Zahradní nábytek
Nábytek je důležitou součástí každé zahrady. Chceme, aby byl pohodlný, praktický, kvalitní i zajímavý, ale také takový, jehož údržba nebude náročná.
Židle, stolky, křesla, lavice nebo třeba houpačky lze sehnat v mnoha tvarech a z různých druhů materiálů, jako je například dřevo, kov, litina, plast, proutí, umělý a přírodní ratan. A ještě nesmíme zapomenout zmínit, že se dělá v různých kombinacích – kov a dřevo, kov a textil, kámen se dřevem či kov se sklem. Zkrátka a dobře, je z čeho vybírat.
Co se týče typů, je jeho nabídka také hodně rozmanitá. Zakoupit můžeme židle s područkami, polohovatelná křesla, lavice s opěradlem i bez, lehátka s kolečky na popojíždění nebo praktický skládací nábytek.
Dřevěný nábytek
Z tuzemských dřevin je k vidění nábytek z dubu, buku, smrku, borovice, jasanu nebo z houževnatého a rychle rostoucího trnovníku akátu.
Z těch cizokrajných je to bambus a poslední dobou velmi oblíbený teak, ale i další dřeva. Teak je tropický strom pocházející z deštných lesů jihovýchodní Asie, kde se z něj vyrábí nejen nábytek, ale i staví domy. Má krásnou medovou až načervenalou barvu, kterou můžeme ještě zvýraznit pomocí teakového oleje. Dřevo z teaku je pro výrobu venkovního nábytku využívané zvláště kvůli odolnosti vůči vlhkosti, hnilobě, plísním a škůdcům, navíc si žádá minimální nároky na údržbu. Židle či stolky z této dřeviny jsou tedy vhodné k celoročnímu používání, snáší dobře střídání vlhkého a suchého podnebí, a dokonce se ho nemusíme bát umístit ani k bazénu, kde jiné druhy dřeva trpí.
Materiál je to sice odolný, ale pokud chceme dlouhodobě udržet jeho barvu, budeme mu muset věnovat alespoň trochu péče a jednou za čas ho vyčistit a přetřít. Jinak se může stát, že se z načervenalé barvy stane stříbrno-šedá patina.
Spolehnout se můžeme také na severskou borovici, která roste v drsných podmínkách za polárním kruhem a vydrží téměř všechno. Nevadí jí déšť ani vítr a mile nás překvapí i cenou, která je nižší než u nábytku z teaku.
Nábytek z výpletu
Na proutěný nábytek si musíme dát pozor a to doslova. Láká nás svým romantickým vzhledem, ale nemůžeme ho nechat v zahradě stát dlouho. Za prvé trpí povětrnostními vlivy a za druhé se na něm rády usazují plísně a houby, takže je vhodný spíše na zastřešenou terasu nebo do zimních zahrad, kde nebude vlhnout.
Přírodní ratan je vyroben ze vzdušných kořínků liány Calamus rattan, má malou hmotnost, takže ho lze snadno přemísťovat po zahradě podle potřeby. Z přírodních materiálů se ještě používá banánové listí. To se suší a smotává do pevných provazů, ze kterých se poté nábytek dělá.
Umělý výplet je dokonalé napodobení přírodního výpletu, který má ale mnohem větší odolnost než přírodní. Kostra takového nábytku je buď ze dřeva, nejčastěji však z hliníku nebo z duralu.
Plastový nábytek
Sice není tak estetický jako ostatní varianty, ale co si budeme povídat, svůj účel splní také a mezi jeho přednosti patří nízká cena. Při koupi bychom měli dbát na to, abychom se cenou nenechali ošálit a nekoupili příliš měkký plast. Ten se snadno poškrábe a nevydrží velkou zátěž, proto bychom koukat po nábytku z tvrzeného plastu.
Kovový nábytek
Tento druh volíme pro jeho dlouhou životnost, ale i nadčasovost a v neposlední řadě i proto, že se jednoduše kombinuje s ostatními materiály. Na litinový, ocelový či hliníkový je dobré pořídit polstrování, které zajistí pohodlné posezení.
V poslední době se oblibě těší zahradní nábytek z duralu – slitiny hliníku a mědi –, protože je pevnější a tvrdší, i když je oproti čistému hliníku o něco těžší. Je tedy téměř nezničitelný a některé výrobky mají dokonce termopovrch zajišťující, že se ani na prudkém slunci nerozpálí. Kovový nábytek je také často k vidění v kombinaci s textilem, který může být vodoodpudivý.
Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem