Máte saunu? Prohřejte se!
Možnost saunování udělá z pobytu na chatě či chalupě ještě větší zážitek. Sauna je zdravá, zábavná i stylová a její vybudování není složité. Kam ji umístit?
Na chalupě lze saunu vestavět do nevyužitých prostor v hospodářských budovách, komorách nebo sklepech, kam se vejde i ochlazovací bazének nebo koupací sud.
Jakou kabinu zvolit?
Klasickou finskou saunu v různých velikostech si můžete buď koupit, nebo postavit levněji svépomocí. Základ saunové kabiny tvoří konstrukce z hranolů, na kterou se montují palubky. Vhodné jsou smrkové, protože smrk pouští málo pryskyřice. Zvenčí i dovnitř však můžete použít i další druhy dřeva, například komponenty z borovice, osiky, cedru či olše.
Pro funkčnost i hospodárný provoz saunové komory je důležitá tepelná izolace stěn. Do rámové konstrukce se obvykle vkládá minerální izolace a přes ni parozábrana. Její pečlivou montáží zabráníte únikům páry do izolace, tepelným ztrátám a škodám kvůli kondenzaci vlhkosti.
DOBRÁ RADA
Budete-li na saunu předělávat některou ze stávajících místností v domě, máte vystaráno. Izolace se vkládá do rámu na stěně a po upevnění parozábrany se namontuje vnitřní palubková stěna.
Doporučené rozměry sauny se shodují na maximálně 2 metrech výšky u dvoustupňových a 2,40 metrech u třístupňových lavic. Výška lavic je po 45 centimetrech, šířka postačí mezi 50 a 60 centimetry.
V přístavbě chaty vznikla koupelna, jejíž součástí je vedle vany umístěné infrakřeslo, které zkonstruoval sám šikovný chatař.
PRO RADOST
Postavte si do zahrady samostatnou saunu ve skandinávském stylu. U svépomocí stavěné sauny je třeba klást důraz na odborně provedenou elektroinstalaci.
Do rozlehlého podkroví, které slouží jako odpočinkový prostor, pracovna i hudební kout, byla včleněna i kabina infrasauny.
Nezapomeňte na vědro a sadu saunových kamenů.
Text: Richard Guryča
Foto: Vladimír Hájek, Pavel Veselý a Shutterstock