Čistý bazén
Pořídili jste si bazén a chcete, aby voda v něm byla vždy křišťálově čistá? Stačí jí věnovat 15 minut týdně.
Pravidelnou péči o vodu lze rozdělit na dva okruhy činností. Prvním je odstraňování mechanických nečistot, jako jsou například prach, kamínky, zbytky trávy, listí nebo hmyz, které do vody zanese vítr nebo dovádivé děti. Tento nepořádek dostanete z vody pomocí hladinové a dnové síťky, ideálně umístěné na teleskopické tyči – snadno tak z jednoho místa dosáhnete prakticky po celém bazénu. Výtečným pomocníkem je bazénový vysavač. Dokonale vyluxuje veškeré nečistoty ze dna a současně pomocí kartáčků vyčistí i vnitřní povrch.
Pro čistotu vody uděláte hodně, když budete bazén zakrývat speciální bazénovou plachtou, čímž současně snížíte spotřebu bazénové chemie. Určitě stojí za to pořídit si ještě solární plachtu. Ta, položená na hladinu, absorbuje sluneční teplo a přenáší je do vody. Zároveň brání i zbytečnému chladnutí vody v noci a v méně teplých dnech.
Abychom měli vodu v bazénu neustále křišťálově čistou a nezávadnou, musíme ji pravidelně dezinfikovat a chránit například před bakteriemi a řasami pomocí bazénové chemie. Jenže na trhu je více druhů různé kvality. Proto volíme zásadně takovou, která má potřebné certifikáty i zdravotní a hygienické atesty. Nejrozšířenější jsou u nás řady bazénové chemie AquaMar nebo Azuro, které lze dostat například v Baumaxu, Marimexu, Mountfieldu, OBI či Globusu. Péče o vodu není nic složitého a po krátkém „zapracování“ člověku zabere tak patnáct minut týdně.
Když voda mění barvu
Přesto se však může během léta stát, že se voda v bazénu zakalí. Co s tím? Pomoc je snadná. Do vody vmícháme tzv. flokulant (např. Azuro Flokul nebo AquaMar – vločkovač), což je přípravek na srážení kalu do chuchvalců. Ty snadno vysajeme pomocí vysavače nečistot. Následně vodu filtrujeme, dokud není zase průzračná.
Co ale dělat, když voda začne zelenat? To může nastat, když zanedbáme pravidelnou a preventivní péči. Řešení je následující: vmíchejte rychle účinkující přípravek na sražení nečistot, což může být například Azuro Modrý blesk nebo AquaMar Chlor šok G a přidejte flokulant. Vzniklé chuchvalce vysajte a vodu přefiltrujte.
Co s bazénem před odjezdem?
Před odjezdem z víkendového pobytu na chalupě či chatě překontrolujte pH a obsah chloru ve vodě a upravte je na požadovanou hodnotu. Jako prevenci proti řasám je vhodné použít přípravek Azuro ALG nebo konkurenční Algeastop. Voda by také měla mít stálý přísun dezinfekčního prostředku. Pomůže nám v tom automatický nebo plovoucí dávkovač, který naplníme chlorovými tabletami. Po dobu nepřítomnosti by písková filtrace měla celý obsah bazénu alespoň jednou za 24 hodin přefiltrovat. Máte-li dobrého souseda, poproste ho, aby se obden zašel podívat, zda filtrace běží, jak má. Bazén zakryjte plachtou. Po návratu byste měli mít vodu stejně čistou jako před vaším odjezdem.
TEXT: TOMÁŠ MASSL
FOTO: MOUNTFIELD A STACHEMA