Kola se už netočí
Oblíbeným předmětem, který chalupáři rádi používají pro vytvoření venkovské atmosféry na chalupě, bývá staré kolo od vozu. Jeho dřevěné loukotě připomínají paprsky sluníčka, snad proto v něm nalézáme zalíbení.
Bylo by škoda, aby tahle upomínka dřívějšího života a práce na venkově a současně ukázka dokonalé řemeslné práce našich předků skončila někde na smetišti. Noví obyvatelé venkovských chalup a usedlostí přišli na řadu možností, jak s takovými koly naložit. Většinou je mají na dekoraci, ale někdy je využívají i prakticky. Ovšem v úplně jiné funkci, než jaké kola sloužila původně.
Dekorace na zdi
Nejčastěji se setkáme se starými koly zavěšenými na zdi nebo o ni jen tak opřenými. Vyjímají se jak v sousedství staré kamenné, tak omítnuté zdi, ale i na dřevěné stěně kůlny či stodoly. Někdy tu není jen jedno, ale hned celá skupinka – v tom případě většinou vedle sebe lépe vypadají kola různě velká. S jejich počtem to ale nepřehánějme.
Aby staré kolo nestálo osamocené, můžeme do jeho sousedství umístit podobně starý předmět. Může to být například i jen část starého zemědělského nářadí nebo dřívějšího vybavení chalupy, kamenný artefakt a podobně.
Sluší jim to v zeleni
Dřevěná kola se hezky vyjímají v blízkosti zeleně. Umístíme-li kolo vedle keře, budou se staré dřevo a kov příjemně doplňovat se svěží zelení i barevnými květy a za čas možná i částečně v zelené náruči zmizí. Loukotě postaveného nebo zavěšeného kola poslouží jako konstrukce pro popínavé rostliny, nebo na ně lze připevnit osázené květináče – kolo tak poslouží jako netradiční venkovní květinový stolek.
Výseče mezi loukotěmi přímo svádějí k tomu, vytvořit z nich „políčka“ pro pěstování bylinek. Stačí položit kolo do záhonu, do „políček“ nasypat zeminu a vysít nebo vysázet do nich různé bylinky. Loukotě jednotlivé byliny oddělí a my budeme mít dobrý přehled, co kde roste.
Kola jako zábradlí a plot
Zvláště větší kola se nabízejí jako již hotové díly zábradlí nebo plotu. Lze spojit jen jednotlivá, třeba i různě velká, vedle sebe postavená kola, nebo kola vsazovat do větších dřevěných či kovových rámů. Takový plot nebo zábradlí se ale nehodí ke každému domu, nejlépe se bude vyjímat u jednoduché srubové stavby. Jinde by mohl působit příliš vyumělkovaně a kýčovitě.
Opatrní bychom měli být i při kombinování zděných plotů a starých kol. V bíle omítnuté křivolaké zdi nebo v plotu ze starých kamenů či cihel nemusí vypadat vložené loukoťové kolo špatně. Nepřirozeně ale působí, když je najdeme mezi geometricky přesně opracovanými novými kamennými kvádry.
Zajímavým nápadem, se kterým jsme se setkali již několikrát, je umístění kola (případně dalších předmětů) do „stěny“, vyskládané z naštípaných polínek v otevřeném poli mezi sloupy nebo zdmi. Ty bývají například u krytého vstupu do domu nebo hospodářského stavení.
Kulatý nábytek
Také v interiéru může staré loukoťové kolo najít své místo. Poslouží například jako základ lustru. Pro ten se svíčkami stačí pověsit kolo na několik řetězů ze stropu. Elektrotechnik si může vyhrát s lustrem na žárovky. Kolo svisle zavěšené v prostoru vytvoří optický předěl místnosti. Jeho kulatý tvar přímo vybízí vytvořit z něj stolek. Samozřejmě se skleněnou deskou, aby pod ní staré kolo vyniklo. U šálku čaje nebo kávy si pak můžeme představovat, kudy a po jakých cestách to naše kolo jezdilo.
Pro zručné kutily máme tip na dvoukřeslo, u něhož bude kolo tvořit opěradlo nebo bočnice.
Renovovat nebo ponechat?
Pokud máme v záměru pověsit kolo venku na zeď nebo ho umístit do zahrady, můžeme i částečně poničené kolo ponechat v původním stavu. Jestliže ale chceme kolo využít v interiéru jako základ nábytku nebo bytového doplňku, měli bychom ho opravit, aby se nerozpadlo, případně zbavit rzi a povrchově ošetřit. Nejhezčí bude ponechat ho v původní, přírodní barevnosti, ale lze sáhnout i po jiných barvách.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: RICHARD DVOŘÁK, JAROSLAV HEJZLAR, ALEXANDR
JANOVSKÝ, EDUARD KARKAN, MARTINA LŽIČAŘOVÁ,
FRANTIŠEK MALÝ, PAVEL VESELÝ, MARIE VOTAVOVÁ,
PETR ZHOŘ, PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK