Grily pro letošní sezónu
Fenomén grilování zas nabírá na síle. Pro milovníky této přípravy jídel je výzvou k pořízení nových, ještě dokonalejších modelů, z nichž se budou servírovat voňavé, křupavé a nejlépe i zdravé lahůdky.
Téměř každý, kdo se rád dobře nají, měl někdy chuť „hodit něco na gril“ a vyzkoušet, jaký rozdíl chutí a vůní je mezi masem, zeleninou či sýrem připravenými klasicky v kuchyni a těmi na grilu. Podle osobních preferencí včetně zdravotní stránky a samozřejmě také s ohledem na pořizovací náklady, můžeme vybírat z jednoduchých i důmyslnějších typů s různými zdroji tepla.
Grilování nad uhlím
Tradiční způsob grilování je vyhledávaný právě pro provonění masa kouřem a křupavou kůrčičku. Lékaři pro něj zrovna nehorují, protože připravované polotovary se snadno připalují, až černají a ukapávající tuk na rozžhaveném dřevěném uhlí vzplane. V obou případech vznikají životu nebezpečné karcinogenní látky.
Do jisté míry je ochranou vhodné topivo, tedy dřevěné uhlí z tvrdého dřeva nebo kokosové brikety, grilování jen nad žhavými uhlíky, nikoliv nad plameny, nebo použití alobalu, který brání odkapávání tuku, ale sám o sobě rovněž není zdravotní výhrou.
V tomto sortimentu máme na výběr stolní skládací grily, které se hodí i na kempování, dobře známé trojnožky či skutečně masivní modely. Pokud chceme pojmout grilování ve velkém stylu, pak padá volba na americké automatizované modely na pelety. Některé typy lze dokonce ovládat přes mobilní aplikace.
S pomocí plynu
Opravdu kvalitní plynový gril má stabilní konstrukci, dostatečně velkou odkládací plochu a alespoň dva nezávislé hořáky s rozptylovači plamene. Boční hořák může sloužit pro přípravu příloh a omáček. Regulování teploty je poměrně přesné a rychlé. Provoz je čistý.
Hodí se především pro grilování větších kusů masa, celých kuřat apod., z toho důvodu by u něj mělo být vyřešeno také zachytávání odkapávajícího tuku. Tuk a šťáva odkapávající do misky s vodou se v ní ochladí a neodpařují se zpět do prostoru grilu.
Připojené k síti
Hlavní devizou elektrických grilů je možnost použití kdekoliv, kde máme elektrickou zásuvku, tzn. v bytě, na balkóně, terase i zahradě. Jsou bezpečnější a jednodušší na obsluhu, s grilovacími deskami s nepřilnavým povrchem také snadné na údržbu, odnímatelné desky můžeme mýt v myčce.
Při výběru dáme přednost spotřebiči s termostatem, který pomůže udržet stálou teplotu. Neměl by také postrádat misku na zachycení odkapávající šťávy.
Ve vodní lázni
Vodní grily mají díky jedinečné konstrukci originální přípravu pokrmů, která je velice rychlá a především zdravá. Plamen ohřívá vodu, z níž stoupá pára na rošt s pokrmem, stále se ale jedná o grilování, nikoliv o dušení. Voda současně pohlcuje odkapávající tuk a ten se nepřepaluje. Komínový efekt grilu je natolik silný, že není potřeba grilované kusy obracet, cirkulující horký vzduch jim zajistí křupavou kůrčičku po celém obvodu. Princip je obdobný jako u horkovzdušné trouby, nedochází tudíž k mísení vůní, proto lze grilovat zeleninu i maso současně.
Malí velcí pomocníci
Spolehlivý gril je sice základ, ale šikovných pomocníků v podobě nejrůznějších vychytávek není nikdy dost. Pro přípravu přijdou vhod ekologické podpalovače, kleště na drcení uhlí, pro grilování pak náčiní včetně uzavíratelných roštů na ryby a uzeniny, forem na hamburgery, kleští, pinzet, a nakonec prostředky na čištění grilu a příslušenství.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem