Jak dobře hospodařit s vodou

Rubrika: Hospodaření

Spotřeba pitné vody se v České republice pohybuje kolem 100 litrů na osobu a den, což je číslo děsivě vysoké. Stačí neplýtvat, využívat dešťovku a spotřebu omezíme na pouhých 10 litrů za den.

Právě zmiňovaných deset litrů je v průměru potřeba na umývání nádobí, vaření a pití. Zbylých devadesát litrů připadá na ostatní činnosti, jako je splachování toalet, praní a umývání. K tomuto účelu by přitom stačila voda méně kvalitní, například dešťová. Možností, jak snížit spotřebu vody, je velká řada, některé z nich si dnes představíme.

Mytí nádobí ve dřezu je nutné
dobře zorganizovat, nejdříve sklo
a porcelán, teprve potom mastné
hrnce atd.

Základem je úspora

Úspory by měly být vždy na prvním místě, ať už jde o hospodaření s vodou v domácnosti nebo na zahradě. Navíc nám snížená spotřeba vody může přinést také nemalou úsporu financí.
Začněme v domácnosti. K umyvadlům a dřezům se vyplatí namontovat perlátory – jednoduché zařízení, které míchá vodu se vzduchem a spotřebuje se tak zásadně méně vody při umývání. Pro umývání nádobí i rukou je vhodný perlátor, který má průtok kolem 2 až 3 litry vody za minutu. Podobné doplňky mohou mít i sprchové hlavice, zde je dostačující průtok kolem 6 až 8 litrů za minutu. Pákové baterie usnadňují míchání teplé a studené vody a opět tak spoří vodu. Výhodné jsou také termostatické baterie s trvale nastavenou teplotou vody. Teplou vodu stačí ohřívat na 60 °C, teplejší není potřeba. Z hlediska úspor je dobré vědět, že čím vyšší je teplota vody, tím větší jsou ztráty v ohřívači i potrubí.
Na ohřev teplé vody je možné využít také solární systémy, kogenerační jednotky, případně kotle na obnovitelná paliva. Zapomínat bychom rovněž neměli na důležitost co nejmenší vzdálenosti vedení vody od ohřívače k místu spotřeby, neměla by překročit 2 metry.

Užitek i potěšení nabídne nádrž
na dešťovku v podobě zahradního
jezírka

Hospodárné toalety

Duální splachovače (na 3/6 litrů vody), případně splachovače se stop tlačítkem jsou už samozřejmostí. Skutečně úsporné splachovače a baterie bývají deklarované ekoznačkou EU nebo označením „ekologicky šetrný výrobek“. Přílišná úspornost zařízení však může být i kontraproduktivní, slabý proud vody neodplaví nečistoty nebo čisticí prostředky a je třeba omývání provádět déle nebo spláchnout vícekrát.
Toaleta nesmí protékat, protože může bez užitku propustit tisíce litrů vody ročně, což ale mnohdy nelze poznat. Na otestování stačí nasypat trochu neškodného potravinářského barviva nebo vodových barev do nádržky a počkat, zda se obarvená voda dostane samovolně do mísy.
Ideálním stavem je pak rozdělení pitné a užitkové vody, kdy se na splachování používá pouze voda dešťová či voda už jednou použitá a vyčištěná a pitná voda se na splachování používá pouze v období sucha. Takovýto postup ovšem vyžaduje dvojí rozvody, neboť nesmí dojít ke kontaminaci pitné vody, což je na již stojících nemovitostech záležitost vcelku nákladná.
Jistou možnost představuje komplet umyvadla a toalety, kdy voda z umyvadla putuje do nádržky, z níž je pak toaleta přímo splachována.
Samozřejmě je tu ještě varianta chemických a suchých WC, které v rekreačních stavbách mohou řešit nedostatek vody ve studnách a vody dešťové, zejména při dlouhodobém suchu.

Dešťovou vodou z barelu můžeme
s pomocí hadice rovnou zalévat

Úsporné mytí nádobí a praní

Prokazatelně nejúspornější je mytí nádobí ve dřezu. Pokud máme hodně nádobí, vyjde úsporněji jeho mytí v myčce, než když ho myjeme pod tekoucí vodou. Při výběru myčky je ovšem důležité zaměřit se na spotřebu vody a energie, i tak náklady na její provoz zvyšuje spotřeba chemických prostředků na vlastní mytí a oplachování
Značné množství pitné vody můžeme ušetřit také při praní. Stačí, když v pitné vodě proběhne jen poslední máchání, na ostatní prací cykly lze využít vodu užitkovou. K tomu je ale potřeba mít zajištěný svod dešťové vody do speciální nádrže.
Využívat můžeme i takzvanou šedou vodu. Za tu je označována voda, kterou zachytíte po osobní hygieně a mytí nádobí, a která by jinak putovala bez využití do kanalizace či septiku. Šedá voda se dá využít na splachování toalet nebo po přečištění třeba v kořenové čističce na zálivku. Vzhledem k tomu, že je částečně znečištěná, nelze ji dlouhodobě skladovat a je nutné zajistit její rychlou výměnu.

Využití dešťové vody

Zadržování dešťové vody by mělo být v dnešní době už naprostou samozřejmostí. Je možné ji uskladnit v nádržích a následně použít. Díky tomu, že se jedná o tzv. měkkou vodu, je ideální na zalévání a praní. Druhou variantou je usnadnění vsakování – jednak na zelených střechách, dále pak v „zasakovacích prohlubních“, ale také plošně na štěrkových površích, ve vegetačních tvárnicích. Zadržování vody může probíhat rovněž v zahradních rybnících, které zároveň působí blahodárně na okolní krajinu.

Text: René Flášar
Foto: Shutterstock

Jak dobře hospodařit s vodou

Jak dobře hospodařit s vodou