Rolády a roládky
Zajímavou úpravu masových, sýrových, zeleninových i cukrářských výrobků představují rolády.
V roládách je chuť základní suroviny – masa, sýra, zeleniny či těsta – doplněna o další chutě v podobě náplní. Ty mohou pokrm různě proměňovat. I na pohled vypadají řezy rolády na talíři velmi efektně.
Nejčastěji připravujeme masové rolády. Použít na ně lze téměř jakékoliv maso, i mleté, kterému můžeme dát podobu většího plátu, abychom ho dokázali po naplnění srolovat. Na kuřecí roládu koupíme celé kuře, které vykostíme. Špalík vepřového, hovězího, telecího i dalších druhů masa upravíme do plátu tak, že maso nařízneme třikrát proti sobě a paličkou na maso vyklepeme do slabšího plátu. Ten okořeníme, potřeme připravenou náplní, srolujeme a zajistíme párátky, jehlami, svorkami nebo omotáme nití. Do náplní se hodí uzeniny, sýry, houby, zelenina, vejce, ale třeba i sušené ovoce. Roládu můžeme péct v troubě, nebo na plotně opéct a pak dusit. Z ryb a zeleniny většinou upravujeme menší závitky, podle velikosti použité suroviny.
I oblíbené sladké rolády, především z piškotového těsta, plníme nejrůznějšími šlehačkovými, tvarohovými či sněhovými krémy a ovocem. Vytvořit tak můžeme lehčí i kaloričtější moučníky. Při pečení je velkým pomocníkem pečicí papír, při rolování upečeného plátu těsta nám zas pomůže utěrka.
Kuřecí roláda se zeleninou
1 kuře, 40 g tvrdého sýra, 3 snítky petrželové natě, 1 menší červená a zelená paprika, 3 lžíce sterilovaného hrášku, 1 vejce, mletý bílý pepř, sůl
Z vykostěného kuřete uděláme plát, osolíme ho a posypeme nastrouhaným tvrdým sýrem, nasekanou petrželovou natí a mletým bílým pepřem, zelenou a červenou paprikou nakrájenou na malé kostičky a přecezeným sterilovaným hráškem. Nakonec polijeme rozšlehaným vejcem. Maso svineme a roládu převážeme nití. Povrch mírně osolíme, pokapeme olejem, trochu podlijeme vodou a dáme do trouby péct.
Sýrová roláda
300 g sýru cihla, 150 g pikantního salámu, 150 g žervé, 2 lžičky uvařené kávy, špetka skořice, 1 červená paprika, usekaná petrželka, 1 vejce, 50 g taveného sýru
Smícháme žervé s kávou, přidáme skořici, nasekané vařené vejce a tavený sýr. Promícháme, přidáme kostičky papriky. Připravíme si sýrový plát: do vroucí vody dáme zavázaný mikrotenový sáček s tvrdým sýrem. Necháme, až sýr zvláční. Pak vyválíme plát, poklademe plátky salámu, potřeme připravenou náplní, posypeme petrželkou a stočíme. Zabalíme do alobalu a dáme na den do chladničky ztuhnout. Pak krájíme na plátky, podáváme samostatně nebo na chlebíčcích, potřených lučinou.
Králičí roláda
králičí zadek, 3 stroužky česneku, 1 cibule, 150 g špenátových listů (i zmrazených), 100 g slaniny, 3 dl vývaru, 1 lžíce hladké mouky, muškátový oříšek, 1 lžíce másla, sůl
Maso vykostíme, nařízneme, abychom vytvořili plát, nebo nakrájíme na menší plátky, a naklepeme. Lehce osolíme. Na pánvi necháme rozpustit na kostičky nakrájenou slaninu, podusíme na ní drobně nasekanou cibuli, plátky česneku a přidáme špenátové listy. Osolíme a okořeníme strouhaným muškátovým oříškem. Podušenou směs rozdělíme na plát masa, ten stočíme a převážeme nití. Roládu opečeme na másle, zalijeme vývarem a upečeme v troubě.
Roládky z pangasia
800 g filetů z pangasia, sardelová pasta, 1 lžička plnotučné hořčice, 200 g filetů z lososa (bez kůže), 8 delších plátků slaniny, 1 cibule, 100 g másla, 1 lžíce oleje
Z pangasia nařežeme 8 plátků a potřeme je směsí sardelové pasty s hořčicí. Z lososa nakrájíme 8 špalíčků, které zatočíme do plátků z pangasia. Roládky ovineme slaninou a spíchneme párátkem. Cibuli nasekáme na drobno a dáme do máslem vymazané zapékací nádoby. Roládky prudce osmažíme na rozehřátém oleji na pánvi, přeložíme do pekáčku s cibulí a přelijeme výpekem. Podlijeme trochou vody, přikryjeme a 20 minut pečeme v troubě při 180 °C. Během pečení poléváme výpekem. Po 20 minutách odkryjeme a ještě chvíli pečeme, dokud slanina nezčervená. Podáváme s bramborovou kaší a zeleninovým salátem nebo se sladkokyselou okurkou.
Piškotová roláda
4 vejce, 150 g cukru, lžíce vanilkového cukru, 75 g hrubé mouky, 75 g škrobové moučky, 3 lžíce cukru; náplň: ovocný džem nebo 0,4 l šlehačky a 200 g malin
Z bílků, 75 g cukru a špetky soli ušleháme pevný sníh. Žloutky, zbylý cukr a vanilkový cukr utřeme do pěny. Vmícháme do ní mouku, škrob a nakonec sníh. Těsto rozprostřeme na plech, vyložený papírem na pečení. V troubě vyhřáté na 220 °C pečeme na horní příčce 8 až 10 minut, až je piškot zlatožlutý. Velkou vlhkou utěrku posypeme dvěma lžícemi cukru a vyklopíme na ni piškotovou placku. Odstraníme papír na pečení. Pomocí podložené utěrky placku srolujeme. Připravíme si náplň: do ušlehané šlehačky vmícháme nakrájené ovoce. Nebo použijeme pikantní džem. Piškotovou placku rozbalíme, potřeme náplní a znovu stočíme.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ