Zahradní postřikovače

Rubrika: Zahrada

Použití postřikovačů je jednoduché. Práce při ošetřování rostlin se s nimi výrazně zrychlí

Na jaře je třeba vytáhnout do boje proti škůdcům na stromech, keřích i rostlinách. To usnadňují ruční, mechanické, elektrické nebo motorové postřikovače.

Hlavním kritériem pro výběr zahradních postřikovačů je především plocha, kterou chcete ošetřovat, a to, zda jde o postřik trávníku, rostlin v kořenáčích, záhonových květin, menších či větších keřů nebo výhradně ovocných stromů. Zejména senioři pak musí přihlédnout i ke své fyzické kondici, a podle toho se rozhodnout pro ruční nebo motorový pohon čerpadla, které je „srdcem“ každého postřikovače.

Malý nebo velký?

S levnými ručními postřikovači s náplní 1 až 2 litry roztoku vystačíte jen na malé keříky nebo balkonové rostliny v kořenáčích. Větší keře nebo stromy vyžadují volbu přístroje pro náplň 5 až 10 litrů, opatřený popruhem, kterým se zavěšuje na rameno. Tak zvané zádové postřikovače na 15 až 20 litrů se také hodí na postřik větších ploch. Mají výměnné trysky, takže intenzitu postřiku můžeme přizpůsobit potřebám různých rostlin. Díky prodloužitelným trubicím lze s postřikem dosáhnout až do korun stromů, a nebo naopak ke kořenům rostlin.

Tento pojízdný ruční postřikovač na 25 litrů postřiku dostanete zatím jen v sousedním Německu

K protlačení tryskou a rozprášení roztoku je nutné mít v nádržce tlak kolem 3 až 6 bar (o něco více než ve vodovodu). Ulevnějších ručních přístrojů je nutné jej „napumpovat“ ruční pákou a dále obnovat při jeho poklesu. Fyzicky namáhavého pumpování dlouhou pákou nás zbaví jen dražší akumulátorové postřikovače, s nimiž se dá obsloužit zahrada s výměrou nad 500 m2, v sadech a velkých zahradách pak raději sáhneme po benzínovém postřikovači.

Akumulátorové postřičkovače jsou bezhlučné, ovšem vyžadují dobíjení a péči o akumulátor. Motorové zase doplňování a obstarávání paliva a pro někoho náročnější ruční startování lankem. Kromě exhalací, které nedovolují použití benzinových postřikovačů v uzavřených místnostech, např. zimních zahradách a sklenících, si hlukem motorů v hustější zástavbě znepřátelíme sousedy. V sadech a zahradách nad 1000 m2 však nic jiného než zvolit „benzín“ nezbývá…

Malé ruční postřikovače

Nejmenší typy v ceně do 500 Kč s plastovou nádržkou na 1 až 2 litry roztoku vystřikují obsah pevnou nebo výměnnou tryskou mačkáním pistolové „spouště“ v držadle, za které je držíme jednou rukou. Poslouží však jen na balkonové rostliny nebo postižené partie záhonových květin a keřů. Doma ale poslouží i k postřiku proti hmyzu.

Postřikovače na ramena

Ruční zádový postřikovač STIHL SG-20 pro 18 litrů náplně

V ceně kolem 800 až 1200 Kč má většinou nádoba z vyztuženého plastu s objemem obvykle 5 až 7 litrů nebo také 11 až 15 litrů podobu hasicího přístroje. Vzhledem k hmotnosti plného přístroje se při práci zavěšuje popruhem na rameno. Pístové čerpadlo bývá součástí širšího plnicího víka a potřebný tlak 3 až 5 bar se dosáhne několikanásobným „zapumpováním“ tyčí s držadlem. Postřik se provádí hlavicí s výměnnou tryskou na konci obvykle půlmetrové mosazné nebo karbonové trubky, připojené k přístroji plastovou hadicí. Tryska, která se dá nastavit pootočením objímky, umožňuje zvolit úzký paprsek, kuželový vějíř nebo i rozprášení do jemné mlhy.

Lepší modely mají výkyvnou trysku, umožňující postřikování obtížněji přístupných partií rostliny – například spodních stran listů. Přednost dejte modelům s aretací spouště (postřik funguje i bez držení páčky) a také přístrojům s tzv. odpouštěcím ventilem, který snížením tlaku ulehčuje otevření zátky pro nové plnění.

K většině postřikovačů dostanete i kuželový kryt, usměrňující kapičky přesněji na ošetřovanou oblast, což není zejména při silnějším větru tak jednoduché. Kvalitnější postřikovače tohoto typu mají na držadle trubky s pákovou spouští manometr, umožňující kontrolu tlaku v nádobě.

Široká hrdla tlakových nádob usnadňují plnění a propláchnutí nádoby při změně postřikových roztoků i nezbytné závěrečné propláchnutí vodou. K postřikovačům s větším objemem nabízejí někteří výrobci i jednoduchý vozík, na němž se těžká nádoba snadno po zahradě přemisťuje.

Zádové rozprašovače s pákou

Mají objem 12, 15 nebo až 20 litrů a nosí se jako ruksak na zádech. Pístové nebo membránové čerpadlo vytváří tlak 3 až 5 barů a je poháněno kýváním dopředu sklopené boční páky. Všestranné použití k postřiku i přihnojování vyžaduje, aby pracovní tlak bylo možné regulátorem nastavit na 1, 2, 3 nebo až 4 bary.

Široká krytka usměrňuje postřik do šířky na vybrané záhonové řádky

Jako příslušenství lze vedle nejméně půlmetrové karbonové trubky s tryskou na přípojnou plastovou hadici s držadlem a spouštěcí páčkou použít i nejrůznější prodlužovací tyče a rozvidlení. S pomocí dvou až čtyř trysek lze naráz ošetřit větší plochy i rostliny v řádcích či v pruzích širokých až 120 cm.

Jednotlivé výrobky se liší tvarem nádrží, průměrem a těsněním víka, dražší jsou vybaveny i manometrem umožňujícím přesnější kontrolu tlaku. Komfortní postřikovače mají ergonomicky tvarovanou nádrž z plastu, odolného vůči UV paprskům. Tyč lze při přenášení nebo ukládání sklopit po boku přístroje, aby nepřekážela. Při koupi je dobré vyzkoušet si velikost a vypolstrování popruhů i zádové textilní vložky, jakož i odpovídající délku stabilizačního opasku vedeného přes břicho.

Akumulátorové postřikovače

Pro velké zahrady, kde postřik zabere několik hodin, se nabízejí postřikovače s elektricky poháněným membránovým nebo pístovým čerpadlem v cenách od 3 do 5 tisíc korun. Nejmenší (např. Black&Decker) pro náplň kolem 5 litrů se zavěšují popruhem na rameno, větší typy (Solo 416, Fartools, Makita, E-Farm aj.) s kapacitou až 20 litrů se vzhledem k hmotnosti nosí na zádech.

K pohonu slouží vestavné olověné nebo NiCd akumulátory většinou s napětím 12 V, Makita zvyšuje jejich výkonnost 18V lithiumiontovým akumulátorem. V rychlonabíječce se tyto akumulátory dobíjejí 3 až 5 hodin a potom mohou být 5 až 8 hodin v nepřerušovaném provozu. Během nich dokážou vystříkat až 20 náplní, tedy až 400 litrů roztoku.

Tlak bývá ve srovnání s motorovými postřikovači menší – obvykle 2,8 baru, a kolébkovým přepínačem na držadle trubky s tryskou se dá podle potřeby i snížit. Nechybí jim vypouštěcí hadice pro vyprázdění po skončení práce.

Motorové postřikovače

Rosič Oleo-Mac se spalovacím motorem je vyšší nástavbou klasického mechanického postřikovače

Jde o komfortní zádové přístroje s čerpadlem, poháněným vysokootáčkovými jednoválcovými dvoutaktními nebo čtyřtaktními benzínovými motory s výkonem od 0,5 do 1,1 kW. Podle velikosti nádrže (od 15 až do 25 litrů se jejich hmotnost bez náplně pohybuje od 6 do 10 kg. Proto je nutné při výběru klást důraz na ergonomické řešení popruhů.

Pro postřik trávníků, záhonových rostlin a keřů stačí přístroje s tlakem 2 až 4 bary, pro postřik vyšších stromů jsou výhodnější vysokotlaké postřikovače, které dosáhnou tlaku až 30 barů. Průtok lze regulovat až na 7 litrů za minutu, tlak kontrolujeme na manometru na držadle.

Lehčí a výkonnější dvoutaktní motory na benzínovou směs s přidáním oleje jsou nyní nahrazovány co do zplodin čistějšími čtyřdobými OHC motory Honda, jejichž hlučnost se podařilo snížit až na 104 dB. Navíc vynikají i snadným startem na jedno zatažení. Používají je nejen výrobci postřikovačů Honda, ale i Solo a Makita.

www.gardena.com, www.mountfield.cz, www.solopraha.cz, www.hecht.cz

TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Zahradní postřikovače