Inspirace britská a irská
Když se řekne venkovská idyla, leckdo si představí starý anglický dům. Nikde na světě nenajdete tolik překrásných a s láskou udržovaných chalup a domů, jako právě v Anglii.
Venkovské domy v Anglii a Irsku jsou pro mnohé české chalupáře nedostižným vzorem. Představa o idyle anglického venkova, podpořená četbou knih Agathy Christie a sledováním seriálů se slečnou Marplovou či inspektorem Barnabym z Midsomeru, se do spousty českých rekreačních chalup bezpochyby promítla.
Venkovská idyla je ostatně jedním z pilířů anglické kultury a sami Angličané její obraz velmi cíleně pěstují. Pro opravy starých domů tam platí přísná pravidla a stavebníci jsou často povinni přizpůsobovat typickému koloritu i novostavby. A v oblíbených lokalitách, jako je oblast Lake District či Cotswolds v hrabstvích Gloucestershire a Oxfordshire (právě tam se Vraždy v Midsomeru natáčejí), je koupě „chalupy“ cenově nedostupná i pro většinu Britů. Ceny nejmenších domů tam začínají zhruba na šesti stech tisících liber.
Kámen, cihly, dřevo
V Anglii se tradičně stavělo z kamene a pálených cihel. Pro řadu oblastí jsou typické bělostné hrázděné domy, ale i domy s fasádami z neomítnutých cihel. Domy mají často nízké stropy a miniaturní koupelničky v podkroví. Pro vesnice jsou charakteristické i pečlivě udržované květinové zahrady.
Krásné, často několik set let staré chalupy najdeme i na mnoha místech v Irsku. Velmi často (podobě jako v Anglii) mívají doškové střechy, které se ovšem kladou na bednění s asfaltovou lepenkou. V mnoha domech je obrovský krb, do nějž bývají usazena litinová kamna. V některých oblastech Irska lze menší staré domy koupit o poznání levněji než v Anglii, jejich cena začíná na padesáti či šedesáti tisících eur.
Idyla irského venkova je však poněkud drsnějšího charakteru. Venkovské domy často obklopují větrné pláně bez lesů a cesty k nim zdolá bez úhony jen terénní automobil. Chalupářství v dynamickém a tvrdě pracujícím Irsku příliš rozšířené není, ale řadu starých venkovských domů jejich majitelé krátkodobě pronajímají.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK