Dřinu nechte kultivátorům

Rubrika: Zahrada

Tyčový akumulátorový kultivátor (elektrická motyčka) GXC1000 (Black & Decker)

Zahrádkářský podzim končí rytím, hnojením a úpravou záhonové půdy. Na některé práce rýč nestačí, budeme potřebovat výkonnější techniku.

Sebelepší rýče a hrábě vystačí jen na předzahrádku. Na větší záhony nebo pozemek a na dosud neobdělanou půdu je nutné vyrukovat s elektrickou motyčkou, motorovým kultivátorem nebo s malotraktorem.

Rýče šetřící záda

Dřinu a mozoly nám ušetří nové typy ergonomických rýčů – na našem trhu od Fiskars, Gardeny a Wolf-Gartenu. Úhel násady proti broušené čepeli špičatého nebo rovného rýče o poznání sníží únavu zad a ramen, ergonomický tvar držadla zajistí pohodlné držení a plastové obložení izoluje ruku od chladu kovu. Tzv. teleskopické rýče a rycí vidle umožňují povolením křídlové matice přizpůsobit délku násady tělesné výšce uživatele. Pro rytí do hloubky volíme zašpičatělý rýč, pro zarovnávání trávníků je vhodnější plochý rýč. Na tvrdou jílovitou půdu si vezmeme rycí vidle.

Zkušení zahrádkáři si pořizují stavebnici zahradního nářadí, z nichž nejrozšířenější je Combisystem nebo Multi-star®. Na ergonomicky tvarované hliníkové, dřevěné nebo ocelové násady umožňují upnout až dvacet dalších pomocníků ke kultivaci a provzdušňování půdy – od motyček, hrábí s „klouzátky“, kypřičů s hvězdicovými koly na rozbíjení hrud až po různé ruční kultivátory s malými radličkami.

Elektrické motyčky

Na našem trhu se konečně objevily lehčí elektrické motyčky, které rotujícími noži nebo výkyvnými hroty umí nakypřit záhonovou půdu a zapracovat do ní hnůj či umělá hnojiva. Vzhledem k omezenému elektrickému příkonu se s nimi ale do těžší půdy nedostaneme, rýč v žádném případě nenahradí!

Správné „našlápnutí“ pomůže modernímu rýči zahloubit se lehce i do ztvrdlé půdy (Gardena)

Motyčka Gardenboy 400 GB překvapuje nízkou hmotností (jen 2,3 kg) a elegantním tvarem krytu pohonu z omyvatelného konstrukčního ABS-plastu. Vestavěný elektromotorek s příkonem 350 W pohání kypřicí hlavu s 6 hroty z válcované oceli. Hlava kmitá ve čtvrtkruhu sem a tam a dokáže prokypřit hlínu do hloubky 8 cm. Násadu držíme oběma rukama před sebou a výkyvy do stran záhon „řádkujeme“.

Čtyři a půl kilogramů těžká akumulátorová motyčka GXC1000 s teleskopickou tyčí a ergonomickým držadlem, do kterého se zasunuje 18 V akumulátor, se doporučuje ke kypření záhonové půdy do hloubky asi 10 cm. Po tříhodinovém nabíjení zvládneme obdělání a provzdušnění asi na 80 m2.

Elektrické kultivátory

Nástrojem této novinky jsou dva nebo čtyři nožové kotouče, poháněné jednoduchou šnekovou převodovkou elektrického motoru tak, že obracejí půdu, do které se zčásti zahrabávají a zčásti táhnou kultivátor vpřed. Uživatel vede kultivátor rozvidlenou trubkovou násadou zakončenou ergonomicky tvarovanými držadly, v pravém bývá pákový spínač jako u elektrických sekaček. Příkon 8 až 10 kg těžkého kultivátoru se pohybuje jen do 700 W, takže ani s ním se nedostanete do tvrdé jílovité půdy. Kultivátory zcela selhávají v promáčené zemině, kdy se rotující nože obalí zeminou.

Elektrický kultivátor EH 600/20 (Gardena)

Do hloubky až 18 cm záhonovou půdu prokypří a s hnojivem dobře promísí u nás nejrozšířenější elektrické kultivátory EH-600. Menší typ s párem výměnných rotujících hvězdicových nožů kypří půdu v šíři 20 cm, větší typ s rozvidleným držadlem a čtyřmi nožovými kotouči v šířce 36 cm. Kopinaté nože poháněné elektromotorem o příkonu 600 W se po zapnutí spínače na rozvidleném držadle násady samy zahrábnou do půdy a podle odporu půdy táhnou stroj dopředu. Větším kultivátorem vážícím 8 kg prokypříte během tří až čtyř hodin záhony s plochou okolo 100 m2. Podobné elektrické kultivátory nabízí na našem trhu i HECHT, Einhell a Güde v cenách okolo 2000 Kč, vyhoví však jen pro zpracovávání záhonové půdy. Náročnější úprava zeminy vyžaduje příkon nejméně 1400 W, jakým zatím vládne jen kultivátor Wolf-Garten C 30 E, který je již vybaven zadními kolečky pro lepší vedení i přepravu stroje. Vždy je nutné počítat s možnou délkou přípojného kabelu – výrobci jej nabízejí v délce do 30 m, nebo s navíječkou v délce 50 m.

Malé benzínové rotavátory a kultivátory

S potřebnou razancí až do hloubky 20 cm zahradní půdu rozmělní a prokypří jen benzínové rotavátory, kterými náš trh zásobuje zejména japonská Honda, americký Mantis, MTD, Al-Ko a naše VARI v cenách kolem 15 tisíc korun. Podle počtu namontovaných hvězdicových nožů na rotoru stroj obrací a kypří půdu v šíři 30 až 60 cm a je jimi tažen vpřed rychlostí kolem 1 km/h. Podle nastavení zadní ostruhy lze rozvidlenými řidítky nechat stroj zakousnout do plné hloubky, nebo jen zpracovávat povrch záhonu. Za hodinu tak lze zrýt a nakypřit až 800 m2 suché půdy. V promáčené jílovité půdě se ale hvězdice obalí zeminou a rotavátor ztrácí schopnost pracovat.

Při práci se lépe vedou modely se zadním kolečkem, protože umožňují měnit hloubku záběru podle přítlaku rukou na rozvidlená řidítka. Převažují snadno startovatelné čtyřtaktní motory Honda s minimem exhalací a sníženou hlučností.

„Zahradní roboty“ a minirotavátory

Aby soukromník lépe využil poměrně drahé, a jen po několik hodin ročně používané motorové pomocníky, začínají se nabízet v podobě „zahradních robotů“. Příkladem je malá „Mantisa“, pohánějící čtveřici hvězdicových nožů dvoudobým motorem s obsahem 21 cm3. Hvězdice se namontují při kypření obráceně než při pletí, k orbě lze využít přídavnou radličku. Blok motoru s litinovou převodovkou poslouží k řadě dalších užitečných funkcí, když přikoupíte různé adaptéry – provzdušňovač trávníku, nůž pro ořez trávníku, 38 cm široké hrábě, čistič spár, sazečku, nůžky na živý plot.

Kultivátor T200 se čtyřtaktním motorem Honda 1,2 kW (Husqvarna)

S potřebnou razancí až do hloubky 20 cm rozmělní a prokypří zahradní půdu tři modely minirotavátorů Honda v cenové kategorii 15 až 20 tisíc korun. Mimořádně tiché, snadno startovatelné a ekologicky čisté čtyřtakty Honda-OHV s výkonem 1,8 kW umožňují robustní litinovou šroubovou převodovkou s odstředivou spojkou kypřit nebo i obracet půdu v šířce záběru 30 až 60 cm (podle počtu nasazených hvězdicových nožů) a 17 až 30 kg těžký stroj táhnou vpřed rychlostí pomalé chůze. Při spotřebě kolem 0,6 litrů benzínu za hodinu lze s pomalu běžícím strojem za hodinu zrýt a nakypřit 500 až 800 m2 suché půdy. V příslušenství se nabízejí pomocníci na provzdušňování, vyčesávání a zarovnávání trávníků.

Traktorové víceúčelové kultivátory

Pěstitelům, farmářům, zelinářům a chalupářům s většími pozemky se vyplatí silnější kultivátory z multifunkčních stavebnic domácí značky VARI-PONY (HONDA) nebo od Mountfieldu. Mají 2 až 3 rychlosti pojezdu a zpátečku, motory o výkonu 4 až 6 kW. Připojením kol a sady závaží se promění v malotraktor, pro který si lze vybrat z bezmála čtyřiceti různých adaptérů a nástavců. Ty je podle potřeby promění ve vyorávač, plečku, bubnovou sekačku trávy, obraceč sena, zametací stroj, sněhovou frézu a další pomocníky, nebo si můžeme připřáhnout několik typů přívěsných vozíků.

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Dřinu nechte kultivátorům