Specifika podkroví
Podkroví je prostor, jehož zobytnění přichází na řadu až po všech patrech pod ním. Čekají nás v něm specifické podmínky, s nimiž se při budování musíme vyrovnat.
Ideálně se v podkroví setkáme jen se šikmými stěnami, které kopírují tvar střechy. Může nás tu ale překvapit ledacos od různě tvarovaných šikmých i rovných stěn s různou výškou, přes několik úrovní podlah až po trámy krovu, které dokážou vést tím nejnevhodnějším směrem. A k tomu musíme vzít v úvahu komínové těleso, které je jen někdy postaveno pěkně u kraje střechy, většinou však prochází jejím středem.
Do prostoru pod střechou právě pro tyto zvláštní, individuální podmínky umísťujeme ložnice, kam chodíme jen přespat a přes den se zdržujeme hlavně v dolních, pohodlnějších místnostech. Při ležení v posteli totiž mnoho místa nepotřebujeme. Zázemím ložnic bývá koupelna a WC, které tu také chceme mít. I tady ovšem „bojujeme“ se šikminami. Nízké skříňky, WC, bidet nebo vana pod šikmými stěnami obvykle nevadí.
Podkroví nemusí sloužit jen na přespání, užíváme je i jinak. Bývají tu pracovny, ateliéry, čítárny, herny. To vše jsou místnosti, kde většinou zaujmeme jednu polohu, takže okolní členitý prostor s menší pochozí výškou nevadí.
Jde to, i pokud se rozhodneme pro jeden velký pokoj, který není členěn příčkami. Někdy se v něm bydlí, může ale sloužit jako meditační či relaxační místnost nebo galerie.
Vyústění schodů
Začíná se vstupem. Vstupme tedy i my. Vystoupáme po schodech a hned vidíme první specifikum – kvůli bezpečnosti je třeba kolem vyústění schodiště vybudovat zábradlí. To zabrání pádu nejen dětí, ale i dalších osob a také domácích zvířat.
Mezi okrajem schodiště a zdí je někdy pár centimetrů, které se těžko dají využít. Dekorační předměty tohle místo zabydlí, ovšem úklid ztíží.
Trámy, kam se podíváš
Jsme v podkroví, musíme tedy brát v úvahu konstrukci krovu. Čím je dům tvarovanější, tím složitější je krov. Ve starých stavbách se setkáme se sloupky, které nesou hambalky, někdy ke sloupkům vedou vzpěry a na podlaze překáží vazné trámy. Když máme štěstí a dům má modernější konstrukci krovu, můžou nás čekat nad hlavou jen příčné vodorovné trámy, kterým se říká kleštiny.
Všechny tyto prvky je nejlepší nechat být a respektovat je. Mějme na paměti, že nesou střechu a každý neodborný zásah by se mohl zle vymstít. Střecha by nám mohla doslova spadnout na hlavu, nelze bez adekvátní náhrady jen tak něco uříznout!
Podlahu můžeme mít víceúrovňovou se schůdky, někdy postačí malý stupínek. Problémem bývá, že zvýšením podlahy se sníží pochozí výška. A když vezmeme v úvahu další zmenšení pochozí výšky po zateplení střechy vrstvou izolace, může se stát, že z půdy zůstane pohodlně obyvatelná jen malá část. Zbytek s nízkou výškou pod šikmými stěnami bude sloužit na ukládání věcí.
S nízkou pochozí výškou se setkáváme i při využití prostoru nad hambalky. Obvykle se využívá jen jako příležitostné spaní pro děti nebo mladé, hbité hosty, kterým nevadí pohyb po čtyřech.
Světlo je nutné
Dalším nezanedbatelným specifikem všech půd bývá málo světla. Aby se vůbec dalo uvažovat o zobytnění, musíme ho sem přivést. Děje se to proříznutím střechy a montáží střešního okna nebo vestavěním vikýřů. Můžeme se řídit svými pocity a počet oken pouze odhadnout, pravidla jsou ale jasná. Aby se optimálně zajistil dostatek světla, měla by se plocha střešního prosklení rovnat minimálně deseti procentům plochy místnosti.
Stavba vikýře je konstrukčně náročnější než montáž střešního okna. Vyžaduje rozkrytí příslušné plochy střechy. Nejčastějším typem je sedlový vikýř, tak zvaný podávák, ale je možné volit i některý z dalších typů vikýřů: pultový vikýř, volské oko, chmelový vikýř či štičí tlama. Pro všechny platí, že se to nesmí přehnat s jejich počtem a je lepší nakombinovat vikýř a střešní okna než mít střechu rozbitou řadou vikýřů. Nevypadá to hezky!
Úložné prostory
Při zařizování podkroví se v první řadě vybavíme metrem a pečlivě si změříme, kam se co vejde. Mohou nás omezovat trámy, plocha podlahy, umístění oken, komínové těleso i šikmé stěny. Bývá to oříšek vše promyslet a uzpůsobit hladkému chodu domácnosti, ale většinou si s tím poradíme i za cenu výroby nábytku na míru.
Do nízkých bočních stěn se dají zhotovit skříňky na ukládání věcí, čímž využijeme prostor v celé jeho hloubce, někdy se sem vejde i kupovaný nábytek s malou výškou. Vyšších zdí bývá v podkroví málo a ještě je člení okna nebo dveře. Zbylé místo maximálně využijeme nábytkem vyrobeným na zakázku, který bude kopírovat všechna zkosení stěn.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Martin Mašín, Zdeněk Roller, František Vaňásek, Pavel Veselý, Robert Virt, Petr Vurma, Petr Zhoř, Petr Živný, Shutterstock a archiv firem
Specifika podkroví