Ochrana automobilu
Krádeže vozidel jsou na denním pořádku. Co udělat, abyste svůj dopravní prostředek ochránili před nenechavci?
Na území České republiky je každých 40 minut odcizeno motorové vozidlo. Pachatelé jsou stále lépe organizováni a působí mezinárodně. Většina poškozených motoristů od pojišťovny nedostane ani korunu náhrady, protože sjednané kasko pojištění má jen pětina z nich.
Cíle zlodějů
V současné době platí pojišťovny nejvíce za ukradené nové vozy značek Lexus, Volvo a také vozidla ve stylu off-road. Statisticky se však u nás nejvíce kradou automobily, kterých u nás jezdí nejvíce, tedy značky Škoda, VW, Ford, Renault a Peugeot. Kromě toho, že luxusnější vozy jsou kradeny na přímou objednávku zájemce, vracejí se stovky ukradených vozidel zpět na silnice v podobě rozřezaných a přemontovaných součástí s jinými havarovanými nebo odcizenými částmi vozidel. Tento stav bohužel u nás stále umožňuje poměrně velmi jednoduchá legalizace kradených automobilů.
I odborníci na zabezpečení aut se shodují v tom, že pokud se profesionální zloději rozhodnou ukrást konkrétní automobil, tak je nic nezastaví. Přesto se vyplatí jim odcizení automobilu co nejvíce ztížit. V současné době pro to máme celou řadu možností.
Osvědčená mechanika
Vzhledem k tomu, že každý systém, který zabraňuje odcizení vozidla, je napadnutelný a lze jej překonat, je vhodné jednotlivé prvky zabezpečení proti krádeži kombinovat. Pro nejjednodušší zabezpečení je na trhu celá řada mechanických zábran. Ty začínají u tyčí na volant a spojku nebo brzdu za pár stokorun a končí u mechanických systémů zabezpečení řadicí páky. Lety osvědčená zařízení zabezpečující řadicí páku známe na našem trhu například pod značkami Construct nebo Defend. Jedná se o celkem jednoduché a cenově přijatelné řešení uzamykání pohyblivých částí mechanizmu řadicí páky za pomoci masivního uzamykacího systému. Pokud takovýto systém dále ještě spoochrana jíme s dalším zabezpečením, kde nejjednodušší je například zamykání pedálů, dostaneme celkem vhodnou kombinaci.
Sofistikovaná elektronika
Výrobci uzamykacích systémů své produkty doplňují o další služby a vybavují je elektronickými zařízeními, aby ještě více znesnadnili případné napadení vozidla. Můžete tak například zvolit systém Defend Locator, který propojuje mechanické a satelitní zabezpečení vozu. Jde o jednoduché a přitom sofistikované spojení zámku řadicí páky a systému GPS/GSM, který hlídá automobil 24 hodin denně. K aktivaci systému dochází v okamžiku uzamčení mechanického zámku. Můžete využít i elektromechanické zabezpečovací zařízení Defend Hook, které pomáhá chránit před odcizením drahé a žádané součásti automobilu, umístěné především pod kapotou (například řídicí jednotky, xenonové světlomety či autobaterie).
Construct zamkne řadicí páku
Produkt Construct Safetronic uzamyká řadicí páku zcela automaticky. Řada majitelů vozidel totiž zapomíná na uzamčení systému. Po vytažení klíčku ze zapalování tak řídicí jednotka vyšle pokyn k zablokování zpětného chodu. Odblokování je možné jen bezkontaktním čipem, který skrývá jedinečný identifikační modul. Safetronic je plně kompatibilní s vyhledávacími systémy Sherlog.
Autolocator hlásí polohu
Dobrým hlídačem je i Autolocator. Ten kombinuje satelitní určování polohy GPS s komunikací prostřednictvím mobilní telefonní sítě GSM. Pokud se do automobilu začne dobývat zloděj, je-li vůz nakládán na odtahovku, je-li odpojena baterie apod., dojde okamžitě k „tichému poplachu“ – vůz pomocí GSM modulu vyšle hlášení o napadení včetně přesného údaje o své poloze. Je-li vozidlo skutečně odcizeno, lze nejen dohledat jeho polohu v digitální mapě, ale i sledovat trasu jeho jízdy na počítači operátora Pultu centrální ochrany.
Systém Autolocator je vybaven také tzv. nouzovým tlačítkem, jehož zmáčknutím se v případě nehody jednoduše dovoláte do asistenčního centra. To zajistí všechny potřebné náležitosti (např. přivolání sanitky). Velkou výhodou je to, že asistenční centrum zjistí přesnou polohu vozu a tu sdělí vozu záchranné služby.
Další možnosti
Z jednodušších elektronických zařízení lze doporučit i alarm. I když si již většina obyvatel zvykla na houkající automobily, u kterých alarm spustil zcela sám, přesto bychom jej neměli zatracovat. Pokud alarm ještě zkombinujeme s mechanickým zabezpečovacím zařízením a imobilizérem, dostaneme jednu z velmi vhodných kombinací ochrany. Alarm stráží okna i dveře a většinou zablokuje ještě jeden z okruhů vozu, ať již zapalování, nebo vstřikování paliva apod. Navíc je možné jej dále doplnit o celou řadu dalších čidel, která vůz hlídají. Například se jedná o čidlo hlídající náklon vozidla atd., včetně hlášení o vniknutí do vozu, nebo jeho napadení prostřednictvím pageru nebo sítě GSM.
Dobrým prvkem zabezpečení je vyleptání nebo vypískování VIN kódu, nebo speciálního kódu na skla vozidla. V kombinaci s mechanickým zabezpečením se pak jedná o účinný prostředek, jak ztížit odcizení i případnou další legalizaci vozu.
Jedním z velmi účinných zařízení, a přitom jednoduchých, je zabudování skrytého vypínače elektrického okruhu. Pro znalce jednotlivých značek automobilů ani skrytý vypínač není žádnou překážkou. Ale pokud jej propojíte v elektrickém systému automobilu s dalšími elektrospotřebiči tak, že musejí být při startování motoru zapnuty v určité kombinaci, je jisté, že i pro tyto znalce bude zdržení tak velké, že raději vůz opustí a vyberou si nějaký jiný.
Vykradení vozu
Pamatujme také na to, že auta jsou nejen kradena, ale často „pouze“ vykrádána. Nenechávejte uvnitř za sklem žádné cenné věci. Auto vždy zamykejte, i když odcházíte jenom na chvilku. Nikdy nenechávejte v automobilu doklady od vozu ani rezervní klíč. Od vozu plného zavazadel se nevzdalujte, a jakmile dojedete do svého cíle, všechno z auta odneste. Při parkování nenechávejte ani trochu pootevřená okna a zamykejte i zavazadlový prostor. Silniční piráti dovedou krást i otevřeným okénkem.
Nenechte si auto ukrást
Výrobci zabezpečovacích zařízení, státní instituce i policie se před nedávnem spojili do projektu s názvem „Rok zabezpečení vozidel“. Kromě jiného v rámci tohoto projektu vzniklo i určité desatero pro všechny ty, kteří chtějí riziko krádeže automobilu omezit. Desatero je výsledkem čtyřleté studie z pojistných událostí jedné z leasingových firem. Ukázalo se totiž, že krádež vozidla můžeme ztížit dodržením několika jednoduchých zásad.
- Věnujte pozornost výběru vozidla Nejvíce se kradou automobily, které jsou na trhu nejpočetněji zastoupené. Riziko závisí i na dalších faktorech – v menší míře se kradou japonské vozy, zřejmě kvůli méně známým a složitějším technologiím.
- Znesnadněte identifikaci vozidla Mnoho vozidel je odcizeno tzv. na zakázku, to znamená, že pachatelé hledají konkrétní značky a typy vozidel. Pokud necháte ze svého vozu odstranit označení motorizace (na zadní části vozidla), zlodějům tím znesnadníte práci.
- Nenechávejte ve vozidle technický průkaz ani náhradní klíče Zloději tím usnadňujete další legalizaci vozidla. V případě náhradních klíčů se může stát, že pachatel, který chtěl původně „pouze“ odcizit autorádio, ukradne vozidlo celé. Budete mít i problémy při likvidaci pojistné události u pojišťovny.
- Přemýšlejte o tom, kde parkujete Tmavá zákoutí zajišťují pachateli nerušený klid pro „práci“. Možná najdete ve svém okolí místa pod dohledem kamer, nebo kolem nich častěji projíždí policejní hlídka, či jsou v dohledu obytného domu.
- Základní zabezpečení automobilu Každé vozidlo by mělo být vybaveno nějakým zabezpečením. Jejich cena se vám často vrátí na slevách, které při jejich instalaci do vozidel většina pojišťoven nabízí.
- Zvažte nadstandardní zabezpečení Jedná se o různá dodatečně montovaná elektronická zabezpečovací zařízení nebo vyhledávací a monitorovací systémy, kde sice musíte počítat s vyšší pořizovací hodnotou a určitými náklady za přenos dat, ale na druhou stranu vám tyto přístroje zaručí přesnou informaci o pohybu vašeho vozidla.
- Zabezpečovací zařízení používejte Velké procento řidičů v případě krátkodobého zastavení vůbec zabezpečení neaktivuje. Nejčastěji se jedná o uzamykání řadicí páky.
- Nenechávejte vůz bez dozoru odemčený Řada vozidel je odcizena poté, co je řidič nechal odemčené, někdy i nastartované, byť jen na malou chvilku. Například při odstraňování sněhu ze skel nebo při ukládání věcí do zavazadlového prostoru.
- Nikomu nesvěřujte klíče od auta Dobře si rozmyslete, komu klíče od svého vozu dáte do ruky. Nebezpečné mohou být různé nadstandardní služby, kdy vám zdarma vozidlo přivezou, odvezou a podobně.
- Firemní řidiči jsou lhostejnější Firemní řidiči jsou méně opatrní. Zaveďte proto ve firmě jejich určitou spoluzodpovědnost za svěřený služební automobil.
TEXT: JIŘÍ SVOBODA
FOTO: ARCHIV