Když chcete co nejlehčí střechu
Moderní střešní krytiny s minimální hmotností už dávno nejsou jen provizorní náhradou tradičních pálených tašek. Jejich hlavní výhoda spočívá v nízké hmotnosti a dlouhé životnosti.
Mít přehled o vlastnostech a aktuální nabídce lehkých střech může být dobré zejména pro majitele rekreačních nemovitostí, na nichž už krytina volá po výměně, nebo se u nich počítá s novou střechou v souvislosti se zateplováním podkroví. Vzhledem k výrazně nižší hmotnosti lehkých krytin například oproti páleným taškám lze počítat s nižší zátěží konstrukce krovu, kterou tak lze často pouze opravit, případně doplnit potřebným bedněním nebo kontralatěmi, a tím ušetřit značnou část rozpočtu na obnovu střechy.
Co nejblíže k původní
Některou z lehkých střešních krytin můžeme vybírat z různých hledisek. Jedním z těch nejčastějších je snaha nahradit původní a už nevyhovující pokrytí střechy, ale příliš nezměnit či nenarušit původní vzhled chalupy či domu.
Možností je v takových případech celá řada. Například pálené tašky lze nahradit plechovými střešními šablonami vyráběnými ve tvaru i v obvyklých barevných odstínech různých typů tradičních krytin. Jako náhradu pálené či betonové krytiny nepodceňujte ani asfaltové šindele, přinejmenším některé tvary a barevné odstíny této krytiny tašky přímo imitují a existuje i šindel imitující vzácnou a pěkně těžkou krytinu z břidlice.
Pracné střechy z ručně falcovaných plechů lze nahrazovat moderními variantami této odolné krytiny, u níž se jednotlivé šablony spojují mnohem snadněji pomocí systémů zámků.
______________________________________________________________________
Další články speciálu Střechy:
Pálená střešní taška
Doplňky střech
Plechové střechy
Čím nahradit krytiny s azbestem
Jak čistit střešní krytiny
Pálené a betonové krytiny
Postarejte se o okapy
Střešní okna
________________________________________________________________________
V řadě oblastí používaný eternit v podobě šablon na střechách i na štítech představoval poměrně lehké a mimořádně odolné zastřešení, ale jeho složení obsahovalo nebezpečný azbest. Eternit lze nahradit třeba i plechovou krytinou, ale původnímu vzhledu a hmotnosti těchto střech se nejvíce přibližují vláknocementové šablony vyráběné ze směsi cementu, písku, vápna a celulózy.
Pokud však chcete při náhradě eternitu ještě více odlehčit konstrukci krovu, můžete zvolit šablony z recyklovaných plastů v rozměrech a tvarech srovnatelných s tradiční eternitovou krytinou. Podobně lze plastovou šablonou nahradit i původní břidlici, imitace je téměř k nerozeznání.
Hledáte-li lehčí a odolnější alternativu k dosluhující šindelové střeše, můžete použít šindele z plastu, které rovněž představují velmi věrnou imitaci přírodního materiálu. Plastový šindel je český vynález, jehož „otcem“ je zkušený výrobce šindelových střech Josef Drdlík. Ten při tvorbě plastové napodobeniny vycházel z podoby, vlastností i způsobu pokládky klasických šindelů a plastová varianta této skvělé, ale na údržbu náročné střechy už dnes pokrývá i řadu architektonicky cenných starých domů. Plastový šindel se dá využít i pro fasádní, soklové a štítové obklady.
Nejlehčí střechy
Vzhled je sice důležité kritérium, ale existují i další hodnoty, důležité pro výběr, například cena, předpokládaná životnost, vhodnost krytiny pro daný sklon střechy a obvyklé povětrnostní podmínky či náročnost na průběžnou údržbu. V tomto článku je řeč o lehkých střechách, takže pokud bychom vybírali krytinu podle toho, která zatíží krov co nejméně, zvítězí hliníková střecha s hmotností 2-3 kg/m2. Hliník, z nějž se dělají plechové šablony a profily či falcovatelné prvky, má navíc spolu s pálenou či betonovou taškou nejvyšší průměrnou životnost, tedy 50 let. A má navíc poměrně univerzální použití, protože ho lze pokládat na střechy už od pětistupňového sklonu.
Druhou nejlehčí střechou je střecha z bitumenových vlnovek, které se však na zastřešení obytných domů příliš často nepoužívají. V každém případě je to krytina poměrně levná, snadno upevnitelná i svépomocí a praktická zejména na menších dřevostavbách, přístřešcích či hospodářských budovách.
Hned za ní je plechová střecha s hmotností kolem pěti kilogramů na metr čtvereční. Uvádí se u ní životnost minimálně 35 let, ale je to údaj pouze orientační, protože „výdrž“ plechových krytin ovlivňuje řada faktorů včetně kvality výrobku a jeho povrchové úpravy či správného provedení pokládky. Plechová střecha rovněž zvládne sklon už od pěti stupňů, zatímco například pálené tašky se doporučuje používat až od sklonu střechy alespoň 22 stupňů a více.
Pro střechu s minimálním sklonem alespoň 7°, ale spíše kolem 15°, připadají v úvahu i asfaltové šindele, což je krytina, která stále stojí za pozornost kvůli nízké ceně, snadné pokládce a vcelku rozmanité vzorové a barevné škále střešních šablon. Její udávaná životnost je kolem 20 let.
Na trhu existuje řada značkových i neznačkových šindelů různé kvality, takže by vás měl při výběru zajímat údaj o množství (hmotnosti) použitého asfaltu na metr čtvereční šindele a kvalita a rozměr samolepicích ploch.
Firma Coleman, která prodává celou řadu typů a značek střešních krytin, chválí například dvouvrstvý laminovaný šindel Cambridge, který má již z výroby na sobě naneseny dvě vrstvy, které se nepravidelně střídají a zajišťují lepší odolnost a životnost šindele.
Vláknocementové šablony patří ještě stále mezi lehké střechy, ale přece jen mohou zatížit krovy hmotností až 20 kilogramů na metr čtvereční. I jejich udávaná životnost kolem 15 let patří mezi krytinami k nejnižším, takže se i při zájmu o „českou“ šablonu ve tvaru a rozměru tradiční eternitové šablony zajímejte o to, zda existuje i alternativa z recyklovaného plastu. Ta bude lehčí a déle vydrží, i když možná nebude imitovat původní krytinu tak věrně jako vláknocement.
Dobré rady
- Lehká střešní krytina se vybírá podle sklonu střechy, hmotnosti na metr čtvereční i podle toho, zda hodláte využít původní krov včetně laťování nebo bednění.
- Nejmenší zátěž konstrukce krovů docílíte s hliníkovou krytinou, která má i jednu z nejdelších životností.
- Podobně dlouhou životnost má krytina pálená, která však zatěžuje krovy nejvíce ze všech materiálů na pokrytí střech.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem