Komfort s peletami
Dosluhuje vám starý kotel na uhlí? Vytápíte chatu nebo chalupu přímotopy, což vám leze stále více do peněz? Unavuje vás zpracování dřeva a nutnost pravidelného přikládání do kamen? Zkuste to s krbovými kamny na pelety.
Ikdyž to na první pohled není zřejmé, jsou krbová kamna na pelety zcela odlišná od kamen na dřevo. Topivo, vytvořené z téže suroviny, se v nich spaluje přesně dávkované a za optimálních spalovacích podmínek. Pokud máte obavu ze znečišťování životního prostředí, můžete být klidní – pelety jsou granule lisované z pilin do potřebné tuhosti a neobsahují žádná pojiva.
Krbová kamna spalující pelety vytápějí prostor sáláním i prouděním. Sálají prosklenými dvířky i svým povrchem, ohřátý vzduch je navíc vháněn ventilátorem přes tepelný výměník nebo dvojitý plášť kamen do místnosti.
Kmání jsou i peletová kamna s rozvody teplého vzduchu do dalších místností, popřípadě kamna s teplovodním výměníkem, která lze jednoduše připojit i na stávající radiátory či podlahové topení.
Zásobník pelet o kapacitě minimálně 15 kg je součástí kamen. Při denní spotřebě zhruba 5 až 7 kg se pelety doplňují jednou za dva až tři dny. Užíváte-li stavení víkendově, stačí naplnit zásobník vždy jen při vaší návštěvě. Řídicí jednotku kamen je možné ovládat i na dálku, takže přijedete vždy do příjemně vytopeného prostředí.
Jak kamna fungují
Při povelu z ovladače v místnosti nebo z mobilu se kamna zapnou a šnekový podavač začne podávat peletky ze zásobníku do hořáku, kde se elektronicky zapálí. To trvá 5 – 10 minut. Po ohřátí tělesa kamen sepne cirkulační ventilátor, který v zadní spodní části nasává přes mechanický filtr chladnější vzduch od podlahy, ohřívá jej a vyfukuje zpět do místnosti. V určenou dobu a při dosažení nastavené teploty se výkon sníží nebo topení vypne, abychom prostor nepřetápěli. Spaliny pomáhá odvádět spalinový ventilátor, takže odpadají problémy s komínovým tahem. To umožňuje použít tato topidla v podkroví a všude tam, kde není komínový tah, potřebný pro klasická kamna.
Popel se z krbových kamen na pelety vybírá podle intenzity topení jednou za tři dny až týden. Jednou za rok, vždy po topné sezóně, je třeba vyčistit spalinové cesty a zkontrolovat těsnost. Pro odkouření se instalují ocelové kouřovody o průměru 80 mm, komín může být jakýkoliv. Výhřevnost dřevních pelet činí 18 – 19 MJ/kg, což je v žebříčku paliv řadí mezi černé a hnědé uhlí; vzhledem k množství popela 0,5 – 1 % však mají mnohem vyšší účinnost spalování než například uhlí, kde pevný odpad může činit až 30 %.
Výrobci přicházejí každý rok s novými typy a tvary. Ke krbovým kamnům tradičního vzhledu, ať už je jejich opláštění ze smaltovaného plechu, mastku nebo keramických panelů s tepelně izolačními vlastnostmi, přibyly v posledních letech také typy podobající se krbům.
TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
Vybíráte nová peletová kamna? Kamna na pelety za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/peletova-kamna