Možnosti korkové podlahy
Firmy, které korkové podlahy prodávají, ohlašují renesanci tohoto zajímavého přírodního materiálu v podlahářství. Je tomu opravdu tak? A obstojí podlaha z korku na chalupě či v chatě?
Zajímavé struktury korkové podlahy leckoho upoutají a přivedou k úvahám o zakomponování tohoto typu podlahové krytiny do interiérů chalup či chat. Korkové podlahy však provází ne zrovna dobrá pověst o jejich malé trvanlivosti a náchylnosti k snadnému poškození.
Výrobci však tvrdí, že to je minulost. Používají se nové povrchové úpravy, například takzvaná WRT či HPS úprava s přísadou keramických mikročástic.
S takovou úpravou garantují výrobci životnost podlahy až dvacet let, tedy třikrát delší než v minulosti. Výrazného zlepšení trvanlivosti a odolnosti korkové podlahy lze docílit i použitím dvousložkových laků k úpravě jejich povrchu.
Lak, olej či fólie
Korkové dlaždice v přírodních i barvených variantách mají přinejmenším několik dobrých vlastností. Jsou příjemné na dotek a vytvářejí dojem hřejivé podlahy. Vydrží minimálně stejnou dobu, jako ostatní druhy podlah. Jsou vyrobeny z přírodního a obnovitelného zdroje, jsou ekologické, antistatické a vhodné pro alergiky. Mají dobré izolační vlastnosti a tlumí hluk. Dobře se s nimi pracuje, což při kladení podlah oceníte zvláště v místech nejrůznějších nepravidelných rohů nebo v případě, že je potřeba podlahu přizpůsobit výklenkům, trubkám či schodům. Jednou z ceněných vlastností korku je i tvarová paměť, což znamená, že když korkový povrch zmáčkneme, po čase se sám vrátí do původního tvaru.
Na trhu jsou nejčastěji k dostání podlahy o síle 3 až 6 milimetrů. Silnější korkové dlaždice samozřejmě víc vydrží, jsou však dražší. Vedle už zmíněných speciálních povrchových úprav se dodávají dlaždice olejované, lakované či potažené vinylovou fólií.
Další možností volby jsou korkové plovoucí podlahy. Nelepí se jako dlaždice, ale pracuje se s nimi tak jako s plovoucími podlahami z jiných materiálů. Vyrábějí se o síle 10 až 12 milimetrů s nejrůznějšími úpravami povrchů, přičemž nejlevněji vyjdou podlahy neupravené. Ty lze buď voskovat, lakovat, olejovat nebo barvit a skýtají tak příležitost pro nejrůznější kreativní úpravy.
Vyměnit nebo opravit?
Majitelé chat či chalup s letitými korkovými podlahami často stojí před úvahou, zda více či méně poškozenou podlahovinu měnit, nebo se ji pokusit zachovat a opravit. Korkové podlahy je samozřejmě možné rekonstruovat a nemusí to být ani příliš nákladné.
Korek je náchylný především k poškození nejrůznějšími rýhami a vrypy a když se to stane, je nutné zbrousit lak po celé ploše podlahy a nanést ho znovu. Pokud se rozhodnete vybrousit a přelakovat pouze poškozené místo, počítejte s tím, že takový zásah bude na podlaze výrazně vidět. Jestliže je podlaha ochozená a opotřebovaná léty provozu, celkové vybroušení a přelakování jí rovněž může výrazně pomoci. Speciální laky na korkové podlahy jsou odstupňovány podle předpokládané zátěže. Platí, že litr laku vystačí zhruba na deset metrů čtverečních a není-li podlaha poškozená opravdu extrémně, stačí po vybroušení jedna vrstva laku. Více vrstev zvláště v exponovaných místech však samozřejmě nic nepokazí.
Je rovněž dobré vědět, že rozhodneteli se podlahu z korku vyměnit za novou z téhož materiálu, je možné lepit korkové dlaždice na původní korkovou podlahu.
Korek a vlhké prostředí
Dojem, že korek není příliš vhodnou podlahovinou do koupelen či kuchyní, je podle výrobců a prodejců těchto podlah jen mýtem. Korkové podlahy jsou naopak do takových prostor vhodné, protože se dobře vytírají, snadno čistí a tvoří příjemný povrch pro dotek bosou nohou. Předpokládá se ovšem, že jsou kvalitně nalakované i ve více vrstvách a zvláště v koupelně je třeba klást důraz na kvalitní utěsnění spár dříve, než se položí lišty.
Do sklepů a suterénů pak odborníci obvykle doporučují korkové plovoucí podlahy, kladené na beton, izolovaný vložkou proti vlhkosti. Jestliže mají být ve sklepních místnostech korkové dlaždice, je nejvhodnější izolovat beton protivlhkostní vložkou, na ni položit podlahu z překližky a na tu pak lepit korkové dlaždice.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: PROFIMEDIA.CZ, SHUTTERSTOCK, LIKOR