Zařizujeme pracovnu či ateliér
Víkendové bydlení nám může poskytnout velkorysé možnosti realizace našich koníčků, na něž doma nebývá čas, natož místo. Stačí celkem málo, abychom si pro ně vytvořili ideální prostor.
Máme-li na výběr, měli bychom si promyslet, případně se poradit s odborníkem, jaký prostor v chatě, chalupě nebo ve vedlejších objektech by byl pro tu kterou činnost ideální. Jiné požadavky budeme mít na klasickou pracovnu, jiné na šicí koutek a zcela odlišné, budeme-li se v něm chtít věnovat umělecké činnosti.
Co si žádá pracovna
Nejméně nároků si klade pracovna, v níž budeme používat jen počítač, notebook apod. Tady nás bude zajímat zejména to, abychom měli dostatek elektrických zásuvek a internetové připojení, v monitoru se neleskla okna, ale zároveň abychom dobře viděli na klávesnici, případně tiskoviny, z nichž budeme čerpat informace. Při činnosti, na níž se musíme soustředit, pracovnu nesituujeme na komunikační křižovatku domu, do místností s okny k hlučným sousedům či na frekventovanou ulici. Když v pracovně nebudeme trávit mnoho času, nemusí mít za každou cenu ani přirozené osvětlení, stačí vhodná pracovní lampa.
Pokud budeme pracovat více hodin denně, neměli bychom na denní světlo rezignovat. Současně nám okno poskytne možnost čerstvého vzduchu, který je nejúčinnější proti únavě, a také pohled do zeleně pomůže unaveným očím, zlepší náladu, přinese inspiraci.
Pracovní stůl a židle nebo křeslo v souladu s ergonomickými požadavky jsou samozřejmostí. Potřebnými se stanou úložné prostory, jejichž objem závisí na konkrétní pracovní náplni.
Chybět by nemělo pohodlné posezení, lenoška, na níž se dá odpočívat nebo v klidu uvolněně přemýšlet. Barevné ladění celého interiéru by mělo být povzbuzující, ale nikoliv rozptylující. Teplá podlaha zajistí, že při dlouhotrvajícím sezení nenastydneme od nohou, službu splní i kusový koberec pod pracovním stolem.
Kde se dobře šije
Místnost pro ruční práce, jako je šití, pletení a třeba i tkaní, které je s chalupami historicky spjato, výroba šperků apod. může být prakticky kdekoliv. Místnost by měla být samozřejmě celoročně suchá, aby nám látky i výtvory neplesnivěly.
Denní světlo nám dává jistotu autentičnosti barev látek a přízí. Požadavky tu budou na prostor pro střihací stůl, tkalcovský stav, šicí a vyšívací stroje, látky atd. Dobrá lampa, třeba i kombinovaná s velkou lupou usnadní navlékání jehel či kompletaci šperků.
Na podlahu použijeme hladkou krytinu, pokud možno beze spár, abychom snadno smetli všechny odstřižky a nitě, které na ní při práci napadají.
Okna pro světlo i inspiraci
Světlo je naopak primární při budování ateliéru, ať malířského, sochařského nebo fotografického. Charakteristická jsou pro ně šikmá střešní okna či prosklené stěny, jejich orientace na sever zajišťuje tvůrčímu prostoru přirozené, stálé a rozptýlené světlo. Pro malíře, kteří pracují spíše v noci, je důležité rozptýlené umělé osvětlení v přirozeném barevném spektru. Dobrým pomocníkem zejména pro drobnou kresbu a malbu, ale i modelování, je kloubová pracovní lampa.
Pokud pracujeme s olejovými barvami, budeme potřebovat dobře větratelný prostor. Neupřednostňujeme-li tvůrčí nepořádek, odolná a dobře omyvatelná krytina je jasnou volbou, nehořlavá pak jednoznačně tam, kde se bude pracovat s otevřeným ohněm, například při svařování.
Sochařský ateliér bychom měli situovat spíš do přízemních částí budov, bývalých hospodářských stavení apod. Když se budeme chtít pustit do větších děl, velká vrata nám značně zjednoduší jejich stěhování.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem