Nábytkové kování
Pomocí nového kování můžeme dát nábytku jiný vzhled nebo různé skříňky sjednotit.
Nábytkové kování, to jsou především úchytky na dvířkách a zásuvkách, ale také klíčové štítky, klíče, závěsy (panty). Úchytky jsou nejvíc namáhanou součástí nábytku. Některým může dodat častý dotek lidských rukou i zajímavou patinu, ale většina spíš po letech užívání volá po výměně za nové. Novým kováním můžeme nábytek zajímavě oživit a dát mu jinou tvář, stejnými úchytkami sjednotíme i několik kousků různého nábytku.
Knopky nebo kapsy?
Úchytky mají různé tvary, podle toho se i různě jmenují. Nejběžnější jsou tak zvané knopky – vystouplé úchytky upevňované v jednom bodě, bývají kulaté, oválné, hranaté apod. Především u zásuvek se používají úchytky obloukové, upevněné ve dvou bodech. Mohou být pevné nebo pohyblivé. Kapsy bývaly typické pro zásuvky kancelářského nábytku nebo vybavení obchodů, dnes zažívají svou renezanci především u komod. Upevňují se ve třech až čtyřech bodech. Tam, kde nemá z plochy nábytku nic vystupovat, jsou vhodné zápustné úchytky.
Zajímavě působí úchytky kruhové a visací, s pohyblivou částí ve tvaru kroužku nebo kompaktního delšího útvaru. Součástí některých úchytek je i větší štítek, nejčastěji obdélníkového nebo oválného tvaru.
Výrobci často nabízejí od určitého vzoru několik typů úchytek – knopku, oblouk, visací úchytku, k tomu i klíč a klíčový štítek – aby se daly zvolit pro zásuvky i dvířka ty optimální.
Materiály a povrchová úprava
Pro nábytkové úchytky se používají téměř všechny pevné materiály – dřevo, kov, porcelán, keramika, sklo, plast, kůže. Kvůli funkčnosti i vizuálnímu efektu se někdy materiály kombinují, například křehčí části ze skla, porcelánu či keramiky jsou zasazeny do kovového základu.
Celokovové úchytky se liší použitým materiálem i povrchovou úpravou, jejíž škála je velmi bohatá. Úchytky jsou nejčastěji odlévané (celomosazné nebo z různých slitin), ražené (z mosazi, mědi) či kované. Povrch můžeme zvolit v odstínu zlata, mosazi, mědi, bronzu, stříbra, chromu, niklu, oceli, železa. A to buď lesklý, matný nebo s patinou. Tak si lze vybrat například odstín staré stříbro, benátské zlato, satinovaný chrom, kartáčovaný nikl, staré železo, Ludvík XVI. atd.
Od historizujících po modernu
Při výběru nového kování rozhoduje nejen tvar, materiál a povrchová úprava, ale také styl. Zvolit můžeme různé historizující slohy z posledních století, vedle zdobných zámeckých a měšťanských typů také venkovský rustikální. Nebo vybereme naopak originální tvary, využívající i méně obvyklé materiály, jako je sklo, kůže nebo barevný smalt.
Kování by mělo ladit jak s nábytkem, tak s pojetím interiéru. V chalupách nejlépe vypadají některé kovové historizující úchytky a úchytky z porcelánu nebo keramiky. A to jak jednobarevné, tak s dekorem, především rostlinným.
Vyzkoušeli jsme proměnu dřevěné borovicové komody – původní dřevěné kulaté úchytky jsme vyměnili za mosazné kruhové, kovové se štítkem a dvoje porcelánové – všechny nám zapůjčila firma Sekar.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV