Letošní trendy v dřevěných podlahách
Podlaha patří k nejdůležitějším prvkům interiéru. S vybavením chat a chalup si nejlépe rozumí ta dřevěná a trendy pro letošní rok tomu víc než nahrávají.
V ideálním případě je volba dřevěné podlahy takzvaně na celý život, jenže dřevo má i v interiéru své přirozené nepřátele, a jestliže se zničí, nezbyde nic jiného než položit podlahu novou. Radostnější je samozřejmě situace, kdy si ji vybíráme do stavby vonící novotou.
Ať tak nebo tak, můžeme se při výběru nechat inspirovat aktuálními trendy. Ty pro rok 2018 jsou navíc v naprosté většině pro chalupy a chaty jako stvořené.
Bytelnost i nahodilost
Přednost má dřevo z udržitelných zdrojů a recyklované, ale zpracované nejmodernějšími technologiemi, které podlahovým prvkům zajistí především tvarovou a barevnou stálost. Do popředí se dostávají tvrdé dřeviny a přírodní vzhled. Důraz je kladen na vytvoření pocitu útulnosti, spolehlivosti, ale i osobitosti celého interiéru. Podlaha má přitahovat pozornost. Prkna nebo lamely se proto rozšiřují, běžná šířka je 15 až 20 cm, neobvyklý není ani rozměr na délku chodidla.
Dalším trendem je použití nestejně širokých lamel, čímž je dosaženo větší individuality a autentičnosti v souvislosti s původními stavbami, kdy se z pokáceného stromu využilo na podlahu maximum materiálu. Pracuje se i s faktem, že dřevo ze stejného stromu není totožné, proto mají prkna odlišnou kresbu a barevnost.
S ohledem na praktičnost jsou prkna sesazována tak, aby mezi nimi byla jen minimální mezera. Vrací se klasický parketový vzor rybí kosti, ale vyskládaný ze širokých prken. Velký efekt i při použití levnější podlahy přinese diagonální pokládka.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Podlaha:
Doplňky k dřevěným podlahám
Výběr, pokládka a údržba dřevěné podlahy
Nátěry podlah
________________________________________________________________________
Patina a měkký lesk
Víc než v předchozím období se do popředí opět dostávají textury, kterým vévodí zestaršený vzhled, kde kromě rýh najdeme spáleniny, skvrny apod. Žádaná je ruční úprava povrchu hoblováním, drásáním nebo kartáčováním. Až teprve po ní je na řadě levnější strojní úprava. Drsnou strukturu tlumí povrchová úprava buď matným lakem, který podlaze dodává hloubku, nebo saténovým lakem, coby kompromisem mezi lesklým a matným, jehož devizou je měkký, perleťový lesk, jenž umí skrýt i případné nečistoty.
Posledním, nejekologičtějším ošetřením je olejování, které zvyšuje odolnost dřeva, dá vyniknout jeho barvě a struktuře, povrch se stává temnějším a současně zářivějším.
Barevné kontrasty
Z minulého roku přecházejí do letošních trendů výrazné barvy, kontrasty jsou dokonce ještě extrémnější. Pokud bychom tedy chtěli ctít módní barevnost, měli bychom zapomenout na žlutavé tóny dubového dřeva a červeň třešně a vybírat z protilehlých okrajů spektra buď barvu tmavého espressa, tmavého ořechu a šedou ve všech odstínech, která se více uplatní v moderních interiérech, nebo bílou a zejména bělený vzhled, u něhož zůstává přiznaná původní barva dřeva v rýhách. Z teplejších tónů pak medovou, blond či barvu evokující písčitou pláž. Odvážnější mohou volit mix těchto trendových odstínů. Zdůraznit je můžeme ještě kombinací více druhů povrchových úprav, například kartáčovaného a drásaného povrchu.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem