Kosti v ohrožení

Rubrika: Zdraví

Více než polovina lidí starších padesáti let trpí osteoporózou

Křehkost, lámavost, bolesti kostí. To vše může způsobit osteoporóza, nemoc, kterou v naší zemi trpí zhruba osm procent populace.

V našich kostech probíhají od počátku života určité metabolické pochody, které je formují a tvoří. Většina těchto procesů souvisí s hormonálními přeměnami, důležitou roli hraje též přísun vápníku a vitaminu D. Pokud se rovnováha těchto procesů naruší, kostní tkáň se rychleji vstřebává, než vzniká, a dochází k metabolické kostní chorobě, tzv. osteoporóze – tedy k řídnutí a úbytku kostní hmoty a narušení struktury kosti. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. To vše pak po delší době vede k častým zlomeninám, bolestem zad a ke zhoršené pohyblivosti. Osteoporóza může buď vzniknout sama o sobě, nebo se rozvine vinou jiného onemocnění. Obecně platí, že v mládí, zhruba do třiceti let věku, kostní hmota přibývá, s nárůstem věku jí ubývá.

Kdo je v ohrožení?

Odborníci léčbu soustředí především na zastavení úbytku kostní hmoty

Osteoporóza se může vyskytnout u kohokoli, ale existují lidé, kteří jsou v ohrožení více než jiní. Důležitou roli hraje genetika – pokud rodiče či přímí příbuzní trpí zvýšenou lámavostí kostí, došlo u nich například ke zlomenině stehenní kosti v oblasti krčku, pak i vy budete pravděpodobně náchylnější k osteoporóze. Riziko se zvyšuje také v případě žen v předčasném přechodu a s poruchami menstruačního cyklu, u nichž je nízká hladina ženských pohlavních hormonů a také vápníku.

Ani muži nejsou zcela mimo nebezpečí, zvláště mají-li sníženou hladinu testosteronu. Obecně jsou v ohrožení všichni, kteří holdují alkoholu a kouření, berou více léků, mají nedostatek vitaminů a zanedbávají pohyb. Také vyšší věk, nevhodné diety, podvýživa, škodlivé okolní prostředí a různé typy onemocnění (např. cukrovka, revmatické potíže apod.) osteoporóze jen nahrávají. Pokud se navíc výše uvedené faktory zkombinují, je míra rizika vysoká.

Nejednoznačné příznaky

Při osteoporóze ubývá kostní hmoty a struktura kostí se narušuje

Osteoporóza je většinou léčitelná v každém věku a ve všech fázích. Je samozřejmě nejlepší ji podchytit co nejdříve, ovšem ne vždy se to vinou jejího nenápadného průběhu podaří. Nepodceňujte proto žádné příznaky této choroby, ke kterým patří chronické bolesti zad, kloubů, kolen či zápěstí, častější zlomeniny, pozvolna se snižující tělesná výška, shrbená chůze nebo větší kazivost zubů. Zmenšovat se může i pohyblivost páteře a hrudníku. I pálivá bolest mezi lopatkami ve stoje, která vleže mizí, může znamenat mikrozlomeniny vnitřku kostí a počátek deformace obratlů. Osteoporózou může být v podstatě postižena jakákoli kost, nejčastěji jde ale o obratle, stehenní kosti v oblasti krčku, zápěstí a žebra.

Lékař v případě podezření nejprve doporučí diagnostiku osteoporózy. Skládá se z rozboru krve a moči, následně pak z vyšetření, které zobrazí strukturu a hustotu kosti. To se nazývá denzitometrie, je zcela neinvazivní a trvá asi čtvrt hodiny. Na bázi rentgenu či ultrazvuku se posoudí náchylnost kostí k řídnutí a zeslabování.

Léčba na všech frontách

Nemoci se dá předejít stravou bohatou na vápník a také dostatkem pohybu

Co nemocný, to různá léčba. Vždy záleží na rozsahu postižení, na věku, pohlaví, na případných dalších nemocech apod. Hlavní snahou je zastavit ubývání kostní hmoty, zlepšit její kvalitu a zabránit dalším komplikacím souvisejícím s osteoporózou. Důležité je smířit se s dlouhou léčbou a s tím, že výsledky se neobjeví hned. Také bývá nutné změnit životosprávu, přidat více pohybu apod.

K tomu jsou nezbytné jak léky na zpomalení úbytku kostní hmoty, tak na tvorbu nové kostní hmoty. Zvyšují se také dávky vápníku, doporučeno je u lidí do 50 let 1000 mg/den, u starších 1200 mg/den. I dostatek vitaminu D je nezbytný. Kromě speciálních léků se ke zlepšení osteoporózy využívá též hormonální léčba.

Co doporučují odborníci

Chcete osteoporóze předejít, nebo se kvůli ní již léčíte? V obou případech je důležitý pohyb – nejlépe zátěžové cviky, sporty s raketou, chůze aj. Nutná je strava bohatá na vápník (mléčné výrobky s tuky do 30 %, zelenina, ořechy, sardinky atd.) a vitamin D (je vmléce, ve žloutcích, v mořských rybách, játrech). Vitaminy D, C, B6 a K1 jsou zásadní pro vstřebávání vápníku a jeho ukládání v organizmu. Zapomeňte na kouření, omezte alkohol a příjem masa (především se vyhýbejte tučnému masu), cukrům a pečivu z bílé mouky. Vhodný v tomto případě není ani špenát, rebarbora, chřest, kešu, mandle, kolové nápoje, káva či černý čaj – látky v nich obsažené snižují vstřebávání vápníku. Minerály vám naopak dodá sezam, sója, fazole a různá lněná, slunečnicová a dýňová semínka. Důležitá je i prevence pádů, při kterých mohou vzniknout zlomeniny, a také preventivní prohlídky, zvláště u žen v přechodu a těch, kterým byly odebrány vaječníky.

TEXT: HELENA NOVOTNÁ
FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK

Kosti v ohrožení