Osvětlení jezírka
Vodní ploše můžeme osvětlením dodat tajemnou až pohádkovou atmosféru a současně zajistit bezpečnost při noční chůzi v její blízkosti.
Jezírko plní v zahradě mnoho funkcí, prvotní je však bezesporu ta okrasná. Přispívá k tomu i vhodné osvětlení, díky němuž se stane nepřehlédnutelným estetickým prvkem i v době, kdy se zahrada ponoří do tmy. Na výběr máme hned několik způsobů nasvětlení a typů svítidel. Vzhledem k tomu, že se jedná o vlhké prostředí, či tu přímo dochází ke kontaktu světel s vodou, musíme volit produkty speciálně pro tyto účely. U ponorných svítidel je třeba věnovat pozornost maximální hloubce, do níž mohou být instalována.
Bezpečné napětí
Odolnost vůči vniknutí vody a bezpečné malé napětí (SELV) jsou nejdůležitější vlastnosti, jimiž musí svítidla určená pro jezírka disponovat. Výši odolnosti udává stupeň krytí (IP). Pro břehové i podvodní osvětlení jezírka doporučují odborní prodejci světelné zdroje s hodnotou IP68.
Za bezpečná, co se týče elektrického proudu, jsou považována svítidla s napětím 12 V. Napětí ze sítě (230 V) je z tohoto důvodu převáděno bezpečnostním transformátorem, který se umísťuje mimo osvětlované zóny.
Další možnost představují stále oblíbenější solární světla, jejichž baterie jsou dobíjeny prostřednictvím solárního modulu. Nehrozí u nich tudíž žádné nebezpečí zásahu elektrickým proudem ani zkrat či poškození přívodního kabelu. Mohou se také snadno přemisťovat.
Svítidla pro venkovní použití jsou dnes nejčastěji osazována LED technologiemi, které jsou bezpečné i pro nízkou povrchovou teplotu světelného zdroje, jež se pohybuje v rozmezí 30 až 40 °C. Diody mají navíc dlouhou životnost, k čemuž přispívá i jejich otřesuvzdornost.
Barva světla
Pro celkové vyznění osvětlení je důležitá správná volba barvy, jíž udává tzv. teplota chromatičnosti. Jezírko a jeho okolí můžeme nechat zahalit do teplé žluté, která navodí až pohádkovou atmosféru. Studené bílé světlo zase působí tajemně, jakoby se po zahradě potulovali průzrační duchové.
Výrazné barvy dokážou vodní plochu změnit natolik, že bude působit jako horké magma nebo naopak jako ledový příkrov. Barevné nasvětlení se může v nastavených intervalech také střídat, jde však o nepřirozený jev, který bude slavit úspěch při zahradní party, ale ve všedním provozu se nejspíš brzy okouká nebo bude vyznívat rušivě.
Břeh a blízké okolí
Břehová svítidla vyznačují okraje jezírka nebo nasvětlují skupiny rostlin či vodní plochu. Pokud by viditelné, zpravidla sloupkové tělo světla rušilo přírodní scenérii, dáme raději přednost reflektorům, ideálně těm zapuštěným, které jsou praktické, protože nepřekážejí při procházkách kolem vodní plochy, a snesou díky pevné konstrukci velké zatížení.
Uchýlit se můžeme ještě k optické kamufláži, kdy je reflektor zasazen do umělého nebo pravého kamene, jenž vzhledově co nejvíce odpovídá okrasným balvanům okolo jezírka.
Světlo z hlubin
Velký efekt přinášejí do zahrady podvodní svítidla, jejichž úkolem je prosvětlit jezírko a vytvořit příjemnou atmosféru čisté průhledné vody. Svítidla se buď umístí volně na dno jezírka, nebo se do něj zabudují. Zabudovat se mohou při výstavbě také do jeho stěn, ale tento způsob se hodí více pro nádrže s vybetonovanými stěnami.
Volné řešení umožňuje nasměrování světelných paprsků tak, aby osvítily tryskající nebo padající vodu, vodní rostliny nebo dekorace ve vodě.
Tvar vodní nádrže můžeme definovat také světelným LED páskem umístěným pod či nad hladinu. Volit můžeme jednu barvu nebo střídání více barev.
Jako loďky
Svítidla plující po hladině se používají jako scénické zdroje světla pro podsvícení rostlin a květů v přírodních nádržích, kde voda většinou nebývá dost průzračná, aby bylo možné použít podvodní osvětlení.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem