhruba do začátku listopadu upravit střihem, aby je později vítr a sníh nepolámaly. Abychom stonky nepohmoždili a zůstala jen co nejmenší řezná plocha, používáme vždy ostré ruční nůžky. Typ volíme podle tvrdosti a síly větve nebo křehkosti lodyhy.
Teplé podzimní dny můžeme využít také k provzdušnění skupinových výsadeb. Ruční nůžky ale vyměníme za obouruční s dlouhou, případně teleskopickou násadou, abychom pohodlně dosáhli i do výšek.
Co se týče samotného střihu, pro krácení křehkých lodyh a mladých, zelených výhonů jsou vhodné dvoučepelové nůžky, ať již malé do jedné ruky, nebo velké pro silnější výhony stromů. Jednočepelové neboli kovadlinkové nůžky jsou určeny pro krácení starého tvrdého, tzv. neživého dřeva. Kovadlinkou je nazývána čepel bez ostří, která má za úkol v průběhu střihu podepřít větev. Kromě šetrnosti ke dřevině nemusíme vyvíjet na nůžky tolik síly. Na letošní výhony použijeme raději nůžky s hákovou hlavou, která větev během střihu podrží.
Na silné větve a kmínky už se vyplatí vyzbrojit se pilkou. Ruční, která vyžaduje určitou sílu a zdravotní kondici, můžeme vyměnit za akumulátorový model s teleskopickou tyčí. Umístění baterie na jejím konci vyvažuje tíhu motoru. Stopka na špičce řezné lišty pomáhá udržet pilku ve správné pozici v případě řezání spodní části větve a při řezání nízko u země chrání řetěz. Obsluhu zjednodušuje beznářaďové napínání a automatické mazání řetězu.
Jestliže v některém koutě zahrady stihly náletové dřeviny vytvořit neproniknutelné houští, přijde ke slovu benzínový křovinořez, který disponuje dostatečně silným dvoutaktním motorem. Efektivnější práci umožňují typy s dvojitou přední rukojetí s možností širokého úchopu oběma rukama, nastavitelným úhlem a pozicí na hřídeli. Antivibrační uložení práci zpříjemňuje, netrpí při ní klouby.
Dřevní materiál, který se nehodí pro topení, proženeme drtičem a obohatíme jím kompost. Pro pohodlnou obsluhu je dobré věnovat při koupi drtiče pozornost tvaru násypky. Průhledný box na nadrcený odpad nám umožní mít jeho plnost pod oční kontrolou.
Živý plot chce své
Speciální nářadí budeme potřebovat pro úpravu živého plotu. Není třeba připomínat, že výsledek závisí na kvalitním nářadí. Jen řádně nabroušené ruční nůžky, stejně jako ty akumulátorové, zajistí, že větvičky jehličnanů nezaschnou a nevytvoří nevzhledné lysiny. Elektrické modely s laserem broušenými noži garantují rovný střih a v neposlední řadě i rychlost a menší námahu.
Čištění záhonů
Dále bychom svou pozornost měli obrátit k záhonům, okrasným i užitkovým. Z nich je třeba odstranit odumřelé jednoroční rostliny nebo je zarýt do půdy. Aby nám šla práce rychle od ruky, vyzbrojíme se špičatým rýčem, jenž slouží pro hluboké rytí, a rycími vidlemi, které si poradí s plevelem, neboť jejich hroty lépe pronikají do půdy. Dobře jimi také zaryjeme zbytky rostlin, jež poslouží jako zelené hnojivo. Využít můžeme ještě kypřič půdy, který současně zničí vzcházející plevel. Pro jeho vyhrabání ze záhonu a následné uhrabání půdy zvolíme železné hrábě.
Shrabování listí
Ovocný sad i zahrada s okrasnými opadavými listnáči nám mezitím připraví dostatek materiálu pro hrabání. Největší záběr budeme mít vějířově tvarovanými hráběmi s pevnou, ergonomickou, ideálně i prodlouženou násadou, s níž předejdeme bolesti zad.
Pokud si chceme práci ulehčit, můžeme opět přizvat techniku. Čistič trávníku čili sweeper se sběrným košem zbaví pomocí nastavitelných kartáčů trávník listí i posekané trávy. Z cestiček či terasy odstraníme listí zahradním vysavačem nebo fukarem, u něhož si sekvenčním spínačem si regulujeme průtok vzduchu, aby kamínky nebo mulčovací kůra v záhonech zůstaly, ale listí odlétlo.
Dobrá rada
Při koupi ručního zahradního nářadí vsaďte na kombi systémy. K jedné násadě se rychloupínacím systémem připojují jednotlivé nástavce. Ušetříte tak místo při skladování.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem