Vodotrysky a fontánky
Jemně šumící vodotrysk nebo bublající fontánka vnesou do zahrady jemný pohyb, příjemný zvuk a vítané osvěžení.
Voda může v zahradě sloužit jako dynamický, neustále se měnící prvek. Takovým je vodotrysk, vodní deštník nebo vyvěrající pramínek. Vodotryskem je možné doplnit jezírko, kdy voda tryská v jeho prostředku. Ale je také možné jej umístit i nezávisle na jezírku, třeba mezi kameny, do středu kamenného mlýnského kola, do kamenné nebo keramické fontánky a podobně. V tom případě bude pod kameny nebo ve fontánce zapuštěný zásobník vody. Tento typ provedení počítáme mezi méně typické, klasikou jsou fontány s přesně vymezeným prostorem a tvary.
Nízký nebo vysoký
Vodotrysk může ve štíhlém sloupci tryskat do výše, může tvořit jen nízký široký „deštník“, nebo může pramen vody jen tak vybublávat z trysky a pomalu se rozlévat. Výška a síla vodního sloupce záleží především na jeho situování.
Vysoký vodotrysk umísťujeme většinou doprostřed větší vodní plochy v rozlehlejší zahradě, kde při náhlém poryvu větru nehrozí, že zkropí blízko stojící pozorovatele. Nízký a široký deštník se hodí především do menších nádrží a zahrad. V bezprostřední blízkosti cestičky, terasy a pohybujících se lidí může být nízký probublávající pramínek vody mezi kameny nebo ve fontánce.
Výhody pohyblivé vody
Pokud je fontána součástí jezírka, okysličuje jeho vodu. Významnou roli to hraje hlavně u menších vodních ploch, které se snadno přehřívají , znečišťují je zbytky rostlin a voda by se pak kazila.
Na co si dát pozor
Voda je krásným prvkem, ale dokáže být zrádná. Lidé si často neuvědomí, že tekoucí voda může být celkem hlučná, a prvek umístí tak, že je její zvuk potom ruší. To, co je příjemné chvíli, může během delší doby obtěžovat. Proto by měl být zvuk tekoucí nebo tryskající vody, umístěné blízko domu či posezení, nenápadný, měl by tvořit jen příjemnou kulisu našim hovorům.
TEXT: HANA KOUTECKÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ, SHUTTERSTOCK A GARDENA