Nová podlaha s omšelým vzhledem
Pustili jste se do rekonstrukce chalupy a hledáte vhodnou krytinu podlah do celého interiéru? Ve starých staveních se využíval kámen, dřevo nebo dlažba. Dnes máme i jiné možnosti.
Podlaha představuje nejzatíženější část interiéru, jež s věkem ztrácí na své kráse a funkčnosti. K chalupě sice patří patina a omšelý vzhled, ale podlaha musí být dobře udržovatelná a bezpečná. Při výměně krytiny za novou, té vyměňované podobnou vzhledem, máte z čeho vybírat. Současné technologie dovolují využít na chalupách i takové materiály, jako je laminát, PVC a vinylové lamely i dlažba. Všechny totiž dokážou věrně imitovat tradičně užívané materiály.
Při nákupu se informujte, zda bude vybraný materiál vhodný do stavení, které většinou není celoročně obývané, teplota tak vykazuje výrazné výkyvy a mnohdy je tu i vyšší vlhkost.
Na co klást důraz?
Jestli máte stavení dobře zateplené, pravidelně temperované a odizolované proti vlhkosti, můžete si vybrat jakoukoli krytinu. Stále ale existuje spousta chalup, které nejsou proti pronikání vlhkosti chráněné a kolísá tu teplota. V potaz byste tedy měli vzít fakt, že takové podmínky ovlivňují vzhled i životnost podlahových krytin. Při pokládce všech typů podlah je proto nutné nákup konzultovat s odborníkem a řídit se pokyny výrobce.
Tradiční dřevo
Masivní prkna jsou v chalupách oblíbenou stálicí. Dřevo je krásné, na omak teplé, je-li povrch olejovaný, umožňuje poměrně snadné opravy lokální i celoplošné renovace. Plocha se přebrousí, očistí, ošetří přírodním nebo voskovým olejem a přeleští. Jak je ale na starých podlahách z prken často vidět, dřevo pod vlivem vlhkosti pracuje, bobtná a sesychá a mezi prkny vznikají spáry.
Podobné závady pak můžeme očekávat u všech krytin, které ve své konstrukci obsahují dřevo, tedy i u podlah z vícevrstvých dřevěných lamel a dalších povrchů na podkladu z dřevovláknitých HDF desek.
Odolný laminát
Laminát je odolný vůči opotřebení a vysokým teplotám. Nabízí širokou paletu dekorů a oproti jiným materiálům také nižší cenu.
Podlaha nepodléhá vlivům slunečnímu záření, takže původní barva nebledne a laminátová krytina dokonale imituje podobu přírodních materiálů. Co se oprav týká, poškozené lamely nejde přebrousit, musí se rozebrat potřebný kus podlahy a lamelu vyměnit za novou.
Autentický vinyl
Také vinylové podlahy v bohaté nabídce dekorů představují atraktivní a dostupnou alternativu k dřevěným podlahovým krytinám. Vyznačují se výbornou tepelnou vodivostí, jsou vhodné pro podlahové vytápění. Jsou měkké na dotek a výborně absorbují hluk. Využijete je všude, kde je podlahová krytina vystavena nadměrné či dlouhotrvající zátěži. Vinylové podlahy mají zcela uzavřený povrch s úpravou, díky které nepropouštějí žádné tekutiny ani nečistoty.
PVC a vícevrstvý vinyl
Lino neboli PVC v rolích je pružná podlahovina, která tlumí kročejový hluk a na dotek působí teplým dojmem. PVC role se vyrábějí v šíři od dvou do pěti metrů, proto je možné pokrýt podlahu celoplošně, bez spojování. Podlaha lépe vypadá a déle vydrží, snadno se udržuje a je levná.
Keramické podlahy
Na podlahy v chalupách se často používaly cihly kladené do betonu nebo staré půdovky. Přemýšlíte-li o použití keramické dlažby, poraďte se s odborníky, jakou dlažbu zvolit. Keramika je odolná a snadno se udržuje, ale když ji položíme do objektu, který je v zimě nevytápěný a teploty zde mohou klesnout pod bod mrazu, musí být mrazuvzdorná. U glazovaných dlaždic se zaměřte také stupeň otěruvzdornosti. V rekreačních staveních je vyšší provozní zátěž, proto se doporučuje stupeň čtyři a pět.
Kámen
Máte-li v chalupě podlahu z přírodního kamene, určitě vydržela stejnou dobu jako stavba samotná. Snese vlhkost i vysokou zátěž a omšelý vzhled je tu předností. Uvažujete-li o nové kamenné podlaze, vyberte kámen s jednolitou strukturou bez pórů, kam nepronikne voda, například čedič. Kamenná podlaha je, stejně jako keramická dlažba, sama o sobě chladná na dotek, proto je vhodné instalovat pod ni podlahové topení. Podlaha se příjemně prohřívá a topení je i ekonomicky výhodné.
Dřevěná podlaha Castello v dekoru přírodní dub (Quick-Step) Kolik zaplatíme
Cena dřevěné podlahy je dána druhem přírodního materiálu, povrchovou úpravou a tloušťkou nášlapné vrstvy, metr čtvereční vyjde od 600 Kč do 4 000 Kč a více, zvláště u exotických dřevin. Cena laminátových podlah je dána rozdílnou zátěží a použitým materiálem. Pohybuje se obvykle mezi 150 Kč a 780 Kč za m2. PVC pořídíte již od 100 Kč za m2. Za vinylovou podlahu zaplatíte od 400 do 1 300 Kč. Kvalitní keramická dlažba se pohybuje v cenách od přibližně 500 Kč výše.
Víte, že…
Relativní vzdušná vlhkost by měla být v rozmezí 45–55 %. Je-li vlhkost vyšší než 55 %, může dojít k vyboulení dřevěné podlahy.
Po vysušení se časem mezi prkny objeví spáry, to platí i pro vícevrstvé dřevěné lamely. Proto je zapotřebí nepokládat podlahu tzv. od zdi ke zdi, ale nechat dostatečné dilatace.
Voděodolnost
Poměrně novou vlastností, která vinylovým (a některým laminátovým) krytinám dává jiný rozměr využití je voděodolnost. Vinylové podlahy mají zcela uzavřený povrch s úpravou, díky které nepropouštějí žádné tekutiny ani nečistoty.
Text: Helena Štětinová
Foto: Archiv firem