Světlo přichází okny
Jednou z podmínek zobytnění podkroví je dostatek světla a čerstvého vzduchu. Obojí přivádíme okny, která do starších staveb často montujeme dodatečně. Obvykle máme více možností výběru.
Okna v domě jsou důležitá. Přivádí se jimi slunce a vzduch, což je kombinace vskutku léčivá, jak vědí všichni, kdo četli Čapkovu Velkou doktorskou pohádku. Obojího je zapotřebí i při zabydlování podkrovních prostor. Tak jaká okna sem zvolit? Vybírat můžeme ze tří základních typů. Máme okna ve štítu (tj. svislá, které odpovídají fasádním oknům, často však mají menší rozměry), střešní okna anebo okno zasazené do vikýře.
Pokud jste milovníci světlých prostor, zapamatujte si, že dostatek denního světla pro život v podkroví zajistí okna, jejichž plocha odpovídá šestině podlahové plochy. Pro normální pobyt stačí i desetinová plocha prosklení.
NÁŠ TIP
Máte střešní okno na jih?
Přímé sluneční záření není vždy ideální, proto je nezbytným doplňkem střešního okna situovaného na jih kvalitní zastínění. Výrobci nabízejí různé rolety, žaluzie nebo venkovní markýzy, které dokážou v případě potřeby podstřešní prostor zastínit, či dokonce zcela zatemnit.
Dobrá rada
Velké množství vikýřů na střeše nevypadá pěkně. Ze stejného důvodu se nedoporučuje vikýř umísťovat příliš u okraje střechy. Je lepší kombinovat více typů prosvětlení, tj. více druhů oken.
Kombinace různých typů oken je z praktického hlediska nejlepší možností (Velux)
Okno nemusí kopírovat tvar vikýře a také nemusí být děleno na malé tabulky
Máte dům na severu Čech? Pak si můžete dovolit úzký vikýř, tak zvanou štičí tlamu, která je pro tuto oblast typická
Ten, kdo si potrpí na hodně světla, může zauvažovat o střešních oknech doplněných svislými okénky (Velux)
Prosklené balkonové dveře zastanou funkci velkého okna a nabídnou neomezený výhled do zahrady.
Připravila: Martina Lžičařová
Foto: František Vaňásek, Petr Zhoř, Velux a Shutterstock