Pro milovníky knih

Rubrika: Interiér

Vášnivý čtenář potřebuje mít knížky i na chatě či chalupě. Neobejde se proto bez knihovny.

V zubaté polici budou přehledně odděleny různé „hromádky“ knížek (IKEA)

Někdo vystačí s poličkou nad postelí, jiný potřebuje objemnou skříň. Pro uložení knih se dají využít i různé niky, opatřené policemi, dlouhé police pod stropem či truhly. Dnes si ale představíme klasické i méně tradiční dřevěné knihovny.

Velkou či malou

Pro vybrané knihy postačí úzká prosklená knihovna v barvě bílé kávy (IKEA)

Knihovny se vyrábějí v různých velikostech. Nejčastěji se setkáme s knihovnami, majícími výšku i šířku běžné skříně. Ale protože míváme různé množství knížek a máme pro ně více či méně prostoru, najdeme i knihovny v podobě užšího sloupu nebo naopak široké až několik metrů, či jen jako nízké skříňky, které postavíme i pod okno.

Otevřené nebo zavřené

Knihovny mohou být buď úplně otevřené bez dvířek, nebo s dvířky či zásuvkami jen ve spodní části a nahoře volné, případně i nahoře uzavřené prosklenými dvířky. Hezké jsou knihovny uzavřené jedněmi vysokými dvířky, částečně či úplně prosklenými. Méně často se prosklení řeší jako posuvné. Na otázku, zda je lepší knihovna otevřená či zavřená, neexistuje jednoznačná odpověď. Do uzavřené se tolik nepráší, v otevřené zas knihy mohou „dýchat“ a jsou snadno po ruce.

Moderní či stylová

I do rustikálně zařízené světnice dobře zapadne hladký otevřený regál. Ale dopřát si můžeme i nábytek zdobený – nejčastěji bývají řezbou opatřeny boční sloupky, případně horní římsa. Pokud má knihovna částečně plná dvířka, i tady je místo pro fantazii.

Elegantní vzhled dává bílé knihovně členění prosklených dveří (MonPort)

Knihovny bývají vyrobeny převážně z masivního dřeva s povrchovou úpravou kvalitními přírodními vosky nebo lakem, které zdůrazní přirozenou barevnost a strukturu dřeviny. Stále oblíbenější jsou i barevné povrchové úpravy – nejčastěji bílá, ale prosazují se i jemné tóny tyrkysové, zelené či modré. V posledních letech je žádaný také nábytek s patinou (většinou uměle vytvořenou), který záměrně působí opotřebovaně. Někteří výrobci vám dodají nábytek i bez povrchové úpravy.

Originální knihovny

Nábytek se nemusí držet jen pravoúhlých tvarů. Hlavně menší knihovny a nástěnné police dostávají někdy méně obvyklé tvary. Takový kus nábytku se může stát dominantou jinak nenápadně zařízené místnosti.

Uskakující knihovna je efektní i praktická

Zajímavá je například „uskakující“ knihovna. Jednotlivé svislé části mohou být buď různě hluboké, což využijeme pro uložení různě širokých knih a časopisů, nebo stejně hluboké, čímž vznikne vzadu prostor. V něm může být schováno například svislé potrubí, které by klasickému nábytku překáželo. Tohoto uskakujícího efektu můžeme dosáhnout i se třemi či vícero samostatnými úzkými regály, když je vůči sobě posuneme, nebo každý natočíme k zadní stěně diagonálně.

Praktické hledisko

Do mělčích knihoven se vejdou knihy v jedné řadě, do hlubších i ve dvou za sebou. Není to moc přehledné, ale umístíme tak mnohem více čtiva. U polic je většinou umožněno jejich výškové nastavení podle potřeby. Chceme-li umístit do místnosti několik knihoven, můžeme je postavit do řady těsně vedle sebe, nebo jejich velkou plochu odlehčit tím, že mezi ně dáme nižší kus nábytku. *

www.monport.cz, www.ikea.cz, www.art-style.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Pro milovníky knih