Zahřejí na těle i na duši
Bezpochyby vás napadne, že jde o klasická kachlová kamna, z nichž sálá teplo, prohřívající nás podobně jako sluníčko. Nejste daleko od pravdy: panely, které mají už ve svém názvu slůvko „sálavé“, přinášejí stejnou tepelnou pohodu.
Připomeňme si, že sálání je elektromagnetické vlnění, rozkmitávající molekuly látek okolních předmětů, které se svým pohybem a třením zahřejí. Díky tomu sálavé panely ohřívají všechny okolní předměty a teprve od nich se oteplí okolní vzduch. Ten bývá vždy o 1–2 °C chladnější.
Nabídka sálavých panelů je v současné době široká. Někteří výrobci nabízejí na povrchu ocelový plech, další skleněné tabule v různých barevných tónech, pěkné jsou i sálavé panely, akumulující teplo do mramoru nebo žuly. Velmi efektní jsou panely, které si můžete pověsit na stěny jako obraz.
Vytopí celý dům
Sálavé panely jsou samozřejmě příjemné na přitopení v přechodných obdobích. Díky tomu, že rychle ohřívají okolní předměty včetně stěn, jsou vítané i v chatách a chalupách, po zimě často navlhlých a syrových. Některé typy však jsou schopny vytápět celý objekt, a to efektivněji než přímotopy, zemní plyn nebo i akumulační kamna.
Jde například o infrapanely Wellina, v jejichž akumulačním jádru je zalisováno speciální patentované karbonové vlákno, které má vysokou účinnost a prakticky nulové hodnoty elektrosmogu.
Povrch panelu tvoří emailová ocel, ulehčující sálání tepla. Je dokonale hladký, snadno se čistí a odpuzuje prach. Proto se tyto panely, vyráběné v tloušťce pouhých 1,4 cm, hodí i tam, kde žijí alergici, nebo na druhé straně do prašného prostředí.
Po zapnutí dosahují infrapanely Wellina rychle teploty okolo 95 °C, která je pro sálání optimální (vzhledem k nízké tepelné vodivosti povrchu však nehrozí popálení). Jakmile se dosáhne termostatem určené pohody v místnosti, příkon se vypne. A když teplota klesne, automaticky se panel opět zapne, čímž se snižují náklady na vytápění. Způsob regulace umožňuje nastavit teplotu optimální pro každou místnost. Jde o moderní topení, takže i pomocí mobilu nebo počítače.
Kam s nimi?
Pro sálavé panely není nejvhodnější místo pod okny. Nejlepší je, umístíme-li spodek rámu zhruba do výšky 1,5 metru od podlahy, aby mohly rovnoměrně sálat do celé místnosti. Montáž je podobná jako u přímotopů, přípojku je možné skrýt za obrazem. Zapojení by zvládl i šikovný kutil.
Pokud však chcete vytápět sálavými panely celý dům, vyplatí se porada s odborníkem. Vezmeme-li v úvahu pořizovací a provozní náklady, odhadují odborníci návratnost pouhých pět let. Jednoduchá instalace, snadná obsluha a čisté, zdravé životní prostředí jsou bonusem navíc.
www.usby.cz, www.sunnyhouse.cz, www.kopriva.cz, www.topimeobrazy.cz
TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: WELLINA