Produkty bank pro chataře a chalupáře
Máločemu se v Čechách, na Moravě a ve Slezsku daří tak dobře jako chataření a chalupaření. Banky na tento trend, který se stále zdokonaluje, slyší a nabízejí řadu produktů podle účelu použití.
Zvelebujeme zahrady, pouštíme se i do větších projektů, jako je nový altán, letní kuchyně nebo bazén. Ještě větší náklady představuje rekonstrukce chaty či přístavek k chalupě. Vítr v peněžence dokáže udělat i nákup nářadí, vždyť motorová kosa stojí kolem desíti a zahradní traktor třicet, ale klidně i sto tisíc korun. K uhrazení desetitisícových částek se nabízí buď kreditní karta nebo spotřebitelský úvěr. To můžeme brát jako dobrý základ, banky se ale pouštějí dál a využívají samozřejmě i internet a jeho dnes už téměř bezbřehé možnosti.
Inovační novinka ČSOB NaDoma
Aplikace má jednoduše pomoci se základní kontrolou domácnosti, jejího zabezpečení a zároveň s minimalizací škod a úspor energií. Chalupáři se tak už nemusí bát, že by nechali zapnutý sporák nebo rozsvícené světlo.
Platforma, která je maximálně uživatelsky přívětivá, dává možnost na dálku ovládat až 255 chytrých přístrojů. Vedle aplikace, díky níž lze chytrou domácnost ovládat a kontrolovat na pár kliknutí z mobilu či tabletu, stačí pořídit centrum kontroly a k němu všechna tato zařízení připojit. Na dálku tak lze spravovat systém základních bezpečnostních čidel včetně detektoru kouře či pohybu. Chytré zásuvky jsou pak řešením pro všechny, kdo zapomínají vypnout třeba žehličku.
Účet zdarma, výhoda pro každého
Nabídka Fio banky je standardně bez poplatků. Klient neplatí za založení a vedení účtu, ani za tuzemské platby, platební kartu, výběry z našich bankomatů nebo za vklad či výběr hotovosti na pobočce. Samozřejmostí je bezplatné internetové bankovnictví či mobilní aplikace i podpora na 82 pobočkách po celém Česku. Ušetřené peníze se tak dají využít třeba na pořízení drobného nářadí.
„Z úvěrových produktů nabízí banka rezervu k účtu v podobě kontokorentu, od letošního roku nově také kreditní kartu nebo hypotéku, kterou lze financovat i rekreační objekt,“ připomíná Zdeněk Kovář, tiskový mluvčí Fio banky.
I banku můžete mít rádi
Slogan, který patří Air bank se hodí i pro naše téma o produktech bank pro chataře a chalupáře, protože jsou vesměs vstřícné k potřebám lidí, kteří budují, vylepšují nebo přestavují svoje víkendová obydlí. Ti mohou z nabídky banky využít hypotéku na nákup chalupy nebo neúčelovou spotřebitelskou půjčku například na rekonstrukci či nákup nové sekačky.
Půjčka má hned několik výhod, především flexibilitu. Klient může zdarma měnit výši splátek i termín splácení, dělat mimořádné splátky nebo půjčku předčasně splatit. Vše zvládne velmi jednoduše zařídit ve svém internetovém bankovnictví, nemusí tudíž chodit ani na pobočku. Zdarma je samozřejmě poskytnutí i vedení půjčky. Úrok se odvíjí od její výše. Například u půjčky od 200 tisíc, je roční bonusová úroková míra od 4,9 % do 9,9 %. Bonusový úrok získá klient jednoduše, když bude splácet řádně a včas. Pokud si chce půjčit méně, a to už od 5 tisíc korun, je roční bonusový úrok od 5,9 % do 9,9 %.
Služba Chytrá rezerva
U Air bank mohou klienti využívat také bezplatnou službu Chytrá rezerva, do níž mohou vložit peníze, které mají zrovna navíc, a tím si hypotéku vlastně zlevnit. Když ale budou potřebovat vzít si tyto peníze zpět, mohou to kdykoli udělat zdarma.
Klienti už také předem znají výši sazby, kterou mohou získat, nemusí tak s bankou smlouvat nebo si brát další zpoplatněné služby.
Další možností je flexibilní hypotéka, u níž je možné zdarma změnit výši splátky, termín splácení nebo dát mimořádnou splátku v jakékoli výši, a to i během fixace. Zdarma je také předčasné splacení vlastními penězi. Neplatíte ani za schválení, poskytnutí a čerpání hypotéky a vedení běžného účtu.
Hypotéka se hodí k lecčemu
Nejen na dům či byt, ale také na zahradu a chatu si můžete vzít hypotéku. Martin Podolák z mBank vysvětluje, na jaké účely, kromě pořízení nemovitosti, se tato forma úvěru hodí: „Hypotéku si lze v mBank sjednat od částky dvě stě tisíc výše. Musel by to tedy být hodně velký altán, principiálně jsou však hypotéky nejspíš nejvýhodnějším způsobem, jak financovat různé projekty týkající se bydlení. Tato takzvaná účelovost je důležitou podmínkou, altán musí stát na zahradě rodinného domu nebo na pozemku, který je součástí celku s domem určeným na bydlení. Běžnou hypotéku si tedy nelze vzít na pořízení nebo přestavbu samostatně stojící zahrady, například v zahrádkářské kolonii, ani na chatu bez čísla popisného či evidenčního. Nemovitosti tohoto druhu lze ovšem financovat investiční čili americkou hypotékou. Tak či onak, i pokud nekupujete dům, ale plánujete si třeba na zahradu pořídit bazén za tři sta tisíc korun, určitě zvažte financování formou hypotéky.“
Rozdíl mezi hypotékou na pořízení nemovitosti a na úpravy zahrady není nijak výrazný. V zásadě je třeba jen dodat jiné dokumenty vzhledem k tomu, že jde o jiný účel úvěru. Pokud se chystáte na úpravy zahrady, mezi něž patří třeba zemní práce, výstavba bazénu nebo terasy, jedná se z pohledu banky o úvěr na bydlení. V tomto případě v mBank požadují, kromě standardní dokumentace k příjmům žadatele, jen doložit současný stav nemovitosti s odhadem její ceny od znalce a rozpis plánovaných prací. Protože si lidé mnoho prací na zahradě zastanou sami, ve většině případů banka ani nevyžaduje žádné dokumenty od dodavatelů. Jako potvrzení o provedení prací stačí místní dohlídka nebo na místě pořízená fotodokumentace.
Jak vybírat produkty bank
- Úrokové sazby hypoték nabízejí vesměs všechny banky stejné.
- Porovnat je třeba další údaje, zejména RPSN. Tato hodnota zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale veškeré náklady spojené s hypotečním úvěrem, tedy skutečné procento, které klient ročně zaplatí.
- Banky mají rozdílné poplatky za rychlejší zpracování, čerpání atd.
Text: Táňa Pikartová
Foto: archiv firem a Shutterstock