Vodopád

Rubrika: Zahrada

Zatímco jezírko v zahradě už udiví málokoho, vodopád tak obvyklým prvkem není.

Soustava vodopádu a kaskád

Zbudování vodopádu je náročnější i nákladnější než vybudování jezírka. Výhody jsou ale jasné. Zurčící voda oživí celou zahradu a především v horkém létě je vodopád dokonalým osvěžením vzduchu.

Jaký vodopád zvolit

Láká vás oživit zahradu vodopádem? Pak byste se měli nejdříve rozhodnout, jaký styl bude vašemu domovu více sedět. Odborníci totiž vodopády rozdělují na formální a neformální. „Formální typ je sestaven z kamenů pravidelného tvaru, cihel nebo betonových prvků a vyznačuje se geometrickými tvary. Je tak vhodnější na zahrady u moderních domů,“ vysvětluje zahradní architekt Martin Adamíra ze společnosti Zahrada Praha, která se specializuje na projekty i následné realizace zahrad. „Naopak neformální vodopád má přírodnější charakter, nepravidelné tvary, po stranách se často buduje skalka.“

Dále je potřeba se rozhodnout, zda se vám více líbí samostatný vodopád, nebo budete náročnější a necháte si zbudovat několik vodopádů za sebou. Výsledný tvar má velký vliv na celkový vzhled zahrady, v níž je umístěn. Dlouhý úzký vodopád (nebo jejich soustava) soustředí pohledy nahoru a celý prostor se díky tomu zdá protáhlejší a užší. Naopak nízký vodopád zahradu zkrátí a rozšíří.

Roli hraje místo

Klíčový je výběr místa na zahradě, kde to bude vodopádu nejvíce „slušet“. Je pravidlem, že vodopád je spojen se zahradním jezírkem, je tedy potřeba mít dostatek prostoru. Druhým oříškem je pak návaznost na okolí a rozvodové sítě.

„Důležité je, aby vodopád vypadal přirozeně. Měl by proto velikostí odpovídat velikosti jezírka, přirozeněji také působí, když je jezírko ve svahu. Vodopád může např. plynule přecházet v jezírko nebo být jen nenápadnou součástí toku. Možností je zkrátka nepočítaně, proto je dobré svoji představu konzultovat s odborníky,“ radí Martin Adamíra.

Vodopád, padající do jezírka

Vodopád může být umístěn tak, aby na něj bylo vidět přímo z domu, ale rovněž v zahradním zákoutí, kam si chodíte rádi odpočinout. Vždy je třeba počítat s prostorem na posezení, které oceníte především v parných letních dnech. Jezírko s vodopádem by rovněž neměly stínit velké stromy, neboť při nedostatku slunečního světla se na vlhkých kamenech či dlaždicích daří mechům. „Nepřítelem“ jsou také listnáče, protože listy zanášejí vodu.

Místo je potřeba řešit rovněž z praktického hlediska. Myslete proto na fakt, že při budování vodopádu bude nejspíše potřeba bagr pro modelaci terénu či jeřáb, aby bylo možné umístit velké kameny apod. V krajním případě ale poslouží i obyčejné kolečko. Důležité je počítat s dostupností rozvodových sítí – vody a elektřiny. Přívod vody by měl být dostupný jak pro hadici, tak pro čerpadlo, to samé platí o elektřině pro čerpadlo a osvětlení. Důležité je rovněž zajistit odtok vody – vodu budete vypouštět kvůli údržbě vodopádu, ale užitečný je také v případě, kdy je např. kvůli dešťům příliš mnoho vody – předejdete tak zalití zahrady.

„Pokud budete kopat brázdu pro elektrický kabel (obvyklá hloubka je asi 60 cm), je třeba si předem zjistit, jak jsou na zahradě řešeny instalace, aby např. při bagrování nedošlo k jejich poškození,“ varuje zahradní architekt.

Jak je to s čerpadlem

Nezbytnou součástí konstrukce vodopádu je čerpadlo. Existují čerpadla ponorná, která jsou umístěna přímo v jezírku a hodí se pro většinu zahrad. Druhým typem jsou čerpadla povrchová – ta jsou vhodná v případě, když pro cirkulaci vody potřebujete silnější model. Je však potřeba ověřit si jejich hlučnost a čerpadlo vhodně umístit, aby se zvuk jeho chodu nerozléhal po celé zahradě.

Oba typy zajišťují cirkulaci vody a mají společnou konstrukci – jsou vybaveny elektrickým motorem pohánějícím oběžné kolo, které nasává vodu a na druhé straně ji pod tlakem vypuzuje. Na sací straně je filtr, který zachytává nečistoty, jež by čerpadlo jinak ucpaly. Druhá strana je napojena na trubku, z níž voda proudí do vodopádu.

Detail nízkého vodopádu, který vytéká ze škvíry mezi plochými kameny

Je vhodné dobře promyslet, jak čerpadlo i další „nepřirozené“ prvky schovat, aby nerušily idylu z posezení u zurčící vody.

Budujeme vodopád

Když máte promyšleno, jak by měl budoucí vodopád vypadat a kde bude umístěn, je možné začít s projektováním díla a jeho následnou realizací. Při projektování je důležité vše přesně vyměřit, důsledně používat vhodné materiály a přesně se držet navrženého stavebního postupu. „Voda je v tomto nemilosrdná a odhalí každou chybu,“ říká Martin Adamíra. Samotné budování vodopádu proto raději svěřte odborníkům – ušetříte si tak mnoho nervů a zklamání.

Pro stavbu jezírka i vodopádu je třeba zvolit materiály, které odolají erozi a budou ladit s okolím i domem, ke kterému stavba náleží. Vhodné jsou prefabrikované plasty, laminát či PVC fólie, beton a ze všeho nejvíc kvalitní kámen. Ten s vodou i zelení zahrady vždy výborně ladí.

TEXT: ADAM MALÝ
FOTO: ZDENĚK ROLLER, MARTINA LŽIČAŘOVÁ, SHUTTERSTOCK A ZAHRADA PRAHA

Vodopád