Nezdolná a zdravá chudobka
V květomluvě sedmikráska vyjadřuje čistotu a dětskou nevinnost. Ve skutečnosti je v ní léčivá síla na mnohé neduhy.
Dříve lidé věřili, že první tři sedmikrásky, které na jaře naleznou, mají nejsilnější léčivou moc a budou je po celý rok chránit před horečkou, bolestmi zubů a také před zlými pohledy. Sedmikrásky nasbírané na svatého Jana mezi pravým polednem a třináctou hodinou, což je čas, kdy je slunce nejvýše na obloze, měly zase držiteli zajistit štěstí při veškerém jeho konání.
Podupaná, ale nezlomená
Devaterník, babička, hladověnka, jiskérka, husí kvítko, chudobka, to jsou některé z lidových názvů, které si vysloužila sedmikráska chudobka (Bellis perennis). Bellus, od něhož je pojmenování sedmikrásky odvozeno, v latině znamená pěkný, líbezný, perennis vytrvalý. Per je přes a annus rok, což vyjadřuje fakt, že sedmikráska kvete po celý rok, nevadí jí totiž teploty do minus 15 stupňů. Ti, kteří se občas podivují nad tím, že v prosinci nalezli kvetoucí sedmikrásku a posílají záběry do médií, zřejmě chyběli na hodinách botaniky.
Mnozí, především zahrádkáři a ti, kteří touží po bezchybném anglickém trávníku, nemohou této skromné a nenáročné rostlince přijít na jméno, protože mají pocit, že jim kazí pažit, když z něj tu a tam vykukují bílá či narůžovělá kvítka. Sedmikráska je dost sveřepá, a když si nějaké místo oblíbí, nechce se ho jen tak vzdát. Navíc je to jedna z mála, pokud ne jediná květina, která se vždy znovu napřímí, ať je sešlapána sebevíc.
Jak je malá, tak je šikovná
Ačkoliv je proti jiným květinám celkem nevýrazná a malá, její přínos pro tělo i duši je velký, což je „… důvod, proč nechal Stvořitel vyrůst takovou záplavu těchto kvítků“, tvrdil už v 17. století anglický botanik, lékař a astrolog Nicholas Culpeper.
Sedmikráska chudobka obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, slizové a minerální látky, malé množství éterického oleje, organické kyseliny a vitamin C. Kombinace těchto látek při vnitřním užívání uvolňuje úporný zahleněný kašel, povzbuzuje látkovou výměnu při kožních problémech a poruchách látkového metabolismu (mléčná krusta a ekzémy), pomáhá při poruchách trávení. Sedmikráska je, stejně jako například kopřiva, také velice vhodná bylinka k pročišťovací kúře. Obklady ze sedmikrásky mírní následky podvrtnutí nebo natažení šlach a čerstvý rozemnutý list rostlinky nanesený na hmyzí bodnutí, menší ranky nebo modřiny urychluje hojení.
Nejvhodnější období, ke sběru listů a květenství sedmikrásky chudobky k využití v jak čerstvém, tak i sušeném stavu, je od března do září; v té době má nejvyšší obsah účinných látek.
Chudobka na talíři
Sedmikráska patří ke květinám vhodným ke konzumaci a jídlo na talíři nejen ozdobí, ale také mu dodá jemnou ořechovou příchuť. A nejen to; sto gramů čerstvých listů a květenství obsahuje 87 mg vitaminu C, 600 mg draslíku, 190 mg vápníku, 33 mg hořčíku, 88 mg fosforu a 2,7 mg železa – takové množství vitaminů a minerálních prvků v jedné rostlince těžko najdete. Sedmikrásku lze přimíchat do zeleninových salátů nebo kvítky posypat čerstvý chléb namazaný máslem nebo tvarohem – je to rychlé, chutné, zdravé a květinkový krajíc potěší i oko.
Listy se dají připravit také jako špenát, ale na jednu porci, natož na várku pro celou rodinu, je jich zapotřebí opravdu hodně.
Máte-li rádi kapary, můžete si vyrobit neméně chutnou, ale mnohem levnější sedmikráskovou variantu. Dvě hrsti poupat chudobky posypte čajovou lžičkou soli a nechte působit zhruba čtyři hodiny. Poté poupata asi deset minut povařte se 125 ml octa a ještě horké nalijte do menších čistých lahviček. Takto připravené kapary můžete začít konzumovat po dvou týdnech. Hodí se například k vařeným vejcím, k pokrmům z ryb, do těstovin nebo k sýrům a tak dále.
A když budete chtít dětem předvést kouzlo, nasypte do horké polévky několik sedmikráskových poupat, která se před očima užaslých strávníků rozvinou do květů. Možná pak snědí i polévku, kterou jinak nejedí.
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock