Pomáháme imunitě
Máte strach z kašle, rýmy či nepříjemné virózy? Nasaďte včas prevenci v podobě beta-glukanu.
Na trhu jsou přípravky izolované z hub, především z hlívy ústřičné, ale i kvasinek, mořských řas, obilí atd. Glukany získané z hub mají ale nejvyšší kvalitu. Doporučená denní dávka beta-glukanů je 200 – 300mg. Při prvních příznacích angíny ji lze směle zvýšit i na dvojnásobek. Důležité je vybrat si glukan dostatečně kvalitní, podstatná je jeho čistota. Nejúčinnější preparáty jsou připravovány extrakcí za studena. Nemusíte kupovat ten nejkoncentrovanější a nejdražší (či naopak nejlevnější) preparát, zajímejte se však o jeho čistotu a způsob přípravy. Vyhněte se kombinovaným preparátům, biologické účinky glukanu zvyšuje pouze vitamín C a resveratrol.
Vedle povzbuzujícího vlivu na imunitu dokážou extrakty z hub (či kvasinek) snižovat cholesterol a krevní tlak, přispívat k normalizaci krevních cukrů, potlačovat růst některých bakterií a virů. A v neposlední řadě zlepšují reakci organizmu na stres.
Vnímavým Řekům prý dávaly houby sílu k boji, indiánům pomáhaly vstoupit do země duchů, Římané v nich viděli jídlo bohů. Pro Číňany byly elixírem života. Užívaly se čerstvé či sušené, chorošovité druhy se polykaly v podobě sušeného prášku, výluhu nebo čaje. Nejslavnější z děl o tradiční čínské medicíně (vyšlo v roce 1578) obsahuje popis dvaceti druhů léčivých hub – patřila k nim hlíva ústřičná, ucho jidášovo, václavka, hadovka a především houževnatec jedlý, shiitake.
Ohodně později se léčivé houby osvědčily v Hirošimě a Nagasaki. Ukázalo se, že dokážou částečně zmírnit následky záření a někdy i brzdit aktivitu některých nádorů. Nicméně až biochemické výzkumy posledních dvaceti let prokázaly chemické složení a biologické mechanizmy léčebného působení hub.
Aktivní glukany
Glukany jsou veliké molekuly (polymery) složené z množství jednoduchých sacharidů (cukrů) – glukózových jednotek. Glukany aktivují buňky zajišťující vlastní přirozenou imunitu organizmu (makrofágy, mikrofágy, leukocity, lymfocity). Zvýšeným přísunem glukanů dochází k mnohonásobně zvýšené aktivitě těchto buněk, a tím i ke zrychlenému odstraňování škodlivin z těla (toxinů, alergenů, cholesterolu, metabolitů, zdraví málo prospěšných zbytků ze stravy a léčiv). U nás nejrozšířenější jsou přípravky, jejichž základem je glukan izolovaný z kvasinek Saccharomyces cerevisiae či z hlívy ústřičné.
Preparáty z hub
Na světě existuje asi 10 tisíc hub viditelných okem. Dva tisíce se považují za jedlé, tři sta druhů za léčivé, přibližně z dvaceti druhů se připravují houbové preparáty.
Čistých preparátů, získaných z hub a užívaných jako léky, je jen několik: je to lentinan (izolovaný z plodnic i z podhoubí houby shiitake), schizophyllan (z klanolístky obecné) a krestin (z outkovky pestré). Nejznámější je lentinan (PKS), což je velmi čistý polysacharid.
V Japonsku je lentinan už 20 let registrovaný jako lék prospěšný pro zvýšení imunity, užívá se i jako ochrana před vyčerpáním a přepracováním, případně při chronickém únavovém syndromu. Mezi Japonci je rozšířen názor, že pravidelná konzumace shiitake prodlužuje život. Snad i proto je v těchto zemích tak oblíbená v kuchyni. Pro zajímavost, v Japonsku se pro stabilizaci krevního tlaku doporučuje jíst 8 až 10 plodnic denně.
Zdroje glukanů
Počátky výzkumu beta-glukanů spadají do 60. a 70. let minulého století a lze v něm vystopovat dvě linie, vycházející z odlišných východisek. První probíhala v USA a v Evropě, druhá v Asii, především v Japonsku.
Výzkum beta-glukanů v euroamerickém prostředí se zaměřil na poznatky o imunomodulačním účinku polysacharidů izolovaných ze stěn pekařských (pivovarských) kvasinek (Saccharomyces cerevisiae), které jsou v naší civilizaci běžně k dispozici. Jako účinná složka byl identifikován beta-glukan. V asijské medicíněmá naopak velmi dlouhou tradici konzumace léčivých hub, které tu jsou dostupnější nežli u nás. Japonský výzkum se proto pře-devším zabýval zkoumáním hub a jejich účinků. I oni dospěli k tomu, že zdrojem nespecifické imunomodulace houbových preparátů je beta-glukan.
Každá umí něco jiného
Houby, které rostou na dřevě či slámě, mají unikátní enzymatické vybavení, kterým dokážou využívat pro většinu organizmů „nestravitelnou“ dřevní hmotu (a v ní obsaženou celulózu a lignin) ke svému životu. Lidová zkušenost vypozorovala a vědecký výzkum potvrdil, že „žravé“ enzymy dřevožravých hub umí rozložit i jiné organické látky, kontaminující životní prostředí.
Zdá se, že každá z těchto hub umí něco jiného a pracuje po svém. Například lesklokorka lesklá, která je v jihovýchodní Asii ceněná jako jedna z nejvýznamějších léčivých hub, prokazatelně umí brzdit růst obávané bakterie Helicobacter pylori, která způsobuje záněty žaludku a žaludeční vředy.
Existují ale i cereální beta-glukany. Jsou součástí buněčných stěn a jsou obsaženy v obalových vrstvách ječného, ovesného, rýžového či pšeničného zrna. Ve větším množství se nacházejí v otrubách, kde se jejich celkový obsah pohybuje kolem 4 – 10 procent. Jsou prospěšné k dobrému trávení.
TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: PROFIMEDIA.CZ