Pro snadné řezání dlažby
Dlaždice i obkládačky lze řezat rychle a efektivně nebo pomalu a pečlivě. A také se dají zpracovávat se spoustou prachu a hluku nebo potichu a téměř bez jakéhokoli odpadu.
Žádný z uvedených způsobů přitom nemusí být lepší nebo horší a každý má své pro a proti. Záleží totiž na použitém nářadí a nástrojích, na tloušťce a množství keramické dlažby nebo obkladů, které potřebujete nařezat a také na tom, zda máte nějaké nářadí po ruce, nebo pro ně vyrazíte do půjčovny či na nákup.
Speciální nebo univerzální
S řezáním keramiky je to v chalupářské a kutilské praxi podobné jako s jinými nárazovými typy prací. Pokud je děláte svépomocí a jen jednou za čas, zpravidla se nevyplatí nakupovat speciální nářadí, které používají profesionální řemeslníci. Kvalitní ruční řezačka na obklady a dlažbu totiž stojí i více než deset tisíc.
Řezačka tohoto typu je vlastně docela jednoduché zařízení, které povrch dlažby nařízne ostrým hrotem vedeným po tyčích pomocí páky nebo jiného typu madla. Naříznutá dlaždice nebo obkládačka se pak jemným přítlakem v řezu zlomí. Je to poměrně snadná, přesná, bezhlučná a bezprašná práce.
Řezačky jsou zpravidla vybaveny přípravkem pro lámání dlažeb a obkladů. Pokud ne, lze hladký lom provést podložením hrany obkladu a opatrným, ale důrazným přelomením přes podložku (například dřevěný hranolek).
Profesionální řezačka zvládne i extrémně dlouhé a přesné řezy s minimální námahou a poradí si i s nejsilnějšími dlaždicemi, ale kupovat ji kvůli obkládání sprchového koutu nebo dvou čtverečních metrů podlahy v chodbě se nevyplatí. Můžete tedy vyzkoušet možnosti nejlevnějších ručních řezaček nebo si profesionální nářadí na několik dnů půjčit v půjčovně. Dělají to tak ostatně i mnozí řemeslníci. Nebo využijte univerzální nářadí, jako je například úhlová bruska.
Rovné řezy lze poměrně snadno řezat i pilkou na kov. Obkladačku upnutou ve svěráku a chráněnou proti prasknutí dřevěnými destičkami řežte z rubové (neglazované) strany.
Žádné složité speciální zařízení nebudete potřebovat ani na vytváření kruhových otvorů, které je třeba vyřezat na zásuvky nebo instalační trubky. Pro zhotovení kulatých otvorů použijte štípací kleště na dlaždičky ve tvaru zobáku a vyštípejte otvor milimetr po milimetru, nebo použijte vrtačku s kruhovým frézovacím nástavcem na keramiku. Čistý řez docílíte také speciálními pilovými listy nebo dráty napnutými v obloukové či elektrické přímočaré pile.
Obtížněji se řeže slinutá dlažba, s níž si nejlépe poradí speciální pila s diamantovým kotoučem.
Řežte se stejným tlakem
Řezání dlažby kotoučem na úhlové brusce nebo elektrické stolní řezačce sice vyžaduje opatrnost a ochranné pomůcky, ale naučíte se ho poměrně rychle i bez předchozích zkušeností. Počítejte s velmi hlučnou a prašnou prací, která v podstatě nepřipadá v úvahu v interiéru.
Ruční řezačky jsou na jemnější práci jako dělané, ale vyžadují získání určité praxe, abyste dokázali vést nekompromisně přesný řez a obkládačky se vám nelámaly pod rukama. I tak je vždy nutné počítat s určitým procentem odpadu a nakupovat materiál s rezervou.
Řezy se vám budou dařit, pokud budete na madlo řezačky vyvíjet po celou dobu řezání stejný tlak. Do řezu se nesmíte nástrojem vracet a na konci řezu je nutné snížit přítlak, aby se obkládačka nenaštípla.
U ručních řezaček se dlaždice vždy nařízne a mírným tlakem odlomí, ale pokud potřebujete nařezat velmi úzké proužky, je nutné řezat dlaždici z obou stran.
S úhlovou bruskou opatrně
S úhlovou bruskou s řezným kotoučem na kámen nebo dlažbu lze udělat rychlý a přesný řez, ale je třeba postupovat opatrně. Pokud potřebujete odříznout větší kus keramického obkladu nebo dlažby, přelepte horní stranu dlaždice lepicí páskou tak, aby pak řez vedl jen po ní. Na pásce si vyznačte tužkou linii řezání a po ní pak veďte řezný kotouč.
U řezání flexou zpravidla nastává nepříjemný problém v podobě odštipování okrajů glazury na pohledové straně. Do jisté míry to lze řešit zabroušením okraje po řezu, ale zkušení praktici doporučují vyříznout drážku pouze do dvou třetin tloušťky dlaždice a zbytek dolomit podobně jako při řezání ruční řezačkou. To se snadno řekne, ale zvláště nezkušenému víkendovému kutilovi o něco hůře dělá. Dobrým řešením je tedy uchycení úhlové brusky do stojanu, který patří mezi běžně dostupné příslušenství tohoto užitečného nářadí. Ceny univerzálních neznačkových stojanů se pohybují kolem pěti set korun.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock