Na pero a drážku

Rubrika: Dílna

Obklad stěn palubkami je velmi jednoduchý způsob, kterým lze interiéru vtisknout atmosféru hřejivého dřevěného domu skandinávského typu

Palubky mohou být levným a rychlým řešením tepelných ztrát či nerovností stěn, ale také skvělou cestou k dotvoření interiéru chaty a chalupy. Třeba tak trochu v severském stylu.

Obklad stěn palubkami je v podstatě velmi jednoduchý způsob, kterým lze interiéru vtisknout atmosféru tradičního a hřejivého dřevěného domu skandinávského typu. Nejčastější volba, totiž lakované palubky ze světlého smrkového dřeva, navíc místnost rozsvítí a opticky zvětší. Palubky je však možné i natírat nejrůznějšími barvami a nechat vyniknout členitou strukturu takového obkladu netradičním způsobem. Vzhled prostor můžeme výrazně ovlivnit i tím, zda připevníme palubky na stěnu svisle, vodorovně nebo diagonálně. Vodorovný obklad například opticky rozšiřuje.

Obklad stěn palubkami je velmi jednoduchý způsob, kterým lze interiéru vtisknout atmosféru hřejivého dřevěného domu skandinávského typu

Pokud použití palubek zvažujete je dobré podívat se na fotografie v časopisech či na internetu a nechat se inspirovat třeba i nápady renomovaných architektů, kteří palubkové obklady používají v interiérech i na exteriérech novostaveb nebo v zdařilých rekonstrukcích. A proč obkládat palubkami strop? Například proto, abychom snížili tepelné ztráty, zamaskovali nerovnosti nebo vytvořili dutinu pro rozvod instalací. A často i z estetických důvodů, jednoduše proto, že masa dřeva nad hlavou se mnoha lidem líbí a dotváří specifický interiér místnosti.

Jak s palubkami pracovat

Práce s palubkami není složitá, zvládne ji každý jen trochu zručný kutil se základním nářadím, a právě proto občas palubky vidíme tam, kde by vlastně vůbec být neměly. Jejich potenciál je však velký, jde jen o to správně ho využít a nebát se netradičních řešení.

Obklady z palubek se přibíjejí nebo šroubují na podkladový rošt. Ten vytvoří mezi stěnou a palubkou vzduchovou mezeru, která zajišťuje cirkulaci vzduchu. Horní hrana palubek se překrývá ochrannou lištou, kterou je dobré na několika místech provrtat právě kvůli větrání. Brát v úvahu cirkulaci vzduchu a působení teploty v místnosti je důležité, protože palubky, stejně jako dřevěné podlahy, snadno absorbují vlhkost, pracují, rozpínají se vlivem střídání tepla a zimy a mohou měnit svůj tvar zvláště tehdy, pokud je koupíme nedostatečně vysušené.

Obklad stěn palubkami je velmi jednoduchý způsob, kterým lze interiéru vtisknout atmosféru hřejivého dřevěného domu skandinávského typu

Rozhodnete-li se tedy například pro nátěr palubkového obkladu bílou či jinou barvou, je vhodné natírat jednotlivé desky ještě předtím, než se přišroubují na stěnu a spojí na pero a drážku. Vyhnete se tak opětovnému lakování v případě, že se spáry rozestoupí. Stává se to často zvláště ve vlhčích a nepravidelně vytápěných domech. Problémy může dělat i topné těleso, blízkost kamen nebo přímé sluneční světlo, procházející skrze okno. Vliv teploty na rozpínání palubek výrazně sníží kvalitní nátěr, lak či olej a rovněž kvalitně utěsněná okna.

Jaké palubky vybrat

Hobbymarkety i malí regionální dodavatelé nabízejí nejčastěji palubky smrkové. Měkké světlé smrkové dřevo má poměrně monotónní strukturu kresby a velkou výhodu v podobě menšího výskytu suků. O něco tvrdší borovice láká mnoho stavebníků k použití svým mírným zabarvením do červena. Mívá však více suků a sklon k pouštění pryskyřice, pokud je vystavena dlouhodobému teplu. Modřínové palubky jsou dražší a je pro ně rovněž typická zajímavá kresba a načervenalý odstín.

Profily palubek

Palubky se ovšem vybírají i podle tvaru profilů. Tatran neboli softline má pero delší, při zasunutí do drážky ho zůstává ještě zhruba centimetr viditelný. Právě proto je vhodný do vlhkostí či střídáním teplot zatížených míst, kde lze předpokládat rozpínání palubek. Spoj, nejčastěji označovaný jako klasik, má pero dlouhé přesně tak, aby zapadlo do drážky beze zbytku. Tento typ pak mívá buď spoj přiznaný, při kterém jsou hrany palubek mírně zkoseny tak, aby mezery mezi jednotlivými deskami byly na první pohled viditelné, nebo nepřiznaný, při jehož použití na sebe palubky dosednou jen s minimálně viditelnou spárou. Spáry je také možné překrýt lištami. Nepřiznané spoje se používají vždy u podlahových palubek a užitím tohoto typu při obkladu dosáhneme jednolitého povrchu obložené stěny.

Podlahové palubky se nejčastěji prodávají v tloušťce od 24 do 28 milimetrů, jejich použití pro obklady není vyloučeno, ale v mnoha případech by bylo zbytečně nákladné. Obkladové palubky pak bývají na trhu nejčastěji o síle 12 až 19 milimetrů. Lze je klást i na podlahu v méně užívaných místnostech, například v ložnicích. Na venkovní obklady fasád či dotvoření exteriéru se doporučuje použití palubek podlahových a velmi zajímavou variantou jsou palubky s fasádním profilem, které jsou na obou stranách zkosené pod úhlem 45 stupňů.

www.mojepalubky.cz, www.hausner.cz, www.palubky.name

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, JAROSLAV HEJZLAR, PAVEL VESELÝ
KRESBA: PETR ŽIVNÝ

Na pero a drážku