Léto, modré jako chrpa
Chrpa je v podstatě polní plevel. A přesto je krásná. Spolu s vlčím mákem a heřmánkem patří k nejběžnějším rostlinám, které se samy vysemeňují mezi kulturní plodiny, zvláště obilí.
Modré květy chrpy běžně známe z letních procházek přírodou. Podobně jako vlčí mák je chrpa krásná, barevně výrazná a přitom působí velmi křehce. Tenký stonek nese květní úbor, který se skládá z drobných trubkovitých kvítků. Ty kvetou od června do září.
Kromě potěchy z krásy planých rostlin si můžeme dopřát kultivovanou chrpu v záhonu na zahrádce. Tady máme mnohem širší možnosti vzhledem k tomu, že byly vyšlechtěny i další barevné kultivary od bílé přes růžovou, lila, žlutou až po tmavě modrou a vínovou. A k dostání jsou dokonce i dvoubarevné chrpy. Vytrvalé rostliny nabízejí další rozmanitost květů, nejenom v barvě, ale i velikosti a mohutnosti. Mohou být jednoduché i plné, niťovitě jemné i pevné s velkými hlavami na vysokých tuhých lodyhách.
K řezu se hodí letničky i trvalky. Všechny druhy chrp se dají sušit a pak použít do suchých vazeb. Jejich pěstování je snadné, a proto jsou ideální rostlinou i pro zahrádkáře – začátečníka.
Vazba z čerstvých květů
Zelenou aranžovací hmotu namočenou do vody ořízneme tak, aby vyplnila květináč. Potom si připravíme rostliny, které zakrátíme na potřebnou délku.
Kraspédie je letnička, Pokud ji na zahrádce nemáme, nahradíme ji kupovanou chryzantémou s drobnými květy nebo i zlatobýlem, jehož květenství zredukujeme.
Do aranžovací hmoty postupně zapichujeme chrpy, kraspédii a stonky trav. Nejvyšší dáváme do středu, směrem k okraji květináče výšku rostlin snižujeme.
Aranžovací hmotu v květináči ukryjeme pod lišejník, který můžeme přilepit k okraji pomocí tavné pistole. Květináč můžeme ovázat krajkou, případně ji také přilepíme.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock