Obrázky ze sušených květin
Dokonalé tvary a barevnost květů i listů si doslova říkají o výtvarné zpracování. Částečně si tak uchovají svou jinak pomíjivou krásu.
Technika tvorby obrazů z lisovaných květů, listů a dalších přírodnin, tzv. oshibana, česky ošibana, je u nás zatím málo známá. První dochované zmínky o ní přitom pocházejí z 16. století, kdy toto umění kladoucí důraz na soustředění, ale také harmonii s přírodou, patřilo k jedné ze samurajských disciplín. Do Evropy si ošibana postupně našla cestu zejména díky obchodování s Východem.
Nemusíme mít zrovna trpělivost proslulých japonských bojovníků, abychom si z křehkých květů vyrobili dekoraci pro radost. Kromě obrazů můžeme pomocí této techniky ozdobit diář, fotoalbum, krabičku nebo třeba svícen. Při zatavení rostlinné kompozice do fólie i záložky do knih, podtácky a podobně.
Jak na to
Nejprve si musíme připravit rostlinný materiál. Květy, listy, případně stonky rozložíme na savý papír, dalším je překryjeme a zatížíme například těžkými knihami. Z vylisovaných přírodnin poté skládáme obrázky, které lepíme, nejlépe lehce naředěným Herkulem, na karton či jiný podklad. Motiv můžeme zvolit buď abstraktní, nebo klasický, jako je zátiší, krajinka, portrét.
Jako pomůcky využijeme pinzetu, ostré nůžtičky, lámací nůž, špejli nebo štěteček.
Ošibana se stane milou vzpomínkou na jaro či léto, ale i na svatbu, použijeme-li části svatební kytice
Dobrá rada
Na ochranu před vlhkostí a prachem se používají vakuové rámy, pro amatérské tvoření ale postačí rám s antireflexním sklem. Vložený obrázek ochráníme slepením skla a zad obrazu (může to být opět sklo nebo pevná deska) lepicí páskou.
Připravila: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a autorka